Incizie masea de minte

14-07-2012
alex m
Nu este medic/terapeut
alex m
Buna Ziua,

Ma numes Alex. Am 27 de ani. Am o pb cu maseaua de minte, drepta, jos. Era umflat in zona respectiva Am fost la urgenta mi-a taiat in zona respectiva ca sa nu mi se infecteze si mai tare.Mi-a dat un pansament ca sa il tin o ora.
Intrebarea mea e cat timp nu am voie sa mananc si sa beau ?

Multumesc
3 comentarii
0
15-07-2012, ora 11:46
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Nu ai voie sa mananci o ora cat tii pansamentul acolo. Dupa acea ora incearca sa mananci pe partea cealalta ca sa lasi locul sa se vindece. Si nu manca prea rece/prea fierbinte.
0
15-07-2012, ora 16:22
alex m
Nu este medic/terapeut
alex m
Mersi de raspuns. Am tinut pansamentu cam o ora si ceva si nici n-am mancat cateva ore bune insa inca imi SANGEREAZA la o zi dupa incizie.
Mi-am pus de vreo 2 ori pansament cu vitamina K. Asa mi-au zis la farmacie.
E vreo pb ca inca imi sangereaza? Pot intra resturi de mancare acolo si sa mi se infecteze, pana ajung in cateva zile la dentist?
Alex
0
15-07-2012, ora 18:50
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Stai sa inteleg exact. Tie acolo ti-au taiat gingia de deasupra maselei de minte ca sa poata sa iasa cum trebuie sau ti-au facut o incizie pentru ca aveai acolo o infectie si sa dreneze puroiul? da-mi te rog mai multe detalii.

Daca ti-au taiat gingia de deasupra nu este nici o problema. Probabil ca pana vei citi raspunsul meu deja a trecut sangerarea. Sangereaza rau? Daca sangereaza doar asa superficial este normal o zi- doua dupa interventie.
Nu intra mancare acolo pentru ca tu nu mananci cateva zile pe partea aia sa protejezi locul.
Ai vreo problema de coagulare a sangelui? Iei anticoagulante? La varsta ta putin probabil.
Incearca sa nu mai pui nici un fel de pansament acolo si sa lasi locul sa se vindece de la sine. Eventual fa-ti clatiri cu ceai de musetel la temperatura camerei. Nu fierbinte
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •