infectie cu esherihia coli | Forumul Medical ROmedic

infectie cu esherihia coli

16-01-2011
cosminice
Nu este medic/terapeut
cosminice
M-i s-a descoperit in urina esherihia coli de acum aproape 4 ani si sa putut ameliora cu ajutorul antiiflamatoarelor si antibioticelor dar, nu am scapat de ea.Am o senzatie de mancarime in vezica urinara aproape permanenta si nu stiu ce sa mai fac si ce metode sa mai adopt.In urma cu 2 ani am descoperit intr-un forum ca ar fi indicata ecluderea totala a zaharului din alimente si mi-a dat senzatia ca ceva bine imi face dar odata pe luna pentru 3-4zile tot imi revine sintomele de mancarime in vezicula urinara si o durere surda in partea dreapta subcostala cu iradiere in spate.La medic nu prea vreau sa mai merg pentru ca m-am saturat de antiinflamatoare si atibiotice si dupa atata timp de nevindecare incep sa imi pierd increderea in madicii de aici din Spania.
Astept un raspuns cu sfatul unui medic sau a vreunei fete ca a trecut prin acelasi cosmar.
16 comentarii
0
10-02-2011, ora 10:52
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
eu te sfatuiesc sa mergi cat mai repede sa iti faci o urocultura si sa iei antibiotic daca ai infectie cu e coli, s-ar putea sa ai si ceva nisip si de acolo sa vina mancarimea, sa iti faci si urocultura si o ecografie, sa nu cumva sa ai si altceva. Daca nu iti tratezi infectia poti face boli mult mai grave...deci nu mai sta pe ganduri.Poti sa bei ceai de merisor(farmacii naturiste) si uroval manosa, eventual poti sa faci si spalaturi cu bicarbonat.
0
21-02-2011, ora 19:11
MATOMEI
Nu este medic/terapeut
MATOMEI
Si eu ma confrunt cu aceasta problema de cam.20 de ani.Da. Nu exagerez cu nimic.La inceput am urmat cu regularitate tratament cu antibiotice(de toate felurile).Totul in zadar.La inceput cedau simptomele o perioada.apoi reveneau din ce in ce mai des.Acum cativa ani am incercat sa-mi fac la Inst Cantacuzino un autovaccin, adica un vaccin din cultura recoltatta din urina mea, dar tot nu am reusit eradicarea.Un profesor iesit la pensie, mi-a spus ca trebuie sa gasesc metode de a tine sub control infectia cu escheria coli, dar sansa de a eradica bacteria este destul de mica.Am facut si toxinfectii medicamentoase incercand sa sterilizez bacteria;mi-a scazut imunitatea din cauza antibioticelor.Cineva mi-a recomandat sa folosesc tincturi pe baza de ienupar si merisor.Am folosit o perioada tincturile cu succes, dar ulterior a inceput sa ma deranjeze consumul de tincturi pt ca continea alcool, asa ca am procurat de la Plafar GEMODERIVAT DE IENUPER SI MERISOR de la Plant Extract, sau de la Hofigal.
La mine functioneaza f bine, imi inlatura simptomele neplacute si in 2-3 zile ma simt f bine.Am folosit acest e preparate inclusiv cu tatal meu care a fost operat de cancer de vezica urinare si avea dureri si usturimi insuportabile.
Va doresc multa sanatate.Daca doriti sa ma mai intrebati ceva -*



(*modificat de administrator)
0
06-12-2011, ora 11:12
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
si eu am aceasta problema, numai ca la urocultura mi-a iesit sensibila la nolicin, cuminol si zanocin. Din pacate sunt alergica la aceste medicamente.Am incercat cu ampicilina, amoxicilina, augumentin. Nu stiu ce as mai putea face...
0
06-12-2011, ora 16:03
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
eu zic sa mergi sa iti faci inca o urocultura si sa ceri antibiograma extinsa, mie mi-a luat peste un an si jumatatea sa scap de inf cu e coli. Poti lua pe langa antibiotic si tablete de merisor(uroval manosa, urinal sau altele), este si sirop de merisor, ar trebui sa iei de doua, 3 ori pe zi, inceraca sa iti cresti si imunitatea. Apropo, sa nu uiti sa folosesti flucovim sau altceva impotriva candozei, precum si ovule. Multa sanatate!
0
06-12-2011, ora 17:31
veronica13
Nu este medic/terapeut
veronica13
Multumesc frumos.Va doresc si dvs. multa sanatate.
0
06-02-2012, ora 11:49
ILUS
Nu este medic/terapeut
ILUS
Am facut si eu recent proba de urocultura si am E-coli100.000ufc/ml.
Am facut si antibiograma si este sensibil la multe antibiotice dar si la Biseptol.Vreau sa-mi raspunda cineva daca a luat Biseptol pentru E-coli sau daca are o combinatie intre un antibiotic-Biseptol... urinal... etc.
Multumesc!
0
06-02-2012, ora 15:13
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Poti lua antibiotic+biseptol+ urinal pt a avea sanse mai mari de reusita.Sa nu uiti sa iei si ceva tratament impotriva candidei. Sanatate!
0
07-02-2012, ora 15:22
ILUS
Nu este medic/terapeut
ILUS
Multumesc mult pentru raspuns! Multa sanatate!
0
12-02-2012, ora 14:38
ILUS
Nu este medic/terapeut
ILUS
Pentru infectia cu E-coli mi s-a recomandat AMOKSIKLAV(1000) + Linex si Urinal.Antibioticul cate 2/zi si urinal cam 3/zi.7 zile de tratament
Nu am luat niciodata, dar m-a asigurat ca acest antibiotic are amoxicilina si acid clavulanic si imi va face bine si la o sinuzita mai" cronica".
Poate a luat cineva si imi spune ca e ok!
O zi buna tuturor si multa sanatate!
0
12-02-2012, ora 16:17
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Da, este bun tratamentul, este un antibiotic f puternic. Sanatate!
0
12-02-2012, ora 18:11
ILUS
Nu este medic/terapeut
ILUS
Multumesc pentru incurajare!Nu prea doream antibiotice asa tari pentru ca ficatul face precum trenul, dar asta e! Multa sanatate!
0
12-02-2012, ora 20:40
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Pt protectia ficatului luati Essentiale forte N, este f bun! Sanatate!
0
13-02-2012, ora 09:18
ILUS
Nu este medic/terapeut
ILUS
Iau silimarina si apoi voi lua esentiale! Multumesc! Sanatate !
0
15-06-2012, ora 13:48
victoriatofan
Nu este medic/terapeut
victoriatofan
Ma lupt cu aceasta boala (infectie urinara) de 25 ani, am fost depistata cu e-coli si am urmat tratament cu antibiotice, in functie de antibiograma, pana la gentamicina injectabila, dar simptomele reveneau: usturimi la urinare, urinare frecventa, o jena permanenta, arsuri, frisoane, etc. In zilele noastre s-au fabricat antibiotice noi, fiindca acesti microbi se perfectioneaza in timp, ca sa reziste si trebuie permanent sa schimbi antibioticul fiindca devin rezistenti. Ultima oara am luat cefaclor (cloracef), dar acum nu-si mai face efectul. Singurul tratament care-mi calmeaza crizele este ceaiul de coada soricelului, concentrat si cald, baut in cantitati mari, cana dupa cana, cam 2-3 litri pe zi si bai fiebinti la picioare (pana la genunchi, nu mai sus, fiindca favorizeaza infectia). Port sosete in casa si vara, dorm cu sosete, tot timul am senzatia de frig si de amorteala la picioare, mai ales la talpi si degete. Nu-si face efectul nimic altceva, am luat piafen pt.calmarea durerilor, dar nu am simtit nici o ameliorare, doar ceaiul cald, care spala si dezinfecteaza tot: rinichi, vezica, uretra, etc., mai imi calmeaza si reduce din simptome si ma repune pe picioare cat de cat, dar este un calmant de moment, fiindca totul se repeta de a doua zi. Din cauza antibioticilor luate in cantitate mare, am facut candidoza bucala asta-vara, de care nici acum nu m-am vindecat complet, am ramas cu o senzatie de mancarime pe cerul gurii si de stranut si curs nasul la schimbare de admosfera sau dimineata. Nu se scapa de e-coli, dar daca te tii de tratament (adica 3 luni de antibiotice schimbate conform antibiogramei) poti sa tii boala sub control. Eu sunt mai neglijenta si de aceea am ajuns sa sufar atat, daca vedeam ca mi-e mai bine nu mai repetam analiza de urocultura pana cand venea urmatoare criza. Nu va sfatuiesc sa faceti la fel, ci sa urmati tratamentul corect. Multa sanatate
0
15-06-2012, ora 19:39
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
sa ai infectie urinara cu e coli de 25 de ani mi se pare f ciudat, cred ca ar trebui sa fii mult mai atenta si sa isi faca si partenerul tau analize pt a vedea dc nu are si el inf urinara, pt ca din cate stiu eu se transmite...Ar trebui sa verifici cat de bine stai cu imunitatea, eu am transplant de rinichi, ceea ce inseamna ca am imunitatea la pamant, deoarece iau medicamente pt scaderea imunitatii. Totusi, am reusit sa scap de infectia cu e coli, dupa aproximativ 2 ani. Nu este indicat sa bei atata ceai de coada soricelului, chiar dc pe moment te ajuta, in cantitate prea mare poate face rau! Orice ceai se consuma cu masura, ar trebui sa bei 3 cani pe zi, nu 2 litri...Iti recomand sa bei sirop de merisor, este f bun pentru inf cu e coli. Nu stiu la cati medici ai fost, dar cred ca ar trebui sa mai cauti, eventual sa faci si acupunctura sau alte tratamente alternative. Este normal sa ai candida de la atatea antibiotice, este f important sa tratezi si candida, nu stiu ce iei pt asta, dar daca vezi ca nu are efect, poate ar trebui sa incerci sa manci cat mai mult iaurt natural si sa folosesti ovule intravaginale. Nu te neglija, pt ca se poate ajunge f rau intr-o astfel de situatie...SANATATE!
0
16-06-2012, ora 18:55
voicudoina
Nu este medic/terapeut
voicudoina
si eu am aceasta problema si am inceput un tratament cu antibiotice la recomandarea medicului de familie:Zinnat cite un comprimat la 12ore timp de zece zile apoi, Biseptol inca 10zile.in acelasi timp mai iau zilnic Uro-Vaxom timp de o luna deocamdata.Va doresc multa sanatate..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •