Infectie candida

20-02-2015
flaviucu
Nu este medic/terapeut
flaviucu
Buna Ziua,
in urma unor analize serologice am primit rezultatele:
IgG 0, 54 index (0, 9 negativ / 0, 9 - 1, 1 noconcludent / 1, 1 pozitiv)
IgM 1, 24 index
IgA 0, 32 index

mentionez ca nu am alte simptome sau infectii cu candida (adica am un mic strat albicios pe suprafata limbii dar foarte subtire si atat stomatologul cat si ORL-istul + analizele de exudat au concluzionat ca nu e candida); am facut testele (impreuna cu alte cateva) pentru ca simt o stare continua de oboseala cronica, dureri musculare/articulare de cateva luni)

revenind la rezultatele testului - indica o infectie prezenta de candida? stiu ca unii indexi arata o infectie trecuta - sau asa ceva?!?

multumesc frumos
7 comentarii
0
20-02-2015, ora 20:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este cazul de investigatii la Gastrologie
sanatatea tractului digestiv este Vital pe absorbtia corecta a mineralelor si vitaminelor care mentin un organism sanatos si puternic
0
23-02-2015, ora 16:28
flaviucu
Nu este medic/terapeut
flaviucu
Ce investigatii as putea face? Mai exact in februarie am facut ecografie abdominala + endoscopie + colonoscopie. Ecografia a iesit normala, in ceea ce priveste endoscopia - a identificat o usoara duodenita pt care am urmat tratament cu panasament gastrice si schimbat alimantatia. colonoscopia a iesit normala. Nicaieri nu s-au fecut mentiuni privind candida. Ar fi trebuit sa fie vizibil la endoscopie si colonoscopie (adaug faptul ca in ambele cazuri s-au prelevat biopsii de pe tot tractul digestiv). am facut investigatiile pt niste dureri abdominale care intr-un final se au fos tpuse pe seama unor afectiuni de coloana (mici protruzii si mici hernii la T10 - T12).

Ce investigatii Gastro as mai putea face? si ce ar putea evidentia aceste investigatii ca sa ajute mai departe la diagnistic sau stabilirea unui tratament?
multumesc frumos
0
23-02-2015, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca exagerezi cu INvestigatiile
analizele si investigatiile se fac :
1. dupa un consult a medicului.. unde se analizeaza simptomele pacientului
2 medicul decide care ar fi diagnosticul suspectat si pentru a consfirma un diagnostic.. trimite la analize si investigatii
3 ce faci TU...este total gresit
faci analize ca sa CE??? sa.ti gasesti boli?
4. am o veste pentru tine.. NU exista organism perfect sanatos
organismul este viu..cu mii de reactii chimice pe secunda
deci cifrele analizelor sunt variabile si se schimba si ele pe secunda...
5 sfatul este sa.ti cauti de viata..sa muncesti cu drag.. sa te distrezi cu placere...si sa lasi organismul sa.si faca toate procesele de autovindecare care le are programate, orice interventie, , in procesele normale.. pot derega ceva si chear sa te trezesti cu ceva probleme...
0
23-02-2015, ora 21:01
flaviucu
Nu este medic/terapeut
flaviucu
Buna ziua,
Eu am vrut o opinie pana cand voi ajunge sa consult doctorul pentru ca sunt plecat din tara pentru 3 saptamani. Evident ca voi ajunge la medic cu rezultatele tot asa cum si analizele le-am facut la recomandarea medicului.

Investigatiile gastro le-am facut dupa aproape 4 ani de dureri inexplicabile si pe fondul unui trecut medical mai complicat (pe care nu il voi dezvolta aici).

Am primit trimitere pentru testele serologice pentru infectii fungice/o suma de virusi deoarece am avut simptomatologia descrisa in mesajul intial dupa ce am petrecut cateva saptamani in India. si IGM total era destul de mult peste limita. in urma analizelor am descoperit IGM-ul la candida marit (restul au iesit in limitele indicate de laborator).

Dumneavoastra mi-ati indicat investigatii gastro si incercam sa imi dau seama ce anume urmariti/ce anume ar trebui sa caut - pentru ca ati recomandat ceva vroiam sa inteleg logica sau daca ar fi motive de ingrijorare. Inteleg acum ca daca erau ceva implicatii gastro aceastea ar fi fost sesizate cu ocazia investigatiilor de acum un an ?!?
va multumesc frumos
o zi buna
0
24-02-2015, ora 11:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
candidoza este prezenta in organism.. si pe mucoase.. dar mai mult la nivelul intestinelor
Oragnismul poate sa faca fata singur unei infectii cu candida.. cu conditia sa aiba un tract digestiv sanatos si sa se excluda complet din alimentatie
Lactatele, dulcele.. cu care micoza se hraneste
0
17-03-2015, ora 12:47
Ionut 23
Nu este medic/terapeut
Ionut 23
Buna ziua domnul doctor! Aseara am avut un contact sexual cu prietena mea, dupa ce am terminat am fost la toaleta sa ma spal apoi am observat ca imi curgea sange din interiorul penisului. Dimineata cand ma-m trezit si ma-m dus la toaleta am observat cateva pete de sange pe chilot, apoi am vrut sa urinez si am incerkt sa vad daca imi mai curge ceva si mi-a curs sange cu infectie dar o culoare ciudata spre negru asa... Nu stiu ce sa fac imi este foarte frica va rog frumos dati-mi un sfat! Nu sunt in romania sunt plecat si nu stiu unde sa ma duc aicia. Multumesc!
0
17-03-2015, ora 20:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la un medic UROLOG
te abtii de la act sexual 7 zile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •