Infectie la masea

20-12-2013
ancadodoc
Nu este medic/terapeut
ancadodoc
Buna seara.Problema pe care o am cu o masea dureaza de ceva vreme dar pentru ca nu am cu cine sa las pe bebe mic, am tot amanat.Am avut o masea plombata, care din pacate s-a distrus in timpul sarcinii, incet, incet.Mi-a cazut plomba, apoi s-a crapat in doua si ce mai ramasese din masea.Acum cateva zile mi-a cazut toata maseaua, dar in interior mi-au ramas vizibile firele(de pe canale) si un fragment de plastic...sau ceva asemanator(nu ma pricep sa explic exact).Acel plastic, cum ii spun eu, imi provoaca dureri pentru ca gingia incepe sa se stranga.Ce proceduri ar trebui urmate la stomatolog si cat este de grava situatia mea in acest moment?Mi-a aparut si un punct mic de puroi si simt ca incepe sa mi se infunde urechea.Sper sa imi dati un raspuns cat mai curand.Va multumesc.
2 comentarii
0
20-12-2013, ora 02:05
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna seara! Cel mai probabil extractie scrie pe acel dinte, dar trebuie sa faceti o radiografie si se vedem situatia exacta. Asa ca mergeti la dentist cat mai curand.
0
20-12-2013, ora 11:17
cristina11122
Nu este medic/terapeut
cristina11122
Buna dimineata!! De luni am niste dureri de masea ingrozitoare, nu am mai dormit nu am mai mancat. Am fost la dentist marti si mi-a dat antibiotice( amoxacilina 250- mentionez ca eu sunt in Anglia) care nu m-au ajutat cu nimic, dupa care miercuri am inceput sa iau augumentin 875/125 care de altfel nu ma ajuta cu nimic nici aceste.Am fost la alt doctor ieri privat de data asta care mi-a umblat la masea mi-a pus un pansament cu antibiotic acolo, mi-a zis ca nervul e mort si ca intr-o zii o sa treaca durerea iar antibioticul o sa inceapa sa isi faca efectul!! Dar eu nu vad nici o ameliorare, ma doare la fel sau mai rau decat inainte. mai rau este ca duminica plecc in concediu 10 zile si imi este frica sa nu ma ia durerile mari in avion. Va rog...crede-ti ca pana la urma durerea si infectia va trece de la atatea antibiotice( imi vine sa musc peretii de durere) si ce se va intampla in avion, ma iau durerile mai rau sau imi recomandati sa nu plec??? va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul