infectie?

06-06-2017
ovidiu2
Nu este medic/terapeut
ovidiu2
buna ziua. de o perioada am o asa presupusa infiectie la un canin..( se tot strange o punguta de puroi in gcerul curi). dintele nu este cariat nu am avut probleme cu el.. dar nu stiu ce sa mai fac.dupa o perioada in care am lasat-o crezand ca va da inapoi singura, ceea ce nu sa intamlat, am luat antibiotic(ampicilina 500 una la 8h*20capsule*) dar tot vad ca aceea infectie nu vrea sa ma lase.ce pot face in situatia aceasta. (tinand cont ca nu sunt in tara). si dimineata ma trezesc cu gura plina de accea infectie.
Multumesc.
PS: daca nu am postat unde trebuie rog un admin/moderator sa fac asta (sunt nou pe site)
4 comentarii
0
08-06-2017, ora 11:45
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Puteti sa precizati unde se afla localizat abcesul?
Daca este la nivelul gingiei, poate fi un abces parodontal si antibioticul pe care l-ati luat nu este eficient.
Daca este situat la radacina dintelui poate fi un granulom care nu trece doar cu antibiotice.
O zi buna.
0
08-06-2017, ora 12:27
ovidiu2
Nu este medic/terapeut
ovidiu2
Buna ziua. Din ce sint eu cand dau cu limba in locul abcesului. Cred ca este undeva la radacina dintelui. Si cum se poate trata acest granulom?sau trebuie neaparat vizita la un dr stomatolog
0
08-06-2017, ora 14:56
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Este posibil sa fie infectia de la canin sau de la dintele vecin, incisivul lateral. O radiografie va elucida situatia; tratamentul defintiv si cel mai bun este cel local. Oricate antibiotice veti lua, acestea tot nu rezolva problema.
0
08-06-2017, ora 17:20
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,

Cel mai bine este sa mergeti la un medic stomatolog.
Infectiile dentare nu trec de la sine, din contra se agraveaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul