infectie cu stafilococ

23-12-2008
mihaela-laura
Nu este medic/terapeut
mihaela-laura
Va rog sa ma ajutati!!

Am o problema foarte mare cu toate ca toata lumea spune ca e relativ usor sa scap de ea...
Sotul meu are de vreo 3 ani stafilococ auriu dar cu manifestari uarate in sensul ca-i ies cosuri pe fata, in cap, sub brat...cosuri care dor si se fac mari si rosii...apoi albe...groaznic...
In fiecare dimineata ne treim cu nasul infundat din cauza lui...acum 3 ani am tot facut tratamente pentru acesta, cu antibiotice...(am facut si antibiograma)...in timpul tratamentului totul era OK dar dupa ce intrerupeam tratamentul ieseau iara cosurile si din nou aceleasi probleme...apoi am inceput sa mergem de 2 ori pe saptamana timp de aproximativ 1 an la Institutul de Igiena unde faceam vaccin antistafilococic ( preparat de ei )...cam jumatate de an an scapar de el in sensul ca nu prea ne mai dadea batai mari de cap ( cu toate ca la exudatul nazal mai iesea) dar acum situatia s-a inrautatit din nou...iara cosuri...dureri in locurile unde ies...iara probleme mari
Sunt disperata...nu stiu cum sa scapam de el...sotul meu a ajuns sa nu mai doarma noaptea din cauza asta ( il foare barbia...acolo ies din plin)
Va rog ajutati-ma...macar cu un sfat...suntem din Timisoara...unde sa mergem...cine ne poate ajuta.stiu ca are legatura si cu imunitatea...dar totusi
Va rog...ajutorrr
1 comentarii
0
29-01-2009, ora 10:22
aurel264
Nu este medic/terapeut
aurel264
Si eu am cam aceleasi problema de mai bine de15 ani.N u sunt medic, dar am ajuns la concluzia ca stafilococia apare ca o reactie de aparare.a organismului la factori externi (loc de munca, apa de baut igiena s.a.), , pot fi probleme de imonlogie(de regula vaccinul se face cand persoana are simtomele diminuate, anticorpii pot crea un echilibru in organism, dar in exces pot da si probleme de ex.dureri reumatice.Alta problema, si cel mai probabil ar fi o problema interna( de ex. mie mi se trage de la o constipatie rebela, care mi-au generat o caruta de probleme), si anume un focar de infectie care intretin stafilococia-probleme ORL, eventuale chisturi ramase in urma unor rani, intepaturi, furuncule s.a., care nu prea se vad in analize de sange sau raze.Daca sunt si alte simtome asociate un medic internist va poate ajuta, de asemeni un ORL-ist si un dermatolog.Daca se gasete CAUZA problema SE REZOLVA..Eu sunt plimbat de la un cabinet la altul, sunt din Buzau, dv. in Timisoara aveti un centru medical puternic.Cred ca vi s-a recomandat regim fara sare, fara acrituri si condimente.Unii dr. recomanda un unguent de uz veterinar- mibazon-are trei antibiotice in componenta, dar va spun iar trebuie depistata si tratata CAUZA.
Spuneti-mi si mie ce-ati mai rezolvat poate ne ajutam reciproc macar cu sfaturi.Succes si sanatate !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.