Infectie?...Obraz umflat.

31-01-2015
Iulian95
Nu este medic/terapeut
Iulian95
Buna Seara, in urma cu 2 zile am fost la dentist pentru plombarea unei masele, dupa plombare aveam dureri de masea stiam ca e normal ca asa patisem si tura trecuta(dar de data asta ma durea groaznic)...ieri m-am trezit cu falca umflata, nu stiu de ce am fost la dentist si mi-a spus sa iau Augmentin ( nu am gasit, mi sa dat inlocuitor Amoksiklav) si Ibuprofen atunci cand ma doare(am luat aseara sa pot dormi chiar daca nu aveam dureri). Iau Amoksiklav 1 la 8 ore ( dupa 3 zile mi-a spus sa iau 1 la 12 ore) insa nici o diferenta, am pus compresie cu apa rece, de multe ori, si pot spune ca in momentele acelea am senzatia ca da inapoi, chiar daca nu e asa(sau nu imi dau eu seama).Vreau sa precizez ca atunci cand ma aplec am senzatia ca am puroi in obraz(falca) parca se misca inauntru, am auzit ca e periculos daca ajunge la creer dar tot odata am inteles ca sunt cazuri dintrastea destule si dupa cateva zile se dezumfla, nu m-ai am carii sau alte infectii, deci nu stiu ce poate fi, vreau sa stiu daca e ceva grav, sa stiu daca trebuie sa revin in tara sau nu(azi dimineata am plecat).Voi continua tratamentul 1 la 8 ore dupa cum mi sa spus, va disparea umflatura?, daca e puroi inauntru ce se intampla? trebuie scos sau se elimina cumva cu medicamente? trebuie operatie?...astept un raspuns.Multumesc frumos.

PS:Durerea de masea a disparut de ieri dimineata, de cand m-am trezit cu obrazul stang umflat.
2 comentarii
0
31-01-2015, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 luni mergi la un cabinet de radiologie dentara si faci UN film la radacina acelui dinte
2 cu filmul te intorci la stomatolog
3 daca dintele este de sus..de sub sinus..DA.. poate fi grav si sa te alegi cu o sinuzita Odontogena
0
03-02-2015, ora 08:59
Iulian95
Nu este medic/terapeut
Iulian95
Dupa plombare dentistul mi-a spus ca am avut infectie dar trebuia sa plec din tara asa ca a plombat-o astfel, in ziua respectiva mi-a zis sa de tratament dar am uitat asa ca ziua urmatoare m-am trezit cu obrazul umflat.Nu am fost la dentist iar, se pare ca a dat inapoi, acum nu se m-ai observa, inca simt umpic dar mai am 3 zile de tratament.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.