infectie in gat, va rog sa ma ajutati

06-11-2008
inconnu29
Nu este medic/terapeut
inconnu29
va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat
Am publicat detalii si fotografii pe siteul
infectie.go.ro

Va multumesc.
9 comentarii
0
06-11-2008, ora 11:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ai o faringita cronica hipertrofica.
Nu este cazul sa folosesti antibiotice.
Este suficient..
1. Un regim alimentar fara acru, rece si acidulat.
2. gargara dupa fiecare masa
3 tantum verde.. tab. de supt.
4. vit A uleioasa.. picaturi.. administrate in nas.. pentru a se scurge treptat spre faringe si a umezi mucoasa faringiana.
0
16-11-2009, ora 01:58
inconnu29
Nu este medic/terapeut
inconnu29
Va rog sa ma ajutati.

Nu am incercat nici tantum, nici gargara, nici vit. A, nici mancaruri alese pt ca nu am.
A trecut 1 an si 5 luni si in gat am aceeasi problema.

Aici puteti vedea faringita la 1an si 5 luni.

http://infectie.go.ro/cc.jpg

Ce se poate intampla?
N-am febra, n-am alte simptome. Am doar senzatia de obiect strain in gat + flegma si trebuie sa inghit des.
Nu exista tratament cu antibiotice, sa scap in cateva zile?
Este grav ?


Va multumesc.
0
16-11-2009, ora 07:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e deloc Grav.
acea formatiune mica din centru este un tesut limfatic hipertrofiat..
e suficient sa faci ce am scris.
Nu trebue sa ei antibiotic.
regim alimentar.. si multa gargara.. cu ceai caldut+ 3-4 pic de alcopol iodat!
0
23-11-2009, ora 19:35
marius musat
Nu este medic/terapeut
marius musat
Acum 7 luni am inghitit o samanta de floarea soarelui si s-a dus pe caile respiratorii, se plimba intre nas si gat.Am fost la 5 medici ORL, am facut : fibroscopie nazala, endoscopie, raze plamani, tomograf, medici spun ca nu am nimic.Eu tot simt acea samanta cum se plimba nas-gat, atunci cand respir si inghit.De ce nu au vazut-o nici la acea fibroscopie video, e posibil sa fie sub piele, dar nu sa infectat.Ce poate fi?Vreau un sfat sunt disperat.Va multumec.
0
23-11-2009, ora 20:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu poate fi vorba de nici o seminta. este imagiantia Dvs. si atat!
daca ganditi putin logic si aveti mici notiuni de anatomie.. puteti intelege.. ca din nas, la suflat poate fi eliminat orice corp strain( mai putin un ac sau un os.. care poate sa se infibga.
la fel si in gat.. daca e inghiti.. nu se mai intoarce.. daca e aspirat in plamani.. provoaca o tuse convulsiva.. permanenta pana la extragerea acelui corp strain.
cred ca e bine sa va ganditi la alceva.. sa dormiti bine.. sa faceti gargara si tratamente locale pentru a elimina inflamatia locala si atunci n.o sa mai simtiti nimic !
0
23-11-2009, ora 21:54
inconnu29
Nu este medic/terapeut
inconnu29
Domnu Doctor, cred ca l-ati confundat pe Marius Musat cu mine. Eu n-am inghitit nicio seminta si in scoala generala am invatat si anatomie iar despre problema lui Marius Musat (pe care nu-l cunosc) pot sa spun ca si mie mi s-a intamplat mai demult cam acceasi problema doar ca s-a intamplat cu o boaba de porumb fiert. Problema a fost temporara pana ce boaba de porumb a iesit dupa cateva minute si pot sa va spun ca inteleg problema domnului Marius Musat.

Va multumesc inca o data pentru tratamentul impotriva faringitei dar puteti sa-mi spuneti daca Vitamina A - picaturi orale, solutie acetat de retinol este buna in schimbul picaturilor nazale cu Vit A uleioasa? Si daca da, puteti sa-mi spuneti modul de administrare ? Pe prospect scrie: 100 de picaturi orale, solutie divizata in doua reprize, timp de 3 zile, apoi 50 de picaturi orale, solutie, timp de 15 zile.

Eu din prospect inteleg ca in primele 3 zile trebuie sa iau 100 de picaturi, divizate in 2 reprize pe zi, adica 16, 66666 picaturi dimineata si 16, 666666 picaturi dupa amiaza in primele 3 zile. Este corect?

Va multumesc inca o data si va doresc serviciu usor.
0
24-11-2009, ora 14:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acele picaturi Orale...
trebue administrate in NAS.. cate 4 pic din 4 in 4 ore..
au efect local de hidratarea mucoasei faringiene!
0
24-11-2009, ora 18:59
marius musat
Nu este medic/terapeut
marius musat
Poate este imaginatia mea, sau o senzatie, dar nu stiu daca cineva isi imagineaza ceva ce chiar simte.
Poate nu este acea seminta ca a trecut foarte mult timp, dar ceva tot este pentru ca simt asta.
Cu ce imi recomandati sa fac gargara, sau un tratament pot urma?
Va multumesc!
0
24-11-2009, ora 19:47
inconnu29
Nu este medic/terapeut
inconnu29
Marius, incearca sa faci gimnastica pentru gat. Incearca sa stai in pozitia lumanare 1 minut.
Incearca si pozitia camila din yoga tot 1 minut.

Cauta pe google "camel pose", "fish pose" sau "Salamba Sarvangasana" si alegi sa-ti arate imagini.

http://images.google.it/images?q=camel%20poseoe=utf-8rls=org.mozilla:en-US:officialclient=firefox-aum=1ie=UTF-8sa=Nhl=entab=wi

http://www.google.it/search?hl=enclient=firefox-arls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficialhs=TBfq=Fish+posebtnG=Searchaq=foq=

http://www.google.it/search?q=Salamba+Sarvangasanaie=utf-8oe=utf-8aq=trls=org.mozilla:en-US:officialclient=firefox-a

incearca sa rotesti gatul intr-o directie si in alta, gimnastica pt gat.

Cred ca pozitia lumanre iti va fi de folos dar incearca cele 3 pozitii cate 1 minut si apoi roteste gatul in stanga si-n dreapta.

Sunt sigur ca va iesi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •