infectie la masea, durerea dentara

08-03-2011
alyy26
Nu este medic/terapeut
alyy26
Buna ziua,
Am si eu o problema cu o masea (de fapt cu radacinile ei). De 3 saptamani merg la un medic dentist sa-mi plombeze o masea, acum de 2 zile ma doare radacina la o masea care mi-a cazut in timpul sarcinii, pana acum nu am avut nici un fel de problema cu aceasta dar de 2 zile ma omoara durerea, am fost aseara la stomatolog si mi-a zis ca nu poate sa-mi faca nimic la ea, ca nu poate lucra in conditiile in care e infectata si inflamata si mi-a dat sa iau 5 zile Doxicilina. Intrebarea mea este nu poate nici un stomatolog sa-mi scoata colturile care ma omoara cu durere toata noaptea, iau nurofen si algocalmin, dar cand trece efectul apare durerea, Ce sa fac? Multumesc!
7 comentarii
0
08-03-2011, ora 18:40
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Ba da, dar trebuie sa luati cel putin 2 zile antibioticul. Dupa 48 ore se poate face extractia, dar trebuie sa continuati cu antibioticele pana in a cincea zi.
0
09-03-2011, ora 12:45
alyy26
Nu este medic/terapeut
alyy26
Va multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra rapid care m-a ajutat foarte mult. Cu siguranta o sa va urmez sfatul si o sa merg dupa 48 de ore la un alt medic sa-mi faca extractia, deoarece cel la care am fost nu a fost atat de promt, mi-a zis sa merg abia dupa 7 zile la dansul, nu s-a gandit ca eu innebunesc de durere atat ziua cat si noaptea. Va multumesc inca o data din suflet, a contat foarte mult raspunsul dumneavoastra pentru mine, daca nu imi raspundeati la mesaj stateam pana lunia viitoare cu durerea asta insuportabila.
0
27-09-2011, ora 18:28
simina74
Nu este medic/terapeut
simina74
am o masea cu infectie la radacina in partea de jos, am incercat sa o tratez, sangereaza, s-a umflat, doare, am luat 4 zile antibiotic la 8 ore, trebuie neaparat scoasa?
0
28-09-2011, ora 00:26
cristina1997
Nu este medic/terapeut
cristina1997
Sincer, eu pentru infecţii la măsea iau Rovamicină. Mă ajută tot timpul :). Şi am nişte probleme cu dantura...
0
11-10-2011, ora 18:27
Larisa23
Nu este medic/terapeut
Larisa23
Buna ziua. De 2 zile am probleme cu o masea, dreapta, jos. Maseaua este deschisa, pentru ca m-i s-a facut curatare pe canal acu 1 an, si trebuia scoasa de tot la un moment dat. Nu am mai fost la stomatolog si a ramas asa, deschisa. Nu am mai avut probleme cu ea, nu este umflata, nu am puroi, dar ma doare de imi vine sa mi-o scot cu cutitul. Incerc sa elimin durerea cu ibuprofen 400, si iau augmentin. Despre ce ar putea fii vorba? Si ce as putea face ca sa nu ma mai doara atat de mult? :(
0
12-10-2011, ora 14:11
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
cumparati-va cutit !!!!!.Acum vorbind serios --trebuie sa va scoateti dintele...adica ceea ce trebuia facut acum 1 an.
0
17-03-2014, ora 14:25
milena91
Nu este medic/terapeut
milena91
Buna ziua..am si eu o problema cu o infectie la masea, mi sa umflat si ma doare foarte tare, insa mi s-a zis ca nu pot lua antibiotic deoarece am un baiat de 6 luni pe care il alaptez.CINE MA POATE AJUTA CU UN SFAT SAU CE POT LUA, MENTIONEZ CA IAU PARACETAMOL DE 4 ZILE INSA NICI O SCHIMBARE.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: