Incotro se indreapta viata mea? - Depresie

03-12-2012
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
Buna ziua..va scriu in speranta de a obtine un raspuns care sa-mi schimbe perspectiva asupra acestei probleme care ma oboseste de ceva timp.
Am 20 de ani.. am terminat in urma cu aproximativ 2 ani liceul (fac parte din turma de incompetenti care nu a 'luat' bacul).
De ceva vreme ma confrunt cu o depresie. Aceasta se formeaza din faptul ca nu reusesc sa-mi dau seama ce fac cu viata mea..imi tot imaginez ca voi fii unul dintre cei care la 28 de ani locuieste cu parintii (nu e un lucru rau..dar ma refer la genul sedentar..care nu munceste si nu face nimic cu viata lui).
Mi-a fost indesat in cap..ca fara facultate nu voi fii in stare sa fac nimic cu viata mea (inafara de munca de santier).
Nu duc lipsa de nimic. Am o iubita frumoasa, pe partea materiala nu ma pot plange (nu dau banii pe dinafara dar nici nu trebuie sa strangem cureaua), cat despre prieteni..aici sunt mai retras putin..pentru ca am avut experiente neplacute in trecut..si incerc sa nu ma mai apropii de persoane atat de mult.un singur prieten pe care-l puteam numi 'cel mai bun prieten' am avut..si a plecat acum cateva luni in Italia impreuna cu familia sa..in rest am tovarasi..amici.
Vreau doar sa scap de starea aceasta de nesiguranta..si nu stiu cum..ma simt tot mai slabit.
Nu e o depresie masiva..e ceva usor..dar persista..si ma oboseste psihic.
11 comentarii
0
03-12-2012, ora 18:29
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ca sa mai "vb" poate precizezi:
- lucrezi sau nu?
- ti-ai dori sa lucrezi?
- fumezi?
- CE? faci o zi (in mare)?.daca poti scrie..
- iubita ta e eleva, studenta, munceste?
- va vedeti des?
- CE iti reproseaza parintii?.daca-ti reproseaza.
- DE CE? nu ai cativa prieteni?.din cauza ta? a lor? sa nu-ti ia iubita?
- dormi suficient 6 ore/noapte?
- mananci putin si des? bei apa suficienta? lichide?
- CE sau CINE te-a suparat "rau"in ultima perioada?
- CE "te apasa"?.am simtit din cele scris ca ai "ceva"pe "suflet".
- ai avut sau ai probleme de sanatate?
numai bine,
0
03-12-2012, ora 20:40
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Draga Winch, trebuie sa ai incredere in tine si sa nu te consideri inferior celor ce au o diploma in plus fata de tine. Mi-a fost dat sa cunosc oameni fara diploma de bac ce aveau o minte mai deschisa si o cultura generala mai vasta decat multi cu facultate. E drept, o diploma in plus iti aduce mai multe sanse pentru un loc de munca mai bine platit si mai respectat insa nu te face un om mai bun, si nici locul de munca nu va fi mai putin stresant. La facultate trebuie sa inveti daca vrei sa fii altfel in momentul finalizarii studiilor, altfel te incadrezi in multimea despre care am vorbit mai sus.
Eu am studii superioare si am invatat pe branci in facultate, fiind printre cei mai buni insa viata m-a dus intr-o cu totul alta directie, sunt o persoana realizata din punct de vedere material insa nu datorita diplomei, munca mea neavand nimic de-a face cu ceea ce am invatat in facultate.
Ce vreau sa intelegi este ca poti avea un viitor bun dpdv material chiar daca nu ai studii superioare, insa daca asta te face pe tine fericit si implinit, atunci poate ar trebui sa iti urmezi visul.
0
03-12-2012, ora 22:15
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
@maria123 Voi incerca sa-ti raspund cat de direct posibil la cele intrebate..
-Nu lucrez momentan..am lucrat pana acum aproximativ 2 luni (eu am parasit locul de munca)
-Imi doresc sa lucrez.
-Fumez
-Intr-o zi..(in mare), imi beau cafeaua, mananc (daca mi-e foame)..pierd timpul, ma duc la vreun tovaras, mai beau o cafea, mananc, pierd vremea. In 2 cuvinte...nimic productiv.
-Iubita mea e studenta in alt oras (provine din acelasi oras cu mine)
-Ne vedem destul de des luand in considerare ca e la 7 ore cu trenul distanta de mine..merg eu cate o saptamana sau 2 la ea..sau vine ea la sfarsit de saptamana.
-Locuiesc doar cu mama (sunt divortati), imi reproseaza ca nu lucrez (desi am lucrat), ca fumez prea mult (imi ajunge un pachet la 2 zile), ..sa scurtez lista...imi reproseaza inca o gramada de rahaturi mici.. (nu e o femeie stricta sau enervanta..dar e stresata cu lucru..cu alte treburi de sanatate)
-Cand vine vorba de prieteni m-am cam lecuit...am tovarasi pe care altii i-ar numi prieteni..eu nu mai fac asta pentru ca am numit prieteni persoane care s-au dovedit a fii opusul. Sunt o persoana sociabila..dar a devenit un instinct sa ma departez imediat de persoanele care nu imi prezinta incredere din primul moment.
-Dorm 6 ore/noapte..incerc sa nu dorm mai mult de 10 dimineata..(ma pun sa dorm pe la 3..4 dimineata).
-Mananc cand mi-e foame...cat simt nevoia. NU beau suficiente lichide.
-Nu m-a suparat nimeni in ultima perioada..Depresia asta vine de cand am picat bac-ul si toata lumea merge mai departe...iar eu raman pe loc.
-Nu am avut probleme serioase de sanatate.
0
03-12-2012, ora 22:20
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
@Otilia107 Iti multumesc pentru vorbele calde. Inseamna mult.
O seara buna iti doresc.
0
03-12-2012, ora 22:49
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna seara,
NU speram sa scrii asa de repede si..frumos..felicitari!
Vezi?...prima impresie.!
parere:
- NU doar bacul (bata-l norocu) te "obsedeaza" ci ""TE DOR CUVINTELE" zise de mami tau care,
poate ARE dreptate..fiecare mama (si eu) doreste ce-i mai bun pt fiul ei iar dansa este o MAMA;
- faptul ca te culci si te scoli cu gandul.."iar imi va zice.de..munca".iti "manevreaza" si somnul - chiar daca dormi
suficient -dupa mine;
- NU e musai acum in iarna sa te angajezi, dar e musai sa-i raspunzi frumos, incurajand-o ca ITI DORESTI ACEST LUCRU
si ca-l vei SI face la momentul respectiv..ASTA trebuie sa-i repeti de n ori/zi.s-o linistesti;
- fiind SI iubita ta din aceeasi localitate, ma gandesc ca mamei NU_I cade bine cand (poate nici NU stii) parintii fetei s-or fii
aratat nemultumiti de faptul ca fiica lor ARE si facultate..tu, nu.;
- nu-i un capat de tara cum, f. frumos ti-a scris SI Otilia...facultatea e necesara dar, NU si suficienta intr-o relatie, intr-o
casnicie, DOAR daca sotia/sotul.crezi ca NU va reprosa vreodata acest lucru;...acum, doar tu stii care-i relatia cu
iubita ta, CE zic parintii ei, cum sunteti IMPREUNA printre prieteni etc...DOAR astea daca te-ar deranja...in rest..;
- si.la o adica SI daca ar zice parintii ei, ai sigur un raspuns si poate chiar vei face: bacul in vara si sa incepi o facultate...;
- sincer?..m-as bucura enorm sa AI TU AMBITIA ASTA si la vara sa-mi lasi un mesaj ca ASA si este...

concluzie:
NU esti bolnav fizic, tu te "obosesti" doar la ganduri..multe..diverse...
NU bacul e vina.il vei lua.desi ASTA crezi..te amagesti..
tot ceeace ai scris e super ok.
incearca sa bei apa...sucuri, ceaiuri, supe...orice.imi vei da dreptate...odata
(iti da putere, gandesti altfel..).esti UN OM BUN..si asta conteaza !
si inca ceva.
ai nevoie de comunicare..sa vb mereu cu cineva.iti va risipii gandul..
intrebare:
ar fii o problema sa mergi in acel oras unde-i iubita ta?
asa ai putea sa te si angajezi,
cand ea invata..faci si tu la fel pt bac..si TOTUL ar fii ok.

Iti doresc tot ce-i mai bun in lume.
Doamne ajuta!
0
04-12-2012, ora 02:00
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
@maria123 iti multumesc ca ai rabdare sa citesti si sa-mi raspunzi.
Realizez dupa cele scrise de tine...ca intr-adevar ma dor cuvintele spuse de mama mea..dar sunt constient ca are dreptate.
Problema e ca atat de des imi mentioneaza de angajare, incat ma simt deja ca si cum as avea 30 de ani si inca stau pe spinarea ei.
Ea nu o face din rautate, si e o mama foarte buna..doar ca nu e constienta ca unele lucruri dor...si chiar nu am de gand sa stau la discutii de genul cu ea..pentru ca nu vreau sa ma plang ca o fetita la poalele mamei.
Asta e adevarul..si ma voi angaja in curand..dar vreau macar sa ma angajez intr-un post care-mi place.
Trecand mai departe..
Mi-as dori din tot sufletul sa ma mut in acelasi oras cu iubita mea..dar intervine problema chiriei..pe care va trebui sa o platesc din ceea ce castig..gandindu-ma ca voi castiga un salariu decent.
Parintii ei sunt de acord cu relatia noastra..mama ei chiar a sugerat sa ma mut si eu cu iubita mea si sa imi gasesc pe acolo ceva de lucru..deci cel putin pe partea aceea nu exista probleme, multumesc Lui Dumnezeu...pentru ca stiu destule cazuri..
Voi incerca sa gandesc lucrurile altfel..nu stiu cum..dar voi incerca..
0
06-12-2012, ora 02:25
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Din ceea ce spui se observă că eşti nemulţumit cu privire la oportunităţile în carieră şi descurajat când vine vorba să produci o schimbare fiindcă nu a i încredere în tine. Ce anume te face nesigur? Când te simţi cel mai slăbit? Unde s-a îndreptat viaţa ta până în momentul de faţă? Răspunde-mi, dar mai ales, răspunde-ţi.

Numai bine
0
06-12-2012, ora 15:52
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
Buna, multumesc pentru raspuns.
Viitorul ma face nesigur..faptul ca nu pot avansa din stadiul in care sunt.
Cel mai slabit ma simt atunci cand sunt singur. Am uneori stari de anxietate. Ma simt ca un nimeni..
Referitor la intrebarea "unde s-a indreptat viata ta pana in momentul de fata?"..e greu sa dau un raspuns concret..am trecut prin suisuri si coborasuri..eu zic ca am ajuns o persoana mai buna..dar nu sunt multumit de mine.
..Sunt in ceata..nu stiu exact ce ma apasa...dar astea sunt cateva dintre lucrurile care le am pe suflet.

O zi buna!
0
06-12-2012, ora 17:48
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
La ce tip de stadiu te referi?
cum ar trebui să fie viitorul pentru ca tu să devi mai sigur?
De ce spui că nu poţi avansa? Te limitează ceva anume sau eşti pur şi simplu dezamăgit?
Ce trebuie să se întâmple pentru a avansa?
Când eşti singur, cum apare oare slăbiciunea?
Dacă eşti slăbit înseamnă că nu se mai întâmplă nimic şi s-a terminat cu reacţiile, motivaţia şi sensul vieţii?
Te simţi, deci nu eşti nimeni, pune preţ pe ceea ce esti deja. Cine te opreşte?
Au fost momente grele, vor mai fi. La fel stau lucrurile şi cu succesul. Care sunt lucrurile ce te nemulţumesc la tine şi cum consideri că s-ar putea îmbunătăţi?
0
06-12-2012, ora 17:59
Winch
Nu este medic/terapeut
Winch
Din nou va multumesc ca ati raspuns atat de rapid si frumos.
Ma refer la stadiul acesta sedentar..nu fac nimic..stau pur si simplu si pierd vremea.
Vreau sa ma mut din oras...cu iubita mea..sa ne facem prieteni...sa schimb viata de aici...sa lucrez in orasul respectiv.. asta trebuie sa se intample.
Deci..am amici..cu care as putea iesi...dar nu vreau, pentru ca nu sunt genul de persoane cu care sa pot sa discut ceea ce vreau.
Vreau doar sa plec din oras..sa pot lucra..sa pot intra in viata...sa fac ceva folositor.
Ca sa iti spun sincer...cred ca sunt pur si simplu dezamagit..de mine...de felul in care m-am modelat psihic de-a lungul timpului.
Cred ca CEL MAI POTRIVIT cuvant pentru felul in care ma simt..este "vulnerabil"..vulnerabil la orice.
Da...daca sunt slabit...am tendinta sa ma afund mai rau in acea stare..de depresie.
0
06-12-2012, ora 19:39
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Nu mi-ai răspuns la toate întrebările, continuă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •