Infectie HPV?

14-04-2011
ada1972
Nu este medic/terapeut
ada1972
Nu prea stiu cum sa incep asa ca o sa spun direct despre ce e vb: acum cateva zile sotul meu mi-a marturisit ca a avut o relatie cu o femeie care l-a anuntat ca are cancer de col uterin in faza 3-se pare ca nici ea nu a stiut (desi mi-e greu sa cred, dar ma rog).
Daca ceea ce spune e adevarat cat de mari sunt sansele sa fiu infectata si eu cu tulpinile respective dat fiind ca am facut sex neprotejat cu sotul meu? Mi-am facut deja programare pt testul Papanicolau dar pana cand merg simt ca o iau razna de teama...am tot citit despre infectia cu hpv si e inspaimantator... nu mai indraznesc nici sa pun mana pe copil de teama sa nu -l infectez si pe el.
10 comentarii
0
15-04-2011, ora 18:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
1.Poate femeia respectiva a facut cancer independent de HPV, nu intotdeauna HPV si cancerul sunt simultane.
2.Papanicolau indica oarecum posibilitatea de a avea HPV dar cel mai corect ar fi faci test specific ptr depistare HPV chit ca e mai scump. Dar PAP si analiza secretiei e bine ca le faci, macar o data pe an.
3.Daca te speli pe maini nu infectezi copilul, stiu ca esti foarte stresata dar nu tb sa afecteze apropierea ta de copil.
Sper sa-ti iasa bine analizele, sa dai vesti bune! Si chiar daca ai cumva HPV sa stii ca nu e capat de lume, chit ca tb sa fii atenta si cu controale periodice. Cunosc cazuri in care HPV cu risc crescut a disparut ca manifestare ptr ca organismul daca are imunitate poate stapani virusul, chiar daca nu-l elimina.
Numai Bine!
0
15-04-2011, ora 19:18
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Vreau sa-ti spun si eu ceva, poate reusesc sa te mai linistesc. HPV se transmite exlusiv prin contact sexual. Nu exista alta cale de transmitere. Nu se transmite in nici un caz prin contact al pielii. Ci doar prin secretii genitale. DOAR ASA! Apoi...mergi imediat la ginecolog, fa-ti examen de secretie si papanicolaul. Daca iese ceva in neregula la papanicolau, atunci fa-ti si o genotipare HPV (e destul de costisitoare). Dar daca PAP iese bine chiar nu ai motive de ingrijorare. Daca la PAP nu apare nici o urma ca ar fi o infectie cu hpv atunci nu ai probleme. Medicul iti va explica mai multe. Daca apare ceva iti va da tratament si te va indruma.
Oricum.si daca esti infectata nu e capat de tara. Virusul poate sa existe in organism si sa nu dea nici un simptom, sa nu creeze nici o problema. Poti sa traiesti asa cu el. Totodata virusul poate fi eliminat din organism prin sistemul imunitar, care lupta cu acesta si il elimina. Dar nu e regula generala. Depinde de organism, si de cat de puternic este sis imunitar.
Poate tu ai virusul de ani de zile dar nu ti-a creat probleme, pt ca imunitatea ta a fost buna.
Daca esti infectata va trebui da faci controale si analize mai des. De aia se recomanda efectuarea testului pap o data pe an. Pt a se preveni un cancer de col.
Un cancer de col uterin apare doar in conditiile in care o femeie nu isi face periodic analizele timp de multi ani de zile. Daca le faci regulat previi asa ceva.
DECI.lininsteste-te si fuga la ginecolog!!!!!!!!!
0
15-04-2011, ora 19:22
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Citeste aici detalii despre hpv: http://www.ginecologie.ro/Default.aspx?boliid=16tabid=143 si http://www.ginecologie.ro/Default.aspx?boliid=53tabid=143
0
15-04-2011, ora 19:30
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Aaaaaa si am uitat sa-ti spus ce era mai important :) Eu am invins hpv-ul. Aveam mai multe tulpini, vreo 5. A fost groaznic cand am aflat. Si chiar tulpini cu risc crescut. Desi nu am avut decat un singur partener. Am incercat sa ma linistesc, sa lupt cu stresul, sa fiu calma, pt ca stiam ca doar asa imi voi intari imunitatea. Si cu multe suplimente naturale de sustinere a sis imunitar si vitamine. Am avut o rana pe col cauzata de acest virus. Am tratat-o cu ajutorul unui medic exceptional care m-a ajutat enorm, si fizic si psihic, cu tratament local si muuuuulta rabdare.
Nu te supara prea tare, asta iti face mai rau. Stresul slabeste orgaismul, il face mai vulnerabil in fata virusului care astepta momentul asta sa atace.
Dar.pana la urma...poate nu ai nici urma de hpv.
Tine-ne la curent!
Sanatate multa!
0
16-04-2011, ora 09:13
ada1972
Nu este medic/terapeut
ada1972
Va multumesc mult pentru cuvintele de incurajare...sper si eu din suflet sa fie bine... saptamana viitoare merg pt. papanicolau si va tin la curent...
0
08-05-2011, ora 18:52
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Ada ce mai faci? Cum a iesit testul? E bine?
0
26-05-2011, ora 19:33
ada1972
Nu este medic/terapeut
ada1972
Pai mi-am scos analizele si se pare ca am nimerit din lac in ocean... uite ce scrie:CII frotiu fara leziuni intraerpiteliale, rezultat al investigatiilor, candida. Boala pe viata din cate am auzit eu.. nu prea am sanse sa scap de ea. Dar, nu ma plang...decat alternativa...
Va multumesc pentru sustinere! Ati fost minunati si va sunt recunoscatoare !
0
26-05-2011, ora 20:02
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Din lac in ocean ????
Fata draga, multumeste dimineata, la pranz si seara, considera-te sanatoasa! candida o poti face si daca esti virgina, fa o cura cu ovule cervugid si scapi de ea, sunt multe alternative!
Ai un rezultat bun, fii fericita!
Sanatate si viata fara stres!
0
28-05-2011, ora 08:26
ada1972
Nu este medic/terapeut
ada1972
mutumesc din suflet pentru sustinere! e mare lucru sa auzi o vorba buna exact atunci cand ai mai mare nevoie de ea!
0
29-05-2011, ora 22:16
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Nu e deloc grav stai linistita. Cam 90% din femei fac la un moment dat in viata candida. Pe langa hpv e inofensiva. Se trateaza, stai linistita. Incearca sa gasesti un medic bun. Sau poti incerca un tratament naturist. Oricum nu e de disperat. Exista probleme de un milion de ori mai grave. Daca descopereai vreun carcinom(cancer) la papanicolau, Doamne fereste!!!???? Atunci ce mai ziceai? Rezultatul este foarte bun, nu ai anomalii/leziuni provocate de vreun hpv.
Ma bucur deci ca esti bine! Sanatate multa! Ai grija de tine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.