Incepere sport si eventuale consecinte

23-08-2013
dani1006
Nu este medic/terapeut
dani1006
Va salut ! Vreau sa ma apuc putin de sport, in sensul ca am slabit si acum e timpul sa pun masa musculara.

Am mai facut eu in casa flotari, abdomene, am fost si la bari dar dupa 4, 5 zile m-am simtit rau, dimineata simteam ca nu mai am energie si inima imi batea tare. NU ERA UN ATAC DE PANICA !

M-as duce si la sala unde imi sunt recomandate exercitii dupa putearea mea (presupun).

Va rog sa-mi spuneti daca pot fi unele consecinte la inima sau la sistemul osos si deasemeanea in cazul in care voi continua cate minute de sport sa fac pe zi.

Parerile sunt impartite peste tot cu efortul si inima, de aceea si mie imi este oarecum frica.

PS: tensiunea seara, in jurul orei 20:00 21:00 era intre 10 si 7. Stateam in pat de 5 min inaite de a o lua.
Healthy living by samsung tinut corect

Multumesc anticipat !
5 comentarii
0
23-08-2013, ora 17:03
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Dani, ce te face sa crezi ca 10 min de sport/ zi iti vor afecta inima?
Nu-ti foloseste la ceva sa iti masori tensiunea daca nu ai fost diagnosticat cu vreo problema medicala.
E foarte laudabil ca ai slabit - dar doar daca era nevoie, iar faptul ca te simti fara energie si ca inima iti bate mai tare poate fi normal daca ai avut pana acum o pauza mai lunga de sport. Si slabitul se poate sa-ti fi dat aceste efecte - depinde ce dieta ai folosit, daca te-ai infometat, etc.
Poti sa faci ex si acasa, poti sa mergi si la sala, pt ca poti siocializa - unde te simti tu mai ok. Insa, nu te lasa ametit de nu stiu ce trainer de la sala ca, nu toti sunt ok. Tu gaseste-ti o sala unde sa faci ce exercitii vrei tu, fara cardio si alte chestii grele. Sau poti sa alegi sa mergi pe jos in fiecare zi minim 30 min, ori cu bicicleta, alergare usoara in parc - sunt o multime de variante, fiecare cu beneficiile ei.
Iar despre temeri, ocupa-ti timpul cu activitati placute, mananca sanatos, respira aer curat, socializeaza "pe viu", nu virtual - si ar cam trebui sa elimini din frici.
Uite, eu acum merg in parc cu fetita! :)
Succes in tot ce faci!
Cu drag,
Psih. Cristina Stoian
0
30-08-2013, ora 10:36
dani1006
Nu este medic/terapeut
dani1006
Dar, sa zicem ca am facut 10 flotari, mai vreau sa fac dar le fortez (pentru masa ) nu imi fac rau la inima si risc ceva la creier ?
0
30-08-2013, ora 14:44
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
dani: atata timp cat nu ai vreo interdictie de la un medic, 10 flotari nu au cum sa te afecteze! Daca ar fi asa, toti ceilalti oameni care le fac ar fi murit demult! :)
In absolut orice activitate (sport, mancat, dormit, etc), extremele nu sunt bune, dar daca nu te incadrezi la extreme, la ce te ajuta sa te ingrijorezi?
O zi frumoasa!
0
11-09-2013, ora 17:37
dani1006
Nu este medic/terapeut
dani1006
Va multumesc pentru raspuns, dar nu sunt ferm convins ca -ti inteles. Fac X flotari lejere, iar apoi incerc sa ma fortez la ~85% din toata forta pentru a mai duce cateva. Aici este intrebarea...daca fortarea aceea dauneaza. Nu se face o presune mai mare pe valvele inimii ?
0
11-09-2013, ora 18:17
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Pai eu cred ca tu nu ai fost atent la ce am scris: extremele nu sunt bune. Cine D-zeu te pune sa te fortezi asa??!
Si las-o incolo de teorie medicala (presiune pe valve si alte chestii...), ca e facuta doar pt medici. Noi ca pacienti ai lor nu trebuie sa ne batem capul cu asta.
Repet: cine spune ca trebuie sa fortezi muschii si totul, pt a realiza masa musculara? Iti foloseste la ceva sa faci fortat niste flotari daca simti presiune sau orice disconfort? Adica nu prea vad logica aici...
Intreaba-i si tu pe cei care fac exercitii de forta cam cata presiune pun ei, ba chiar urmareste-i o data, asa iti vei da seama daca tu fortezi la extrem, sau nu. Insa nu te duce la cei care iau steroizi si alte porcarii si mai ales nu la aia care stau pe langa diverse fatuci si vor sa se dea in spectacol in fata lor, ca atunci cu siguranta forteaza la maxim; iar aia arata ca niste dulapuri, nu reprezinta normalitatea si mai degraba te vor face sa te simti complexat, asa cum unele fete sunt disperate ca nu au 90-60-90!
Intreaba si tu un om obisnuit care vine seara dupa o zi obositoare la sala sa scoata stresul acumulat cumva si sa doarma bine. De fapt, roaga-l sa-ti arate cum face el.
Asa cred eu acum ca poti afla daca ceea ce tu faci e ok pt tine.
Seara faina!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: