infectie ORL

10-11-2010
nitu_mihaelaa
Nu este medic/terapeut
nitu_mihaelaa
Buna seara, as dori sa stiu daca este indicat la o infectie orl sa se faca concomitent tratament cu gentamicina injectabila si zinnat pastile. Mentionez ca persoana bolnava este tatal meu si are varsta de 83 de ani
12 comentarii
0
10-11-2010, ora 21:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in infectii grave cu risc Vital.. DA se poate de administrat cate 2-3 antibiotice.
ce problema are si unde se trateaza?
0
10-11-2010, ora 23:48
nitu_mihaelaa
Nu este medic/terapeut
nitu_mihaelaa
va multumesc pentru raspuns si pot sa mai adaug ca sufera de hipertensiune, prostata a fost operat de cataracta, are si picioarele umflate pana la genunchi nu mai are pofta de mancare, ameteste. tratamentul este dat de catre medicul de familie, d-na doctor ia sugerat o internare dar dansul refuza.
0
11-11-2010, ora 07:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tot ce ati descris.. NU are nimic in comun cu Infectii RL.
cu siguranta are o problema grava la ficat.
trebuie facuta o ecografie si un tratament bun in sectie de interne sau Gastrologie
0
12-11-2010, ora 07:49
mihai 28
Nu este medic/terapeut
mihai 28
Buna ziua. Numele meu este Mihai si am 28 de ani. In urma cu o jumatate de an am fost diagnosticat cu
stafilococ auriu in gat. Am facut tot felul de tratamente (injectii, medicamente naturale pe baza de propolis etc, gargara) si exudat in gat si tot nu am reusit sa scap de aceasta usturime in gat.
As dori si eu anumite sfaturi in legatura cu aceasta infectie si daca se poate o recomandare la un spital si la un anumit dr. pentru un control mai ananuntit. Ce repercursiuni are aceasta boala netratata la timp. Va multumesc si astept raspunsul dvstra.
0
12-11-2010, ora 08:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Usturime in gat.. NU e de la infectie.
usturimea in gat este de la Refluxul gastroesofagian... care irita faringele.. si face mucoasa sensibila la orice infectie
deci Infectiea este secundara. pe 1 plan este boala gastrica
mergi si faci investigatiila Gastrologie
0
15-11-2010, ora 19:43
MARIA BOGDAN
Nu este medic/terapeut
MARIA BOGDAN
buna seara, de ceva timp am o jena in gat care ma deranjeaza, mi-am facut exudatul faringian si a iesit negativ dar scrie pe rezultat :fibra saprofita.Nu stiu ce este, ce trebuie sa fac?.Mentionez ca sap. trecuta am facut o infectie gingivala la dintii pusi.Am fost la stomatolog , mi-am facut radiografie, dar se pare ca nu e nimic la dinti, medicul mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la materialul din care sunt facuti dintii. Credeti ca se poate, ca problema cu gatul sa fie tot de acolo? Va multumesc tare mult si va rog sa-mi dati un sfat.
0
15-11-2010, ora 20:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe analiza scriue Flora saprofita
nu e nimic deosebit.. este flora care ne inconjoara in mod obisnuit.
Deci problema este sau Alergica sau legata de tractul digestiv
faceti investigatii la gastrologie
0
18-11-2010, ora 09:56
197720
Nu este medic/terapeut
197720
buna dimineata.ma numesc iulia am 33 ani buc am o intrebare pentru Dr Flueraru in urma cu 3 saptam am avut o durere puternica de urechea am mers la farm am cump otocalm picaturi asta mi.a fost recomantat de farmacista durerea tot nu mi.a trecut am cump amoxicilina 10 durerea mi.a trecut dar nu auzeam am hotarat sa merg la dr acolo spunandu.mi k am avut o otita dar mi.a trecut si nu mai imi trebuie nici un tratament decat sa imi pun picaturi de rivanol in ureche.problema este k dureri de ureche nu mai am dar am zgomote tot timpul in ureche nu stiu ce sa mai fac va rog din suflet daca ma puteti aj cu un sfat ce sa fac? va doresc o zi minunata si astept un raspuns de la dv multa sanatate.
0
18-11-2010, ora 19:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai facut 2 greseli deja.. luand tratament dela farmacie fara sa sti ce ai
durerea in urechea poate fi si dela gat si de la o masea.
Otita poate fi externa, medie..s.a
asa ca mergi maine la ORL.. si vezi ce ai.. ca vine weekendul si te trezesti cu o complicatie si nu ai la cine sa mergi
0
22-11-2010, ora 17:37
miculicu
Nu este medic/terapeut
miculicu
buna, v-am scris acum o saptamana despre tudor( 3 ani si 5 luni), cu otita seroasa.azi am fost la control dupa 7 zile de tratament.d-na doctor spune ca e bine adica nu mai are lichid in ureche.e posibil sa se retraga asa repede?poate sa reapara daca raceste iarasi?multumesc.am citit despre otita seroasa si m-am ingrijorat, am vazut ca poate duce la lipsa auzului.ar trebui sa fiu atenta in cazul in care reapare?mentionez ca a avut otita prima data acum o luna.multumesc din nou.o saptamana usoara.
0
22-11-2010, ora 21:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca tratamentul a fost coirect.. DA poate sa dispara lichidul foarte repede.
Ca sa nu mai apara.. este important sa aveti grija de respiratia nazala.
0
23-11-2010, ora 08:22
miculicu
Nu este medic/terapeut
miculicu
multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.