incident neplacut cu prezervativul

15-09-2016
Irina 97
Nu este medic/terapeut
Irina 97
Buna ziua! as dori din suflet un raspuns de la un medic. dar sunt bine venite si alte pareri. Aseara ma avut un incident cu prezervativul. Pe la mijlocul actului sexual, am verificat prezervativul, si am observat un fel de spuma, probabil lichid seminal impreunat cu substanta prezervativului, cred eu.care iesea printr-o intepatura de ac cand iubitul intindea prezervativul pe penis, intepatura aceasta minuscula, facut parca cu acul, era situata pe capul penisului, dar nu in varf. imediat cum ne-am dat seama, am schimbat prezervativul si am continuat. am umplut apoi prezervativul defect cu apa, si apa se scurgea prin acea intepatura la presare. de ceva vreme cm mi s-a dereglat si ovulatia vine cand vrea ea, luna aceasta mucusul acela fertil a fost acum cateva zile. am folosit durex extra safe, care am inteles ca au antispermicid. Se merita sa ma panichez pentru o eventuala sarcina? va multumesc.
6 comentarii
1
15-09-2016, ora 11:53
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Daca partenerul a ejaculat in prezervativ si pe urma ati observat ca este perforat exista sanse sa fiti insarcinata.
Daca partenerul nu ejaculase inca in prezervativ, sansele sunt mult mai mici.
Daca sunteti in interiorul a 24-30 de ore de la eveniment puteti lua pastila de a doua zi, pentru siguranta.
0
15-09-2016, ora 15:11
Irina 97
Nu este medic/terapeut
Irina 97
Am uitat sa mentionez ca, din cate stiu eu, lichidul seminal, contine spermatozoizi atunci cand are loc o ejaculare recenta, in cazul nostru, ultima ejaculare a fost luni, si contactul cu incidentul a fost miercuri. Ejacularea nu s-a produs in acel prezervativ defect, dar imi fac grii pt lichidul seminal, deoarece nu pot stabili data ovulatiei si zilele fertile, pt ca mi s-a dereglat. acel lichid seminal, daca nu s-a mai produs o ejaculare timp de aproape 2 zile, poate aduce o sarcina?
1
15-09-2016, ora 16:10
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Faceti niste confuzii: lichidul seminal este sperma; lichidul preejeculator este cel care apare in varful penisului atunci cand barbatul se excita si contine spermatozoizi, dar in numar mai mic. Riscurile sunt direct proportionale cu numarul de spermatozoizi.
Povestea cu spermarozoizii care raman pe traiect este adevarata, dar nu pentru doua zile ci pentru cateva ore...
0
15-09-2016, ora 22:06
Irina 97
Nu este medic/terapeut
Irina 97
Imi cer mii de scuze, am facut confuzie. Deci sa inteleg, ca acel lichid pre-ejaculator care iesea pe acea intepatura minuscula si a ajuns la mine, nu poate aduce o sarcina, in conditiile in care, partenerul a ejaculat ultima data in urma cu 2 zile?
0
15-09-2016, ora 22:28
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Acel lichid preejaculator contine spermatozoizi si exista risc de sarcina, mic in conditiile date, dar exista.
0
16-09-2016, ora 12:32
Irina 97
Nu este medic/terapeut
Irina 97
Am inteles. va multumesc mult pentru raspunsuri si timpul acordat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce e de făcut dacă se rupe prezervativul?
  •