infectia cu hpv si rana pe col

16-09-2008
utilizator_27949
Nu este medic/terapeut
utilizator_27949
eu am depistat acum un an si cateva ca luni ca sunt infectata cu hpv tulp 51, fara sa stiu ca sunt insarcinata am decis sa pastrez copilul, aveam si o rana mica pe col care a fost depistata la o colposcopie, intre timp am nascut, am alaptat si nu am putut sa fac nici un fel de tratament specific, acum putin timp am mers iar la dr de acesata data la dr badea de la micomi, am repetat testul hpv a reiseit ca am tulpina16, am facut si testul papanicolau care a iesit foarte bine, si o colposcopie unde sa evidentiat in continuare prezenta ranii dar fiind de dimensiuni extrem de reduse (astea sunt cuv dr badea), acum urmez trat cu ovule cervugid si isoprinosine, spalaturi cu pelin, echinaceea, si as dori sa stiu daca au existat situatii in care rana a disparut in urma tratamentului fara a se interveni chirurgical? totusi nu sunt convinsa ca o excizie (tinand cont de dimensiunile ranii) este solutia cea mai indicata, nu stiu daca trat pe care il urmez si colposcopii, test papanicolau f des si o atentie sporita a acestui lucru ar fii mai indicate cel putin o perioada inainte de a alege calea chirurgicala?
6 comentarii
0
16-09-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
este foarte indicat tratamentul asta, pentru ca imunitatea corpului tau stie sa se ocupe singura de virus, ai incredere in asta. nu sari la chirurgie pt ca nu este mereu solutia. mai ales daca esti tanara nu are rost sa tai ceva ce inca iti trebuie. oricum papanicolau detecteaza rapid modificarile. si corpul tau poate vindeca ranile, sa stii.
daca se poate da-mi si mie informatii despre clinica micomi, adica cat costa consultul pe acolo, tratamentele, m-ar interesa daca stii cu cauterizarea condiloamelor... etc, imi trebuie trimitere, programare sau ce? te rog frumos..
0
09-07-2009, ora 22:33
ladyA
Nu este medic/terapeut
ladyA
in urma unui control colposcopic mi s-a spus ca am o rana incipienta care in max 6 luni ar trebui sa se vindece. am fost nevoita sa fac genotipare iar in urma acestei analize mi-a iesit ca am hpv 31, 51, 68. dl doctor mi-a dat sa urmez un tratament cu isoprinosine timp de 3 luni si 10 ovule cervugid. as vrea sa stiu ce efecte pot avea aceste pastile, avand in vedere ca dl doctor mi-a spus sa iau cam maxim 400 de pastile in aceste 3 luni. mi-este putin teama de reactiile ce pot aparea de la acestea. v-as ruga frumos sa-mi dati un raspuns, un sfat. multumesc anticipat.
0
15-07-2009, ora 13:21
utilizator_27949
Nu este medic/terapeut
utilizator_27949
pot aparea reactii alergice eu nu am putut urma tratamentul cu acest imunostimulator si l-am inlocuit cu imunostim, dar daca il tolerezi este foarte bun, la fel si cervugid la mine aproape a disparut rana in urma trat cu ovule este f bun tratemntul, iar isoprinosine se iau 6 pe zi deci este ok prescriptia dr tau, sanatate
0
15-07-2009, ora 13:59
ladyA
Nu este medic/terapeut
ladyA
si cam ce reactii alergice ar putea aparea?
0
14-01-2010, ora 21:47
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna seara, sunt Cristina, am 22 de ani, in urma unui control ginecologic mi s-a depistat o rana micuta pe colul uterin. As vrea sa stiu cat este de grav sau daca cineva a avut astfel de problema. Este indicata cauterizarea in cazul meu? Multumesc, astept parerile voastre.
0
15-01-2010, ora 17:11
utilizator_27949
Nu este medic/terapeut
utilizator_27949
Trebuie investigata, majoritatea ranilor pe col sunt produse de papiloma virus, iar daca iti permiti financiar poti face acest test si apoi vei stii ce masura se impune in acest caz, in general cauterizarea se practica acum cativa ani, prin cauterizare se arde tesutul respectiv dar se intampla doar la suprafata nu si in profunzime cum se intampla la erad(electrorezectie cu ansa -excizie (indepartare), din aceasta cauza este mai bine sa urmezi cateva etape pana ce medicul isi va da seama cu exactitate care este pasul ce trebuie facut, nu trebuie tratata superficial indiferent de dimensiunea leziunii , ai facut si un test papanicloau ?rana a fost depistata in urma unei coploscopii?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.