Infectie la urechi ce miroase foarte urat

20-10-2010
RazvanG81
Nu este medic/terapeut
RazvanG81
Buna ziua!
Am o infectie la ambele urechi ce miroase foarte urat, a mucegai, ma dor ingrozitor aproape tot timpul!
Am fost la medic si mia spus sa fac o analiza, acum astept rezultatul, ceea ce ma ingrijoreaza este ca mia dat un tratament cu iodina, mia spus sa curat urechea cu apa oxigenata si aopi sa pn iodina in ureche si sa stau asa cam o jmatate de ora!
Pe prospec nu am gasit nimic care sa indice un tratament al iodinei cu infectia urechii deci sunt intr-o mare dilema, pt moment urmez sfatul medicului dar as vrea totusi o parere va rog! Deja am doua zile in care nu am dormit aproape deloc din cauza urerilo si sunt un pic...disperat!
Va multumesc anticipat!
Razvan
33 comentarii 12 Înainte ›
0
20-10-2010, ora 12:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este o micoza.. si tratamentul este corect. sau orice alt preparat pe baza de alcool
puteti sa mai continuati.. dupa spalarea urechii si administrarea medicatiei...
se ususca interiorul urechii usor cu un servetel de hartie( nu cu betisoare)
dupa care se sufla aer cald cu uscatorul de par..
micoza NU se dezvolta in mediu Uscat
Nu aveti voie categoric, niciodata sa spalati urechea cu apa.
la baie.. puneti dopuri de urechi.. sau vata imbibata in crema de fata
0
20-10-2010, ora 12:15
RazvanG81
Nu este medic/terapeut
RazvanG81
Va multumesc D-le doctor pt raspuns, acum chiar ma simt mai linistit!
Am uitat sa mentionez mai sus ca mi-a dat si o alifie, Nidoflor cu care trebuie sa ma dau atunci cand ies afara sau la serviciu!
Inca o data va multumesc din suflet!
Razvan
0
23-10-2010, ora 14:22
daidai
Nu este medic/terapeut
daidai
Buna ziua,
Ma numesc Alina, am 29 de ani si acum 3 ani am facut ptr prima oara otita la ambele urechi.De atunci am inceput sa fac in fiecare an, iar anul acesta de 2 ori si de fiecare data imi torn cateva picaturi de alcool boricat 4%.Mentionez ca nu mi bag apa in ureche cand fac baie si nici betigase de urechi, insa am amigdalele foarte mari si mereu mi se inflameaza.As dori sa fac o consultatie ptr scoaterea amigdalelor daca va fi cazul si ptr a scapa definitiv de otita.
Va multumesc si o zi buna!
0
24-10-2010, ora 19:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tel. 0744 196583 pentru programare
0
07-03-2011, ora 23:49
ioanacaptalan
Nu este medic/terapeut
ioanacaptalan
Buna ziua, prietenul meu are o infectie foarte urat mirositoare la o ureche, mi-a spus ca e de la o otita netratata de vreo 6, 7 ani, cel putin asa i sa spus la un cotro.Ce pot sa va spun, e ca aude foarte infundat si are o secretie abundenta de culoare galbena care curge des mai exact cand inclina capul pe partea cu urechea afectata si nu are dureri..Imi fac probleme ca el refuza sa mearga la un cotrol in aceasta perioada, credeti ca e grav???Astept raspuns si va multumesc anticipat!
1
08-03-2011, ora 10:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. e grav trebuie internat in clinica ORL.. si ratat serios prin aspiratii zilnice sau chear operata urechea ( depinde ce gasesc medicii acolo dupa ce aspira secretiile )
1
07-05-2011, ora 13:58
YIOLA30
Nu este medic/terapeut
YIOLA30
Buna!

@ioana. Aceleasi simptome le are si prietenul meu. Am reusit sa il conving acum cateva zile sa mearga la un control. I-au luat probe pt analiza din ureche si a iesit pozitiva prezenta bacteriei Proteus. I-au dat tratament picaturi Droll si o crema.
Sunt ft curioasa cum o sa evolueze pentru ca aproape nu mai auzea in ultimele zile... Cand a fost la control i-au aspirat si curatat urechile si i-au dat cateva zile Canesten picaturi, dar nu le-a suportat. Il usturau urechile cand ii puneam 2-3 picaturi. Dupa aflarea rezultatelor i-au zis ca nu sunt pune acele picaturi si le-au schimbat.
D-le doctor, cat de grava este infectia cu Proteus? Se vindeca in totalitate?
Va multumesc!
0
23-06-2012, ora 22:51
chelban
Nu este medic/terapeut
chelban
in urma cu doua saptamani am facut un control la urechea stanga (CT). medicul mi-a spus ca e vorba despre colesteatom si ca trebuie sa ma operez. care sunt riscuril unei astfel de operatii ? de cateva zile din urechea dreapta imi curge o secretie alb-galbuie si urat mirositoare. cand am fost la control urechea era ok, medicul mi-a spus ca e sanatoasa. astept un raspuns de la domnul doctor flueraru valeriu. multumesc anticipat
0
23-06-2012, ora 23:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rezultatul scris de medicul radiolog nu e relevant
numai un medic orl, din clinica, dupa un consult a urechii la microscop poate sa confirme sau sa infirme acel diagnostic
0
16-07-2012, ora 16:55
iriana
Nu este medic/terapeut
iriana
va rog mult sa-mi spuneti ce sa fac am un copil de 5 luni jumate si are timpan fisurat cu secretie ca mucegaiul si sunt disperata am fost la 3 medici orl a facut 7 zile de cefort intravenos cu otis t pic in ureche mi a zis dupa o saptamana ca totul e bine si ieri am fost la alt medic pt ca plangea si m-am gandit sa nu fie din cauza urechii si mi sa spus ca are mucegai ca e grav sa l spal cu apèa oxigenata din 6 in 6 ore si sa l pun apoi alcool 1% si unguent pimafucin o data pe zi si sa revin peste 2 zile ajutati-ma sunt disperatanu stiu ce sa mai fac
0
16-07-2012, ora 22:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cel mai corect este o intrrnare i clinica orl. Dotata cu microdcop si aspirator.
Mai bine in oras universitar. Numai asa o sa aveti o vindecare totala fara sa riscati o cronicizare si o suferinta pe toata viata
0
17-07-2012, ora 13:14
iriana
Nu este medic/terapeut
iriana
va multumesc pt raspuns dar unde ar fi indicat eu sunt din radauti jud suceava
0
17-07-2012, ora 16:38
iriana
Nu este medic/terapeut
iriana
in iasi unde ar fi ok?
trebuie neaparat la spitalul de copii sf maria sau unde? va rog ajutatima aici la suceava nu stiu unde as putea sa mai merg am fost la 3 medici si nici un rezultat va multumesc
0
17-07-2012, ora 21:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la Iasi cel mai bine se ocuppa de ureche.. la spitalul De Recuperare. clinica ORL. Prof Martu Dan
0
05-08-2012, ora 00:18
Ticusa
Nu este medic/terapeut
Ticusa
Buna ziua d-le doctor, in timp ce ma stergeam in ureche cu betisorul, varul meu mi-a dat o palma in joaca si mi-a intrat batul in ureche, am simtit o durere acuta.De atunci am urechea infundata si imi curge un lichid roziu, mai ales dupa ce mi-am pus boramid.Stiu ca trebuie sa ma duc la doctor dar, sunt in concediu si mai stau o saptamana, asa as dori.Va rog spuneti-mi ce sa fac.Este posibil sa-mi fi fisurat sau perforat timpanul?va multumesc
0
05-08-2012, ora 11:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. sunt sanse mari sa fie perforat timpanul.
NU trebuei sa ajunga apa in acea ureche deloc.. pana nu ajungi la medic
ar fi cazul de un antibiotic de baut Eficef 200 mg la 12 ore pentru a preveni o supra infectare.
urechea in interior trebuie uscata cu aer cald de la uscatorul de par.
0
07-08-2012, ora 23:25
Valentin01
Nu este medic/terapeut
Valentin01
Buna ziua, am si eu o problema, de cateva zile am un exces de ceara in urechi care miroase foarte urat, si din cand in cand ma mai si dor urechile, am incercat un sprei din acela de ureche si e mai bine dar inca mai am acel miros urat, stiti cumva ce ar putea fi?
0
08-08-2012, ora 09:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o suprainfectie peste dopul de ceara
e nevoie de consult ORL
0
24-12-2012, ora 21:09
alexx_ptg15
Nu este medic/terapeut
alexx_ptg15
Buna ziua ma numesc Alexandru am 14 ani sunt din BUZAU si ma doare o ureche am otita am fost la orl si mia dat antibiotic am oitita acuta mia facut 2 spalaturi si acu imi curge o infectie gabena ce sa fac e vreo problema imi spuneti va rog ?
0
25-12-2012, ora 10:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otita supurata este o problema grava cu riscuri mari.. cum ar fi meningita.. sau cu riscuri mai mici...cum ar fi sa pierzi auzul si sa nu poti avea permis de conducere
joi cu unul din parinti te duci la orl... la control
0
25-12-2012, ora 10:57
alexx_ptg15
Nu este medic/terapeut
alexx_ptg15
Buna ziua sunt tot eu alexandru pot sa mai put o intrebare ? Am luat urmatorlele pastile si antibiotice marcofen 400 mg eticef 200 mg si picaturi otocalm sa le dau calde mia dat bine doctorul ? ca acu nu ma mai doare dar curge o infectie galbena ce sa fac ?
0
03-01-2013, ora 16:10
seba 12
Nu este medic/terapeut
seba 12
buna ziua. am o problema la urechea stanga am ca o matreata inauntru si m am dat cu ung.fluocinolon dar nu trece ce sfat imi dati sau ce imi recomandati.multumesc.
0
03-01-2013, ora 19:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial tre sa afle ce problema ai... la un consult orl
0
02-06-2013, ora 21:19
grisa_you
Nu este medic/terapeut
grisa_you
Buna ziua, om o problema cu urechea dreapta de acum 3 luni. In urma cu 3 luni am racit si am crezut ca de la raceala mi sa infundat si mai are shi un miros foarte neplacut. Spuntimi va rog ce pot sa fac ma ingrijorez ca sa nu-mi perd auzul. Raspundetimi va rog frumos
0
03-06-2013, ora 23:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
singura solutie corecta...este
sa mergeti la un consult orl
dupa ce o sa curate urechea o sa aflati daca e grav sau nu
0
26-12-2013, ora 02:08
MalinaMoldo
Nu este medic/terapeut
MalinaMoldo
Buna ziua, am o problema..am un bebelus de o luna si de ceva timp ii miroase o ureche foarte urat vreau sa stiu daca este grav...pentru ca mai toti medicii sunt in concediu, iar la spital daca merg sigur il interneaza..inca o problema am...am nascut prin cezariana cu anestezie rahidiana si a 3 a zi mi sau umflat mainile si dintr-o data mi s-au infundat urechile simmteam o presiune ca si cand as fi in avion numai ce nu trecea daca inghiteam sau cascam, iar acum din cand in cand mai mi se infunda...este ceva grav? multumesc
0
26-12-2013, ora 16:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. la Dvs.. pronlema poate fi de origine circulatorie..de la medicatie si de la faptul ca lichidul rahidian are legatra directa si cu lichidul cerebral.. o sa afceti audiograma dupa sarbatori si o sa vedet cat de grav este afectat auzul
2. la copil este grav.. prin prizma ca secretiile miroasitaore. pot fi o otita externa care risca sa afecteze si timpanul
sau deja ese o otita medie cu perforatie de timpan
tratamentul corect ese NUMAI la ORL..cu aspiraia secretiilor din ureche si exameniarea urechii la microscop.. pentru a sti concret ce este afectat si cum o sa.i afecteaza aceasta auzul pe viitor
0
04-03-2015, ora 22:01
alexuta2008
Nu este medic/terapeut
alexuta2008
Buna ziua!Am o fetita de 7 ani si in urma cu aproximativ 1 an a inceput sa-i miroase urat din ureche.Din cand in cand prezinta si niste scurgeri de culoare maronie perioada in care acuza si dureri.Am fost la mai multi medici, a fost analizata urechea la microscop dar a reiesit ca nu are nimic deosebit, principalul diagnostic fiind micoza.Am urmat tratamente specifice numai ca simptomele se repeta periodic de un an incoace, adica trece o perioafa si apoi reapar simptomele.Mirosul este cel care nu a disparut niciodata.Nimeni nu ma lamureste ce poate fi.La controale mi s-a spus ca urechea este in regula dar in aceste conditii nu poate fi in regula.Daca poate cineva sa-mi dea un sfat avizat as fi foarte recunoscatoare.Va multumesc!
0
05-03-2015, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cititi tot ce am postat pe forum despre
otita externa
otomicoza
2 NU trebuie sa ajunga Apa.. NICIODATA in ureche
cand face baie se pune un dop de vata imbibat cu crema de fata
dupa baie se usuca parul, se inlatura dopul din ureche si se usuca interiorul urechii cu uscatorul de par
3 Ati folosit picaturi cu EXODERIL ?
ce alte picaturi si in ce mod au fost administrate???
4 sa facut Audiograma, timpanograma ???
0
05-03-2015, ora 20:54
alexuta2008
Nu este medic/terapeut
alexuta2008
Buna ziua!Am administrat doar picaturi de clotrimazol la prescriptia medicului.Ultima data cand am fost laArcadia domnul doctor a analizat urechea la microscop si ne-a recomadat nidoflor pentru niste scuame aflate la baza canalului auditiv si care dupa parerea dumnealui ar fi determinat mancarimile urechii.In rest a spus ca este in regula dar dupa o luna iar au aparut dureri iar mirosul urat nu a disparut niciodata.Nu am facut audiograma pentru ca nu ni s-a recomandat dar timpanul s-a vazut foarte bine la microscop.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Distorsiunile olfactive apărute la pacienții cu COVID-19: care sunt diferențele dintre parosmie și fantosmie?
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  •