infectie masea de minte

31-03-2009
mihai21
Nu este medic/terapeut
mihai21
buna ziua. de ceva timp ma doare maseaua de minte, am luat amoxicilina un timp dupa care mi-a trecut durerea si nu am mai fost la dentist, iar de ieri mi s-a intors durerea si iau in continuare amoxicilina 500mg si nu are nici un efect. va rog sfatuitima si pe mine ce sa fac
9 comentarii
0
02-04-2009, ora 15:25
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Extractie...la medic
0
31-08-2010, ora 20:15
dragosciorascu
Nu este medic/terapeut
dragosciorascu
buna ziua!Am si eu o problema, mar, si va rog sa ma ajutati!A aparut sub maseaua de minte, o infectie, care sa umflat sub gat!Ce pot face in aceasta problema!Astept raspuns cat mai repede!VA MULTUMESC!
0
01-09-2010, ora 20:26
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
mergeti la un medic stomatolog, de preferinta cu specialitate chirurgie orala, iar inainte faceti o radiografie.
vi se va prescrie tratament cu antibiotice si se va decide daca molarul de minte poate fi pastrat sau nu.
abcesele si inflamatiile gagnglionilor cauzate de molarul de minte pot deveni periculoase daca sunt neglijate. nu mai amanati!
0
02-09-2010, ora 13:22
Judas
Nu este medic/terapeut
Judas
Am 41 de ani si pana acum nu mi-au iesit maselele de minte.
Pe radiografia panoramica se vad toate 4 la locul lor sub gingie.
Este posibil sa imi mai iasa sau nu ???

Multumiri
0
02-09-2010, ora 20:06
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Da, este posibil cu conditia sa existe spatiu si sa fie in pozitie favorabila (adica sa nu fie in pozitie oblica)
0
02-09-2010, ora 21:53
monicapop86
Nu este medic/terapeut
monicapop86
am si eu o intrebare: e firesc sa creasca 2 masele de minte pe acelasi loc? mie m-ia crescut langa o masea de minte inca un os, nu cred ca e ceva normal, si acum cred ca mai imi creste langa alta masea de minte inca ceva, ce ar trebui sa fac in acest caz?
0
02-09-2010, ora 23:43
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
se intampla uneori sa existe al 4lea molar. deci inca un molar dupa cel de minte, foarte rar intr-adevar. pentru siguranta faceti o ortopantomograma (o radiografie mare care cuprinde toti dintii si ambele maxilare) si mergeti sa o interpreteze un dentist.
0
03-09-2010, ora 07:20
Judas
Nu este medic/terapeut
Judas
Ma refeream daca sansele ca maselele de minte sa iasa dupa 40 de ani
sunt mai mici.
Trebuie sa pun un implant in locul ultimei masele stanga jos si ma gandeam
sa nu am vreo problema daca iese maseaua de minte (sa iasa oblic si sa-mi
deranjeze implantul).
Cazuistic care sunt sansele sa mai iasa ???

Multumiri
0
03-09-2010, ora 10:01
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In momentul in care se va pune implantul, chirurgul va vedea pe radiografie molarul de minte si va spune daca este cazul sa-l extrageti. Inteleg ca nu aveti molarul2 (cel de langa molarul de minte)- daca l-ati extras de curand, exista posibilitatea ca molarul de minte sa erupa daca este in pozitie corespunzatoare. Dar, repet, chirurgul va poate spune exact dupa ce vede radiografia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •