Infectie cu 4 virusuri de tip herpetic. Simptome: limba alba, ochi rosii, hemoroizi.

08-08-2014
Gabrielfer
Nu este medic/terapeut
Gabrielfer
De 3 ani am limba incarcata si ochi rosii iar de 1 an am si hemoroizi.

- In fiecare dimineata ma trezesc cu o substanta albicioasa pe limba si urat mirositoare care se reduce un pic dupa spalarea pe dinti dar nu dispare cu totul. Am fost la medicul de familie si la ORL de mai multe ori si mi s-au prescris cateva tratamente cu antibiotice si antimicotice pe care le-am urmat insa fara rezultate. Initial s-a crezut ca este candidoza dar analizele multiple de exudate faringiene, raclate linguale si de serologie precum si tratamentele fara rezultate au infirmat ipoteza candidozei.

- Inrosirea ochilor a aparut in acelasi timp cu problemele de la limba. La ambii ochi se vad in mod permanent capilarele de sange din membrana conjunctiva iar dupa ce fac baie fenomenul se accentueaza. Am fost la medicul oftalmolog care mi-a zis ca am conjunctivita cronica de nivel redus si mi-a prescris un tratament cu picaturi oftalmice cu efect anti-infectios si anti-inflamator dar care nu a avut nici un rezultat. Si acum am ochii rosii iar vederea imi este un pic neclara.

- De un an am hemoroizi interni de care nu pot scapa cu alifii sau ceaiuri.

De mai bine de 2 ani umblu pe la doctori in diverse specializari si nu reusesc sa scap de problemele enumerate mai sus. Am facut si o gramada de analize medicale (unele chiar de mai multe ori). Rezultatele analizelor arata ca nu sunt infectat cu bacterii, fungi sau paraziti. In schimb am descoperit abia acum dupa 3 ani de la primele simptome ca sunt infectat cu 4 virusuri de tip herpetic (Virus herpes simplex 1, Virus varicelo-zosterian, Virus citomegalic, Virus Epstein-Barr) precum si cu Adenovirusuri. Primele doua virusuri herpetice (herpes simplex 1 si varicelo-zosterian) le-am avut din copilarie dar celelalte doua (citomegalic si Epstein-Barr) precum si adenovirusurile sunt surprize pentru mine.
Pentru toate cele 4 virusuri herpetice analizele la sange au aratat anticorpii IgG pozitivi iar anticorpii IgM sau IgA negativi. Desi se pare ca infectia nu mai este in faza acuta sau activa, totusi observ ca este contagioasa pentru ca acum si alti membri din familie prezinta simptome similare dar intr-un grad mai redus. Sau poate ca sunt infectat si cu alte virusuri pe care nu le-am descoperit inca. Analizele pentru Virusurile hepatitei B si C precum si HIV (1/2) au iesit negative dar fiind barbat, nu am putut face analize pentru Virusul papilloma.

Am pus pe internet o poza cu limba si ochii mei precum si alte poze cu rezultatele analizelor facute pana acum. Pozele se pot vedea pe link-ul acesta:

https://www.dropbox.com/sh/93o0nw5m3b80aq1/AABnTxqWpGmHY4HEG7STEreYa/Medicale

Intrebari:

1. Este posibil ca virusurile cu care sunt infectat (HSV1, VZV, CMV, EBV) sa determine simptomele de limba incarcata, conjunctivita si posibil hemoroizi pe o perioada de 3 ani ?
2. Nu mai stiu ce sa fac! Cum ar trebui sa procedez mai departe pentru a gasi cauza simptomelor mele si un tratament ?

Cu stima,
Gabriel
4 comentarii
0
25-09-2014, ora 22:37
Robertdata
Nu este medic/terapeut
Robertdata
Este o nebuloasa cu "limba alba" iar majoritatea medicilor habar n-au despre problema si nici calea catre rezolvare...de 3 ani am fost cobai, tot felul de presupuneri si, nimic.La un mic interogatoriu al cunoscutiilor am constatat ca multi au aceasta problema dar nu-i dau importanta...sa nu fie o facatura a mafiei medicamentelor pentru ca, personal o am de cand am fost la dentist si am loat Augumentin, coincidenta, nu stiu. Limba este de un alb uniform, cand este mai accentuat gatul este uscat si vorbirea nu are vlaga iar cad merg cu bicicleta in aceasta perioda muschii nu au tonus si in scurt timp devid fleasca brusc.Folosesc pasta de dinti Parodontax care local are efect si apa de gura Corsodyl. In general analizele cele cerute de doctori sunt bune, cica nu am Candida, bacillus nu stiu de care, diabet, etc.Am fost si sunt aproape vegetarian. Daca apare vreo schimbare sau calea va anunt... toate cele bune
0
09-06-2018, ora 11:36
Alex....
Nu este medic/terapeut
Alex....
As vrea să știu dacă ai reușit să scapi de virusuri și mai ales daca ele erau cauza situația mea este foarte asemănătoare adică absolut nimic în analizele de bază mie i mi iese virusul varicelor zosterian cu roșu am incercat cu aciclovir fara rezultat
0
03-01-2019, ora 20:15
Gabrielfer
Nu este medic/terapeut
Gabrielfer
Pentru Alex,
Nu am reusit sa scap de probleme. Se crede la ora actuala ca virusurile de tip herpetic odata intrate in organism nu mai ies niciodata. Sistemul imunitar le mentine la un nivel scazut atat timp cat este capabil. De asta nu se investeste prea mult in cercetarea acestor virusuri. Se pare ca HIV a obtinut mai multa atentie pentru ca e mai agresiv si pune viata in pericol. Celelate virusuri care doar provoaca neplaceri nu sunt luate in seama asa de mult. Dar poate ca prin intelegerea HIV-ului vom beneficia si noi de tratamente noi.
Parerea mea este ca efectul acestor "animalute" mici care traiesc in organismul nostru este subestimata deocamdata. Medicina crede ca ele determina doar efecte neglijabile. Parerea mea este ca in scurt timp se va demonstra ca sunt capabile de efecte grave. Dar pana atunci, si efectele astea "neglijabile" ne incurca destul de mult sa ne desfasuram o viata normala.
Ai rezolvat tu ceva mai mult decat mine?
0
14-12-2021, ora 22:33
Invizibil22
Nu este medic/terapeut
Invizibil22
mai esti pe-aici? Gabrielfer ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.