infarct miocardic

25-06-2010
gabrciuca
Nu este medic/terapeut
gabrciuca
Buna ziua!Am 35 ani si pe data de 26decemrie 2009 am suferit un infarct miocardic acut.(foarte extins).Pe data de 9iunie am facut o scintigrafie in urma careia mi s-a spus ca e nevoie de operatie de reconstructie..
Mi s-a mai spus ca s-a recuperat 6%din funcionalitate(de la 30 la 36%)si ca in necroza mai e ceva viabil, si ca daca as mai recupera pana la 41-42% as putea "scapa"de operatie.
Intrebarile mele sunt:Ce recomandari ati putea sa imi oferiti pentru a putea recupera.??
Ce sanse am sa recuperez??
Ce sanse am sa am o viata...normala???

Va multumesc mult!!
3 comentarii
0
23-12-2010, ora 15:02
Valy.G.
Nu este medic/terapeut
Valy.G.
Buna, ma aflu intr-o situatie asemanatoare, tot 35 de ani si tot infart miocardic acut, facut in schimb in urma cu doua luni. As fi vrut sa port o discutie cu tine in privinta starilor ce le-ai avut dupa si alte detalii pe care numai cine a trecut printr-un infart le cunoaste. Daca s-ar putea sa-mi lasi un e-mail sau un telefon de contact unde te-as putea gasi si deranja pentru ceva sfaturi.De unde esti de loc ?
0
08-01-2011, ora 05:22
kosty_24k
Nu este medic/terapeut
kosty_24k
eu am 24 de ani, si cred ca am avut si eu un infarct miocardic. daca poti trimite si mie un e-mail cu detalii in privinta starilor tale pe care le-ai avut dupa ce ai suferit infarctul. multumesc mult
0
13-02-2011, ora 20:36
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
gabrciuca te rog sa ne tii la curent cu starea ta de sanatate.oricum eu iti doresc multa sanatate si sa ai incredere ca va fi bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Temperatura scăzută poate fi un factor major pentru declanșarea infarctului
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  • Depresia la pacienții cu infarct miocardic și accident vascular cerebral
  • Screeningul pentru hipercolesterolemia familială ar putea ajuta la prevenirea infarctului miocardic
  • Vitamina E ar putea reduce pagubele cardiace cauzate de un atac de cord
  • Recuperarea în urma infarctului miocardic
  • O altă cauză a infarctului miocardic
  •