Incheietura dureroasa + degetul inelar si mic cu vanataie | Forumul Medical ROmedic

Incheietura dureroasa + degetul inelar si mic cu vanataie

30-05-2015
Marlen55
Nu este medic/terapeut
Marlen55
Buna ziua. Numele meu este Marilena am 23 de ani si sunt bucatar/ospatar.Acum 2 zile intr-un exces de nervi am dat cu pumnul intr-un dulap.Nu m-a durut atunci pe moment dar urmatoarea zi am observat o vanataie la degetul inelar si mic.Vanataia nu ar reprezenta nici o problema dar totodata am dureri la incheietura mainii, nu pot ridica sticla de 2l, nu pot deschide usa de la masina, abia tin o farfurie in mana si in plus durerea mi s-a intins pana la cot (pe interiorul mainii) si a urcat mai sus pana la umar, mai exact in spatele umarului pana la omoplat.Pumnul il pot strange dar parca ma tine ceva la degetul mic mai ales, am degetele palma putin umflate nu mult si cand ridic mana in sus mereu trozneste ceva la umar plus durere mare la ridicarea mainii.La munca am de taiat, tocat mult, de ridicat. Oare ma ajuta daca folosesc gheata, fastumgel sau alte unguente din acestea sau trebuie sa ma duc la doctor?? Multumesc anticipat
2 comentarii
0
30-05-2015, ora 17:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate aveti o fractura a colului metacarpianului 5 (fractura boxerului).
Se impune, evident, un consult clinic si radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-05-2015, ora 17:26
Marlen55
Nu este medic/terapeut
Marlen55
Multumesc pentru raspuns. O sa ajung la doctor in cel mai scurt timp.Sper doar sa nu fi facut o prostie atat de mare... Multumesc inca o data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Prevenirea È™i tratamentul durerilor articulare
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulaÈ›ii - durerea în mai multe articulaÈ›ii
  •