infanrix sau vaccinuri traditionale?

14-04-2008
jesinisu
Nu este medic/terapeut
jesinisu
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati sa dezleg misterul: Infan Rix sau vaccinuri traditionale?.as opta pt primul din ele insa nu stiu daca fac alegerea corecta? oare imi poate da cineva o informatie care sa incline balanta intr-o parte sau alta?.ce efecte secundare are InfanRix, cam cat costa, cum se administreaza?

Va multumesc pt timpul acordat.
8 comentarii
0
15-04-2008, ora 00:00
Psih. Sorina Voicu
Identitate neconfirmată
Psih. Sorina Voicu
Draga Jesinisu,
Infanrixul costa in jur de 120 de lei, in functie de farmacie sau de medicul de la care il cumperi. Este considerat superior vaccinurilor subventionate de stat deoarece riscurile de a face reactii adverse (febra, diaree) sunt mai mici iar acul este mai subtire. Vaccinul de la stat are doua doze, una injectabila si una orala (picaturi impotriva poliomelitei), Infanrixul are o singura doza, injectabila. Trebuie sa mentionez insa ca nu toti bebelusii fac reactii adverse la vaccinul subventionat de stat, dupa cum, unii bebelusi pot face reactii adverse si la Infanrix. Ce-i drept, riscurile la cel din urma, sunt mai mici, dupa cum am mai spus. La vaccinul traditional, bebelusul nu are voie sa manance timp de 2 ore dupa aceea (doar ceai poate sa bea), la Infanrix aceasta interdictie nu exista.
Oricare tip de vaccin l-ai alege, trebuie sa stii ca nu-l mai poti schimba apoi, pana la varsta de un an. Trebuie sa mergi pe aceeasi schema de vaccinare. In primul an, vaccinurile se fac la 2, 4, 6 si 12 luni.
Mult succes la vaccin, sa fie cat mai usor bentru bebelusa ta si sa treaca repede peste el.
Cu drag,
Sorina.
0
15-04-2008, ora 00:00
jesinisu
Nu este medic/terapeut
jesinisu
Va multumesc foarte frumos pt raspuns!
Speram luam cea mai buna decizie.
0
16-04-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Principalul avantaj al Infarix este faptul ca riscul de poliomielita este practic nul, pe cand vaccinul antipolio poate provoca polio, se intampla rar dar cu rezultate dramatice. De altfel, nu am mai auzit de mult de vreo poliomielita cu virus "salbatic", in schimb de poliomielita provocata de vaccin am auzit si am vazut frecvent.

Principalul dezavantaj al Infarix (Hexa) este ca are un vaccin in plus, agresiunea imunologica fiind mai mare.
0
17-04-2008, ora 00:00
Psih. Sorina Voicu
Identitate neconfirmată
Psih. Sorina Voicu
Sa nu speriem proaspetele mamici prea tare :) Ar trebui sa definim notiunea de frecvent pentru ca poate avea insemnatate diferita la persoane diferite. Ar fi util daca ati putea preciza in termeni de procentaje, riscul aparitiei poliomelitei in cazul vaccinului subventionat de stat.
In ceea ce priveste dezavantajul Infarixului, asa este, am uitat sa precizez acest aspect. Tulpinile pe care le contine in plus, se fac la varsta de un an in cazul vaccinurilor "traditionale".
0
18-04-2008, ora 00:00
jesinisu
Nu este medic/terapeut
jesinisu
Buna seara!
Va multumesc pt timpul acordat, in desfiintarea acestui mit: vaccin din noua generatie sau vaccin clasic.
Va marturisesc ca, sunt inca in dilema: nu stiu ce sa aleg. Am mai intrebat si la farmacie despre el, insa nici macar personalul de acolo nu e foarte familiarizat cu el. Imi ofereau vaccinul Infanrix Hexa IPV, si spuneau ca este pt 2 luni.
Ma cam sperie acest lucru.
Cum as putea sti exact care este denumirea exacta pt vaccinul de 2 luni?
Va multumesc!
0
18-04-2008, ora 00:00
jesinisu
Nu este medic/terapeut
jesinisu
Buna seara!
Va multumesc pt timpul acordat, in desfiintarea acestui mit: vaccin din noua generatie sau vaccin clasic.
Va marturisesc ca, sunt inca in dilema: nu stiu ce sa aleg. Am mai intrebat si la farmacie despre el, insa nici macar personalul de acolo nu e foarte familiarizat cu el. Imi ofereau vaccinul Infanrix Hexa IPV, si spuneau ca este pt 2 luni.
Ma cam sperie acest lucru.
Cum as putea sti exact care este denumirea exacta pt vaccinul de 2 luni?
Va multumesc!
0
21-07-2009, ora 16:02
adda_lili
Nu este medic/terapeut
adda_lili
Buna ziua Eu am facut la copilul meu imfarix la 7 luni prima doza iar in conditiile in care nu venise cel de la stat si nu la mai asteptat iar acum am o mare dilema copilul are 1 an si 2 saptamani si a facut tetraxinul si priorixul si trebuie sa faca si herixul la diferenta de o luna. Intrebarea mea este nu trebuia sa fac acest vaccin la 9 luni in conditiile in care am facut imfarixul la 7luni nu e prea tarziu acum. Intreb asta pt ca vaccinul al cumpar de la doctor si stiti cum e au si ei i8nteresele lor sa vanda si sa castge bani ce ar interesao pe ia daca eu fac vaccinu prea tarziu important e sa faca ea vanzare.
0
02-02-2011, ora 15:37
sanzianatm
Nu este medic/terapeut
sanzianatm
buna ziua as dori o lamurire daca se poate baietelul meu a facut vaccinul de 1 an si a facut febra foarte mare 39.9 40 am sunat pediatru si a zis ca asa fac febra unii copii.Am avut probleme cu vomitatul inca de la nastere si mai avem inca am observat ca tot ce contine aciditate ai provoaca voma.A mancat 3 felii de portocala in mar cu biscuite si a vomitat de am ajuns la urgenta si i-a pus perfuzie. am intrebat de Rotarix pe pediatra si a zis ca nu trebuie sa-l facem ca nu vine in contact cu copiii care merg la scoala sau gradinita si nu l-am facut.am facut vaccinurile platite infarix. pt vomitat am facut investigatii la spitalul de copii si mi s-a spus ca nu are nimic decat aer.se poate sa vomite atata de la aerul din stomac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea și autismul
  • Evaluarea nou-născutului
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea copilului de 4 ani
  •