infarct miocardic inferior

18-02-2009
Luizik
Nu este medic/terapeut
Luizik
As avea si eu o intrebare. Unchiul meu a suferit acum 2 luni aproximativ un infarct miocardic inferior, insa din explicatiile medicilor nu am prea inteles ce reprezinta.As vrea daca se poate sa-mi exemplificati dumneavoastra si sa-mi spuneti cat de grav este la o varsta de 60 si ceva de ani, mai ales daca e insotit de diabet de tip2.Si as vrea sa va intreb daca ar fi fost posibil ca unul din acestea(infarct, diabet)sa fi conditionat pe celalalt, cat si ce poate risca daca nu indeplineste regimul. Va multumesc
1 comentarii
0
24-02-2009, ora 21:17
MINDRU
Identitate neconfirmată
MINDRU
Da, exista o legatura intre cela 2 boli: diabetul este cauza aparitiei infarctului la unchiul dumneavoastra, alaturi poate si de alti factori de risc cardiovasculari, cum ar fi fumatul, hipertensiunea, colesterolul mare.Infarctul este o afectiune care in principiu inseamna "astuparea" unei artere la inima, in urma unui proces de coagulare a sangelui la acel nivel. El este doar varful iceberg-ului, deorece boala evolueaza in timp si este expresia acuta a unei afectiuni care se numeste cardiopatie ischemica, rezultat al depunerii grasimilor pe vasele noastre. Orice pacient care a avut infarct trebuie sa urmeza toata viata tratament, sa respecte anumite indicatii de dieta: nu fumeaza, nu consuma grasimi, activitate fizica regulata (nivelul de activitate recomandat numai de medicul cardiolog). La unii pacienti se face coronarografie si in functie de rezultatul acesteia poate beneficia de implantarea unui stent sau de operatie. Scopul tratamentului dupa infarct este de a reduce riscul de reaparitie a acestuia si de aparitie a altor complicatii cardiovasculare. Orice pacient care a avut infarct trebuie sa mearga regulat la control la medicul cardiolog pentru analize si evaluarea tratamentului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.