infectie hiv?

16-08-2011
adriana121
Nu este medic/terapeut
adriana121
buna ziua, am sa va descriu in cateva randuri povestea mea, am avut o relatie care a durat aproximativ o luna, iar ultima expunere a fost pe 29 iunie. Mi-a recunoscut ca in timpul relatiei a mai fost si cu alte fete de aceea am si intrerupt relatia, imi este foarte frica ca as fi putut contacta virusul hiv cat am fost cu el.Ultimul contact sexual cu el a fost pe 29 iunie, am efectuat testul ELISA pe data de 9 august, care a iesit negativ. tot pe 9 august am facut si testul PCR, rezultatul este negativ, m-au sunat din timp ca sa stau linistita iar raportul o sa-l ridic de abia maine. Imi puteti spune daca testul PCR ofera un rezultat sigur?? sunt foarte speriata, si prezint anumite simptome precum dureri de oase si intepaturi la nivelul lor, , dureri de gat, o durere continua de cap cu intepaturi.
4 comentarii
0
16-08-2011, ora 15:02
adriana121
Nu este medic/terapeut
adriana121
imi poate raspunde va rog un medic? vreau sa stiu daca un test PCR pentru hiv ofera un rezultat sigur? este singurul test care poate fi utilizat deja 10-15 zile după expunere. Nu determină anticorpi ci viruşii prin componenta lor de ARN.Simptomele apar odata cu formarea anticorpilor? simptome pe care le am sunt, dureri zilnice de cap cu tot cu ochi, dureri de ceafa, dureri de oase si intepaturi.
0
26-08-2011, ora 17:10
rithaa
Nu este medic/terapeut
rithaa
nu te mai speria adriana! hiv nu se manifesta asa. ai avut vreo infectie virala( gripa, raceala) mai mult de vreo 3 sapt? ai infectie pe piele? tusesti? iti curge nasul fara sa racesti? daca nu este posibil sa nu ai nimic. testeaza-ti prietenul mai bine, pt a fi mai sigura.
0
27-08-2011, ora 03:06
adriana121
Nu este medic/terapeut
adriana121
nu, nu am avut niciun astfel de simptom, sa-mi curga nasul, sa tusesc, dar in schimb vad ca mi-a aparut astazi ceva pe piele, o iritatie pe burta, (o roseata cu mancarimi) sper sa fie de la ceva ce am mancat si nu mi-a priit, dar ma gandesc ca trebuia sa apara si pe alte suprafete ale corpului, nu doar pe burta.Pe 24 august am repetat testul, adica la 8 sapt de la ultima expunere, si a iesit negativ, acum vreau sa stiu daca aceasta iritatie este un simptom pt hiv, anticorpii cand apar in sange? odata cu aparitia simptomelor?
0
01-06-2016, ora 19:03
AlinaMom1
Nu este medic/terapeut
AlinaMom1
Buna ziua !Am o problema grava si sunt f panicata...Prietena mea cea mai buna mi a recunoscut ca are virusul Hiv de la 16 ani !suntem prietene de 4 ani timp in care am locuit si impreuna!Nestiind ca are aceasta boala am baut dupa ea...mancat...stiu ca asa nu se ia !eu imi fac unghiile la salon ea si le face acasa...o singura daca am folosit forfecuta ei de curand..inainte ca ea sa imi zica ca are acest virus!nu m am taiat nu a ajuns la sange cred!de curand ea a dezvoltat o ciuperca de piele..am facut si eu (nu asa grav ca ea)tin sa precise ca sunt plecata din tara si nu pot ajunge la victor babes!dar ptr linistea mea vreau un raspuns referitor la aceea ciuperca!credeti ca am luat virusul de ea!va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.