Infectia vaginala se transmite?

23-05-2008
sagem
Nu este medic/terapeut
sagem
Am 19 ani si am o mare nelamurire ce ma tine pe jar...eu si prietena mea cand avem contact sexual nu folosim prezervativul.Ginecologul ia prescris pilule anticonceptionale...in urma cu o saptamana adescoperit ca suferea de ceva vreme de o infectie la nivelul aparatului genital.I-a fost prescris tratament cu ovule si niste pastilute timp de o saptamana...astazi a terminat tratamentul.CE MA INTERESEAZA PE MINE?!!!ATUNCI CAND EA AVEA ACEA INFECTIE NOI DOI AM AVUT CONTACT SEXUAL, NESTIIND DE CEEA CE URMA.E POSIBIL CA EU SA AM CEVA IN URMA CONTACTULUI SEXUAL?DACA DA...VA ROG RECOMANDATI-MI UN TRATAMENT.
VA MULTUMESC!!!
PRECIZEZ CA NU MA DERANJEAZA CU NIMIC PENISUL.
8 comentarii
0
24-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Stii cumva ce diagnostic are prietena ta? Daca da, atunci putem vorbi de tratament, daca nu.nu. Exista mai multe infectii cu transmitere sexuala care, desi la femei dau diferite semne si simptome (prurit =mancarime, scurgeri urat mirositoare sau numai discomfort local), la barbati nu genereaza niciun simptom. De exemplu infectia cu Candida albicans. Cu toate acestea barbatul poate fi purtator si poate transmite infectia altei persoane.
0
24-05-2008, ora 00:00
sagem
Nu este medic/terapeut
sagem
Revin cu completarea care mi-ati cerut-o...prietena mea a fost diagnosticata cu vaginita, anexita.Va rog recomandati-mi un tratament pentru rezolvarea problemei.
va multumesc.
0
24-05-2008, ora 00:00
anka20
Nu este medic/terapeut
anka20
anexita este o inflamatie a ovarelor...etc.stai linistit ca nu face parte din bolile cu transmitere sexuala! asa k tu nu ai nimic...
0
24-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Anexita e anexita si vaginita.infectie la nivelul vaginului. Sa lamurim! Vaginita poate avea 3 cauze: trichomoniaza, candidoza sau infectia bacteriana. Cea de a doua este si cea mai frecventa si inclin sa cred ca despre asta ar fi vorba. Pentru linistea ta ar fi bine sa iei Fluconazol (DIFLUCAN) 150mg, doza unica. Daca ar fi fost una din celelate doua cauze, eu cred ca ginecologul i-ar fi spus prietenei tale ca trebuie sa urmati acelasi tratament, mai ales in caz de trichomoniaza. Intrucat tratamentul nu e scump deloc, n-ar fi rau sa-l faci ( e vorba de o singura capsula, care asa se si vinde, una in cutie). In felul acesta poti sta linistit ca nu o vei reinfecta. Sanatate si sa auzim de bine!
0
24-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Inca o precizare: aceasta infectie cu Candida albicans apare f frecvent la femeile care iau contraceptive orale, generand aceste vaginite.
0
24-05-2008, ora 00:00
sagem
Nu este medic/terapeut
sagem
Va multumesc foarte mult.Acum pot dormi linistit :).
0
30-10-2009, ora 17:39
sagem
Nu este medic/terapeut
sagem
REVIN CU O PROBLEMA NOUA...DUPA CE AM CONTACT SEXUAL PENISUL M-I SE INROSESTE SI SIMT O USTURIME PE PORTIUNEA ROSIATICA.MENTIONEZ CA URMEZ UN TRATAMENT CU NOLICIN DE 2 ZILE.CARE POATE FI CAUZA ACESTEI IRITATII USTURATOARE?POT FOLOSI UN UNGUIENT ANTIIMFLAMATOR, GEN NIDOFLOR SAU ALTCEVA PT CALMAREA SI PREVENIREA APARITIEI UNEI NOI IRITATII?
0
01-11-2009, ora 13:20
sagem
Nu este medic/terapeut
sagem
REVIN CU O PROBLEMA NOUA...DUPA CE AM CONTACT SEXUAL PENISUL M-I SE INROSESTE SI SIMT O USTURIME PE PORTIUNEA ROSIATICA.MENTIONEZ CA URMEZ UN TRATAMENT CU NOLICIN DE 2 ZILE.CARE POATE FI CAUZA ACESTEI IRITATII USTURATOARE?POT FOLOSI UN UNGUIENT ANTIIMFLAMATOR, GEN NIDOFLOR SAU ALTCEVA PT CALMAREA SI PREVENIREA APARITIEI UNEI NOI IRITATII?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: