infectie la ureche de mai multi ani si timpan spart (din greseala)

04-02-2009
marinna
Nu este medic/terapeut
marinna
buna ziua

sotul meu a avut o infectie la o ureche acum mai multi ani. unul din doctorii care l-a consultat i-a spart din greseala timpanul. in timp sa facut o infectie, infectia respectiva ia mancat timpanul si a ramas doar membrana. aude cam 30-40% cu urechea stanga. dupa cum a zis un orl-ist sa extins catre ciocan si nicovala.

ce imi sugerati sa facem. trebuie operat. la care din spital sau in ce oras ? cam cat ne-ar costa o astfel de operatie.
va multumesc
5 comentarii
0
04-02-2009, ora 17:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
O perforatie de timpan.. se opereaza.. TImpanolplastie.. se face.
conditia este.. ca ureche sa fie uscata si sa nu supurat.. macar 6 luni.
Daca urechea este infectata si curge mereu.. se face alt gen de interventie.. mastoidectomia.. si.. inetapa 2 se face timpanoplastie.
daca urechea este uscata.. si pacientul are o varsta.. trecuta de 50.. se poate simplu de protezat ureche cu un aparat auditiv..pentru a auzi mai bine!... si sa nu mai fie cazul de timpanolastie.
Fiecare caz este individual. si numai medicul care o sa va opereze o sa va explice.. ce si cum trebue de favcut in cazul Dvs.
Va recomand sa mergeti.. undeva cat mai aproape de domiciliu.. fiindca o ureche operata necesita control.. zilnic 2-3 saptamani diupa operatie.. si la 3-6 luni.. dupa aceia.
0
14-02-2009, ora 13:09
valentinal
Nu este medic/terapeut
valentinal
Buna ziua,
In urma cu doua luni m-am prezentat la medic pentru ca nu mai auzeam cu urechea dr aveam senzatia de ureche infundata si zgomote, fluieraturi...(nu trecuse mai mult de trei zile de la aparitia simptomelor), mi s-a pus dg de catar tubo-timpanic, am primit tratament cu augmentin, tanakan, un antiinflamator si antialergic. Mi s-a spus sa am rabdare c-o sa-mi revina treptat auzul, pt ca nu mi-am revenit deloc de atunci am mers la Sp. Panduri unde mi s-a spus ca auzul la urechea dr este total compromis, s-a pus dg de surditate brusc instalata, si mi s-a indicat sa fac un examen RMN. As vrea rugamintea de a-mi spune ce mai este de facut in situatia aceasta, daca un aparat auditiv ar mai avea indicatie. Va multumesc!
0
15-02-2009, ora 16:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Aparatul auditiv, cu siguranta poate sa te ajute.. Depinde cat de afectat este auzul( cat de mult coboara curba pe audiograma.
Iti recomand sa faci un tratament..
1. Cerebrolizin 1ml. 10 zile 1 pe zi
2. Vit B 6 1 fiola pe zi 10 zile.
3. Sermion 30 mg. 2 pe zi(1 tab dimineata si una la pranz. 30 de zile. dupa care sa mergi sa repeti audiograma.
Daca nu o sa fie inbunatatiri semnificative.. te aderesezi la o firma de protezare auditiva!
0
16-02-2009, ora 11:35
florinchiribau
Nu este medic/terapeut
florinchiribau
Am fost diagnosticat cu colesteatom la ambele urechi.Am avut interventii chirurgicale la ambele urechi.La operatiile de control(a doua) stanga a fost o.k. dar la dreapta a recidivat.
E nevoie de o alta operatie.Problema mea este ca am probleme cu trompele(mi se infunda)si nu mai aud bine.Mentionez ca dupa operatii o perioada de 2-3 luni am auzit foarte bine.Pana la prima raceala.Fac aerosoli dar nimic.De fiecare data (la operatii) mi-a gasit infundata trompa cu mucus.Mai mentionez ca nervii auditivi sunt o.k.Ce pot face ?.si daca este un tratament pentru trompe.Nu am deviatie de sept. M-am operat acum 14 ani. Va multumesc anticipat.
0
16-02-2009, ora 12:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
Pentru acel., mucus.., exista ACC 200 in fiole care trebue sa pui in aparatul de aerosoli.
si pastile.. care se administreaza 1 la 12 ore 10 zile.
O sa fluidifice secretiile si o sa se elimine mai usor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: