Infarct lacunar talamic stang

29-03-2010
PisicuKristina
Nu este medic/terapeut
PisicuKristina
Buna Ziua...va rog sa ma ajutatzi si pe mine cu un raspuns...da mai pe intelesul meu...Mama mea are 69 de ani, a fost internata unde i sau facut mai multe investigatzii printre care si un tomograf.La rezultatul tomografului scria INFARCT LACUNAR TALAMIC STANG.As vrea sa stiu ce este de fapt acest DIAGNOSTIC si ce este de facut!In cel mai rau caz la ce sa ma astept...Spun asta deaorece TATA a DECEDAT in urma unei COMOTII CEREBRALE...Va Multumesc si astept un raspuns cat mai curand
3 comentarii
0
30-03-2010, ora 13:43
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Infarctul lacunar este tipul de infarct cauzat de ocluzia unei arterii care alimenteaza zonele de mijloc ale creierului si care constituie cam 25% din cauzele infarctelor cerebrale.
Acest lucru se poate intampla in zone diferite ale creierului printre care una de numeste talamus.
De aceea si termenul talamic stang folosit mai sus.
Lacuna inseamna lac - dar in acest caz inseamana lipsa de fluid, iar aceasta inseamna ca ocluzia arterei a cauzat lipsa de sange intr-o arterie in zona respectiva, un fel de bula de aer.
Pe romaneste : la tomograf s-a vazut un fel de bula de aer pe o arterie in talamus si care se banuieste ca a fost cauzata de o ocluzie a acelei areterii in acea zona.

Evitarea alimentelor nesanatoase, a excesului de carne si lactate, bautul de deajuns apa dupa mese, si folosirea de remedii naturiste amelioareaza calitatea si fluiditatea sangelui.
Comotiile cerebrale si infarctul nu s-ar putea produce cu un sange pastrat curat cu o alimentatie sanatoasa.
0
01-04-2010, ora 20:24
PisicuKristina
Nu este medic/terapeut
PisicuKristina
Multumesc pentru raspuns. Am inteles ce mi-ati explicat. Dar cat de grav este acel Infarct lacunar talamic stang? La ce ma pot astepta?
0
15-05-2013, ora 21:01
Dorina N
Nu este medic/terapeut
Dorina N
Buna seara,
Am 57 de ani si acum 3 luni am fost diagnosticata cu infarct lacunar capsular drept. In prima faza am facut tratament cu Cerebrolysin de 10ml intravenos timp de 10 zile + Sermion 30 mg/1 pe zi dupa care, luna urmatoare am repetat 10 zile de Cerebrolysin de 5ml intramuscular. Astazi am terminat a treia repriza de 10 zile de Cerebrolysin de 5 ml. Am luat de la inceput si pana acum Sermion 30 mg/1 pe zi. Simptomele s-au diminuat dar am dureri de cap, dureri in spatele ochilor (mai mult la ochiul stang), uneori ameteli si incoerenta in vorbire.
As vrea sa va intreb daca acest tratament este complet, daca trebuie sa fac pauze de Cerebrolyzin si cat timp trebuie sa continui acest tratament? Multumesc.
Cu respect,
Dorina N
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.