Infectie amigdalite?

25-02-2018
Iulyeln
Nu este medic/terapeut
Iulyeln
Buna seara.Eu locuiesc in Marea Britanie.Aici sistemul medical e diferit.In urma cu doua saptamani.am avut o durere in gat asociata cu tuse seaca.Am luat paracetamol, ceaiuri, strepsils si sirop stodal.Dupa o saptamana durerea in gat a disparut dar am ramas cu o tuse productiva de aceasta data.nas infundat si urechi infundate.Mi am pierdut mirosul.Nu mai simt absolut nimic nici cafea sau uleiuri esentiale de eucalipt lavanda.In cele din urma m am dus la spital iar aici dupa consult mi s a spus ca am infectie la amigdalite desi nu ma mai doare deloc in gat si mi au dat amoxacilina sa continui si cu paracetamolul si pt nas folosesc un spray.Imi e teama sa nu mi pierd mirosul definitiv.stiu o persoana care in urma unei raceli puternice a ramas fara miros.Ce as putea sa fac sa mi desfund urechile si nasul?cat poate dura pana imi revin mirosul si implicit gustul?ce ceaiuri as putea bea, din ce plante?Aici obtii foarte greu o trimitere la Orl.Numai daca medicul de familie considera necesar..mi au zis ca nu e cazul la.mine.Desi pe mine ma sperie un pic situatia.iar clinici private nu sunt in zona mea.
2 comentarii
1
27-02-2018, ora 18:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nasul se desfunda cu vibrocil, olynth, bixtonim..ce gasesti acolo
2 uleiul volatil de busuioc e bun pentru inhalatii in acest caz
3 n tradevar virozele dau compllicatii neurologice si in acest caz se poate lua Stugeron, sermion ( vasodilatatoare cerebrale)
si Magneziu cu vit B 6 sau complex de vit B
0
28-02-2018, ora 10:22
Iulyeln
Nu este medic/terapeut
Iulyeln
Multumesc pt raspuns.Voi cauta ulei de busuioc.tusea s a diminuat secretiile nazale sunt incolore (in urma cu o saptamna fiind de culoare galben verzui)Gustul de dulce sarat acru amar este mai accentuat acum dar mirosul nu.Am o saptamana de cand lipseste mirosul.Medicii imi spun sa astept dar eu nu sunt asa calma pt ca imi e teama sa nu raman asa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.