infectie masea in urma tratamentului pe canal

21-01-2016
anca.27
Nu este medic/terapeut
anca.27
Buna
Am o masea ( ultima masea pe partea stanga jos) la care, in urma unei radiografii a reiesit ca am infectie dentara. Mi-au fost curatate canalele in urma cu cativa ani si un canal fiind foarte arcuit nu a fost curatat in intregime si s-a format infectia. problema mea este ca de un an incoace am probleme cu partea stanga in sensul ca mi s-a inflamat putin amigdala ( e mai mare decat cea din dreapta), am dureri de cap /tampla/ ureche, mi se infunda nasul, (mai mult pe partea stanga) mi se inflameaza periodic un ganglion submandibular care este dureros, uneori simt nevoia sa ma scarpin in zona ganglionului, simt ca nu pot sa respir foarte bine si de vreo o luna simt din cand in cand o durere sub san ( tot in partea stanga), la os ( doare si la apasare si parca osul respectiv se accentueaza si sanul se deplaseaza putin spre exterior ). Infectia la masea am descoperit-o acum, dar dentistul meu nu crede ca ar avea legatura cu durerile de tampla si restu. Credeti ca aceste probleme ar putea fi din cauza infectiei la masea, sa se extinda infectia ? mentionez ca in decursul anului trecut am facut tot felul de analize si nu mi-a depistat nimeni nimic ( am fost la alergolog, orl, pneumolog, endocrinolog, gastro, ..)As fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta. multumesc
2 comentarii
0
27-05-2016, ora 20:36
korynna
Nu este medic/terapeut
korynna
Buna, am aceasi problema dar dupa cate m-am informat solutia este tratarea la microscop a canalelor, rezectia apicala sau extractia. Nu e ok sa stai cu acel puroi, eu am sa aleg extractia pt ca maseaua este prea subreda. Simptomele pot avea legatura cu puroiul la masea, si eu resimteam dureri la nivelul fruntii si cred ca asa se explica.
0
13-06-2016, ora 10:58
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua, Anca, in cazul unui tratamentul de canal care s-a realizat greoi din cauza pozitiei si curburii radacinilor molarului, exact asa cum ati explicat dumneavoastra, este posibil sa apara aparodontita apicala, aceea infectie la varful radacinii.Daca clinic si radiologic se pune diagnosticul de parodontita apicala este imperios retratamentul dintelui.Retratamentul unui dinte cu o astfel de afectiune poate fi in mai multe moduri insa pentru a putea propune un plan de tratament avem nevoie de o radiografie si un consult. Acel ganglion se umfla tatorita infectiei cronice din imediata sa proximitate a sa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •