Infectie ?

12-04-2012
culturismfitness
Nu este medic/terapeut
culturismfitness
M-am operat in urma cu 9 zile de hernie inghinala incizia fiind de 9 cm si la mijlocul operatiei este o pata alba parca ar fi puroi.Trebuie sa ajung la doctor sau e ceva normal ?
4 comentarii
0
16-04-2012, ora 11:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu umbla acolo.doar tamponezi cu iod pe incizia operatorie si in jur, pui Baneocin unguent, apoi pansament si lipesti cu leucoplast [ o data /zi ].La sfarsitul saptamanii asteia sa ne scriii daca acel punct alb mai este.Sa nu faci efort fizic.
0
16-04-2012, ora 19:56
culturismfitness
Nu este medic/terapeut
culturismfitness
Nu mai este acel punct multumesc foarte mult operatia s-a inchis complet ! Mai trebuie sa tin pansament daca s-a inchis ?
0
16-04-2012, ora 20:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca s-a inchis complet, firele de sutura s-au resorbit / scos, locul e curat, nu are rost sa mai tii pansament.Chiar daca la exterior e cicatrizat, planurile incizate si cusute de sub piele inca nu sunt complet refacute, deci trebuie sa stai cuminte.
0
23-05-2012, ora 13:13
ene ciprian
Nu este medic/terapeut
ene ciprian
Buna ziua!Am o problema, acum 5 ani am fost operat de hernie inghinala si varicocel in decurs de o luna jumate, nu stiu dak asta a fost bn sau nu, oricum a trecut.Acum nu ma simt bine si am fost la un control, mi-a gasit peretele rupt 3 cm, au spus ca nu trebuie neaparat sa ma operez.Dumneavoastra ce spuneti?astept un sfat va rog mult!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: