incalzirea urechii?

16-07-2012
30andreea
Nu este medic/terapeut
30andreea
Buna seara am postat o intrebare privitoere la ureche infundata iar d-nul doctor imi spunea ca remediu de incalzirea urechii, as vrea sa stiu daca stiti cum se face acest lucru sa ma ajutati si pe mine.Va multumesc.
4 comentarii
0
16-07-2012, ora 19:27
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
cu uscatorul de par sau cu saculet cu sare, pe care-l incalzesti..
0
16-07-2012, ora 21:08
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua!iNTAI, TREBUIE SA VA PREZENTATI LA UN MEDIC ORL, care sa descopere cauza acestei infundari=poate fi un dop de cerum, o infundare a comunicarii nas-ureche=trompaa lui Eustachio, printr-o raceala banala-guturai, prin inflamatie, infectie, alergie, sau un obstacol in nas=deviatie sept nazal, rinita cronica hipertrofica(poate fi si alergica)o sinuzita cu polipoza nazala infecto-alergica, o afectare a urechii medii unde sunt oscioarele sau o trauma sonora, o afectare inclusiv a nervului auzului.s.a.Deci suplimentar, la indicatiile medicului ORL, TREBUIE SA MAI VA FACETI un examen endoscopic(fibroscopie nasosinuzala, explorarea cavumului, faringe) RADIOGRAFIE DE SINUSURI ANTERIOARE ALE FETEI, SAU UN CT sau RMN SI EXPLORAREA AUZULUI-audiograma tonala, impedansmetrie, si apoi tras o concluzie in vederea administraii unui tratament corespunzator si eficace!SANATATE!
0
19-07-2012, ora 12:47
30andreea
Nu este medic/terapeut
30andreea
Buna ziua revin cu aceeasi problema am fost din nou la medic si mi-a schimbat tratamentul betabioptal picaturi nurofen raceala si gripa si aerius o pastila seara, mentionez ca am facut si o audiograma din care a reesit ca auzul este usor afectat dar nu si nervul auditiv, problema mea este tot legata de urechea infundata si mai nou si de niste mancarimi in interiorul urechii, as vrea sa stiu daca este ceva normal si cand ar putea sa existe niste ameliorari.Va multumesc.
0
19-07-2012, ora 14:52
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Spalaturi cu alcool boricat 4%, inainte de betabioptal(taie mancarimile!)Examenele mentionate de mine, mai sus si analizele din sectretiile auriculare, nazale si exudatul faringian, elucideaza diagnosticul si impune un tratament eficace!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •