Inceputul vietii sexuale

13-06-2012
gianina05
Nu este medic/terapeut
gianina05
Am 20 de ani, recent(o luna) m-am casatorit si as vrea sa imi acordati ajutorul.
Inainte de casatorie sexul a fost un subiect tabu pt mine, de aceea vreau sa va intreb cate ceva. Prima data a fost acum o luna, a fost f dureros si urat, iar de atunci nu am mai facut-o, iar sotul meu mai ca isi pierde rabdarea cu mine cand vede ca din cauza ca mi-e frica nu doresc sa mai facem nimic. Acum cateva zile a introdus un deget, cam 4-5 cm. A fost ok, nu a durut, dar a ajuns la un fel de tesut care nu stiu ce e si nu l-am mai lasat sa continue deoarece simteam o usturime. Sa fie colul uterin? Daca da, vaginul meu are doar 5 cm? Cand m-a dezvirginat, el zice ca a introdus tot penisul (14-16 cm), dar pe mine m-a durut f tare si nu am simtit decat durere. Penisul se introduce si prin colul uterin, pana in uter, e posibil asa ceva? Cat de mare, adanc poate fi un vagin la o femeie mica de inaltime? Himenul la cati cm de la intrarea in vagin se afla?A doua oara va mai durea? Care este pozitia ideala ca sa nu doara asa tare? Ce sa fac sa nu imi mai fie atat de frica, sa nu mai fiu atat de incordata?
1 comentarii
0
13-06-2012, ora 21:39
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
1. Da, probabil a atins colul uterin cand a introdus degetul. Cand nu este excitata, vaginul unei femei nu se dilata. In stare normala, vaginul unei femei cred ca are aproximatimativ 5-8 cm in adancime. Cand este excitata, cred ca vaginul unei femei se poate dilata si de 2-3 ori si se muleaza pe penisul partenerului, in timpul actului sexual.

2. Nu, penisul nu are cum sa intre prin colul uterin, acesta fiind mult mai ingust decat vaginul. Sau sunt eu foarte ignoranta in aceasta privinta, dar, daca cumva barbatul forteaza, nu face decat sa provoace rani. Deci nu, fara dureri si sangerari, nu cred ca penisul poate intra prin colul uterin.

3. Himenul se afla exact la intrarea in vagin.

4. Da, pe unele femei le mai doare si la doilea act sexual si chiar la mai multe dintre cele care ii urmeaza primei dati.

5. Nu stiu care este pozitia ideala ca sa nu doara. Oricare, cu conditia sa aveti un preludiu suficient si ca tu sa fi excitata.

6. Ca sa nu iti mai fie frica, trebuie in primul rand ca tu sa iti doresti sa faci dragoste cu sotul tau. Daca nu iti doresti, nu mai are rost sa va chinuiti, mai ales tu. Ca sa iti doresti, trebuie sa te simti atrasa de sotul tau si sa il doresti. Daca si aceasta conditie este valabila, trebuie, cum am spus la punctul anterior, sa aveti un preludiu care sa te faca si pe tine sa te simti bine si care sa iti asigure excitarea. La femei, aceasta nu se produce intr-o secunda, trebuie ca sotul tau sa aiba rabdare cu tine. Si, in plus, un preludiu va face sa va simtiti bine pe amandoi.

Succes!

PS: Daca tu esti mai mica, nu trebuie ca partenerul tau sa forteze ca sa introduca chiar tot penisul in vagin. Altfel este foarte probabil ca pe tine sa te doara. Actul sexual se poate desfasura foarte bine fara ca el sa impinga pana la baza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici