infectie genitala - recomandare crema | Forumul Medical ROmedic

infectie genitala - recomandare crema

29-04-2013
iulia_princess2000@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
iulia_princess2000@yahoo.com
as dori sa stiu care este cea mai eficinta crema pentru candidoza genitala la femei?
6 comentarii
0
29-04-2013, ora 14:04
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ce ti-a iesit la analiza secretiei?
0
29-04-2013, ora 18:47
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Tratamentul Candidozei genitale la femei se efectueaza dupa examenul citobacteriologic vaginale urmat de o fungigrama, acesta fiind un examen de laborator care precizeaza care este cel mai recomandat produs medicamentos folosit.

O zi excelenta!
0
29-04-2013, ora 19:58
iulia_princess2000@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
iulia_princess2000@yahoo.com
testul acesta cat timp dureaza, adica vezi rezultatul pe loc sau dupa ceva timp?
0
02-05-2013, ora 16:24
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Triderm, canesten, Mycoheal HC pentru uz extern... Cam acestea sunt cateva din cremele ce pot fi folosite impotriva candidozei. Daca este si in interior, atunci se fac spalaturi cu tantum rosa si se administreaza si pastile, de regula Flucovim ori ceva similar.
Poti incerca sa folosesti una din acele creme la nivel exterior si o pastila de Flucovim 150, doza unica o singura data ori mergi la medic pentru analize si tratament.
Rezultatul la analiza iese de regula dupa doua, trei zile.
0
23-05-2013, ora 02:00
mada.elena
Nu este medic/terapeut
mada.elena
Buna seara! Iata cum candida ma aduce pe acest forum. Sa va povestesc experienta mea, in speranta ca imi puteti da un sfat.

Am 24 de ani, iau Melleva 35 de aprox 4 ani, deoarce am ovare polichistice. Am facut candida de cateva ori, in urma tratamentelor cu antibiotic, sa zicem ca erau 2 episoade pe an. In ultima jumatate de an am schimbat atat partenerul de viata, cat si medicul ginecolog.

Pe scurt: Aveam simptome specifice candidozei, m-am dus la alt doctor, am facut papanicolau si analiza de secretie, antibiograma, antifungigrama. Pana sa iasa analizele, mi-a dat Lomexin 600mg, ca sa ma mai calmeze. M-am simtit mai bine, trecusera simptomele. Au iesit analizele, m-am dus la interpretare. Papanicolau a iesit bine, a spus ca trebuie repetat la anul. La secretie a iesit Candida si Streptoccul beta hemolitic de grup B. Tratament : 3 pastile de Omicral si 12 ovule de cervugid (in tot acest timp partenerul s-a dat doar 2 zile cu clotrimazol si la un moment dat a luat si o pastila de fluconazol). Doctora mi-a zis sa ma duc din nou sa fac analiza de secretie dupa ce termin tratamentul. Zis si facut!

M-am dus la analiza dupa tratament si ma simteam bine. Cum am ajuns acasa de la doctor, iar au inceput mancarimile si o senzatie ciudata...mai aveam acasa un ovul de lomexin 600mg si fluconazol...le-am luat. Dupa 3 zile am avut contact sexual. Apoi am zis sa mai ma dau eu cu putina crema lomexin, am dat si in interior un pic. Contact sexual iar dupa 3 zile si acum a inceput sa ma usture. Nu aveam secretie ciudata, dar ma ustura la cateva minute dupa ce incepeam contactul sexual si inca vreo 20 de minute dupa ce terminam, pur si simplu simteam ca iau foc. Am avut cateva incercari si m-a usturat de fiecare data asa ca am ajuns iar la doctor pentru ca oricum trebuia sa-mi ridic analiza si voiam sa-i spun si de aceasta usturime groaznica.

La analiza mi-a iesit din nou Candida si Streptococcul de grup B, deci facusem tratamentul cam degeaba. Doctora mi-a spus ca usturimea este de la infectia cu candida, care nu trecuse. M-a asezat din nou pe masa, a vrut sa vada secretia.. in urma antifungigramei, mi-a dat 12 ovule de Macmiror, pt ca iesise la antifungigrama+ crema clotrimazol pt partener. Cumpar tratamentul, ajung acasa si iar incep sa am mancarimi si sa simt o secretie ciudata, desi inainte sa ma urc pe masa doctorei nu le aveam!!! Am pus 4 zile ovule macmiror si acum am luat pauza, pt ca a venit menstra. Supararea mea e ca dupa ce am pus aceste ovule, mai tare am avut mancarimi si usturimi, intepaturi inauntru. Nu erau constante, cand ma luau, cand ma lasau. Abai acum, dupa 3 zile de menstra, m-au mai lasat usturimile si nu de tot... Am sunat-o pe doctora si a zis ca e posibil a fiu alergica la Macmiror, sa mai incerc dupa menstra sa pun inca un ovul de macmiror si daca nu ma simt bine sa schimb cu lomexin 600 mg, 3 ovule la 3 zile. Nu era convinsa de lomexin, a zis ca antifungigrama nu era facuta si pt el.

Acum am cateva nelamuriri. Usturimea aceea initiala din timpul actului sexual era din cauza candidei??? Sa trec direct pe Lomexin, sau sa mai incerc cu Macmiror? Ma gandesc ca nu e tocmai ok sa le schimb asa... dar parca mi-e si frica sa mai pun macmiror, avand in vedere ce usturimi am avut... Trebuie sa schimb doctorul?? Sunt satula de atatea tratamente...

Sper sa aiba cineva rabdare sa citeasca tot ce am scris smile Sanatate multa tuturor!

Online
0
30-05-2013, ora 13:53
iulia_princess2000@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
iulia_princess2000@yahoo.com
o problema de genul andidozei am avut si eu cu mancarimi, secretii abundente, usturimi in timpul contactului sexual.doctorul nu ma putut vedea atunci asa ca mi-a recomandat canesten gyn ovule.bineinteles ca pana an ziua cand am fost la controll trecusein mare parte simtomele acelea neplacute.am facut un examen bacteorologic iar rezultatul a fost o flora microboana.acuma dupa ce am terminat au inceput sa imi iasa cosuri in piele(nu stiu sigur dar asta e senzatia)foarte mari si dureroase mai peste tot, chiar si pe buze(genitale).pe buza stanga iar acum si pe cea dreaapta, iar buza vreau sa spun ca era foarte umflata de nu o puteai atinge.nu stiu de ce ies si ce ar pute fi ca nu mai scap de aceste cosuri ies unul dupa altul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • DiferenÈ›a dintre infecÈ›ia urinară È™i infecÈ›ia genitală
  •