infectie sau accident?

11-02-2014
Adrian M1980
Nu este medic/terapeut
Adrian M1980
Dintii mei sunt o mare problema. Am 3 de ani si sufar dejade paradontoza.Inca am toti dintii si incerc sa-i mentin cat pot de cutati.Saptamana trecuta mi-am facut un detertraj si periaj, iar ieri(10.02.2014) un airflow sau dus bucal cum zice d-na asistenta.Problema deranjanta s-a produs in timpul dusului.La molarul de sus stanga stiu ca am o sensibilitate mai aparte in sensul ca aici imi sangera foarte usor si are gingia mai retrasa.Aseara cand a ajuns cu aparatul in zona cu pricina am simtit o ciudatenie ca si cum m-ar fi aspirat in obraz(imposibil zice d-na asistenta)combinat cu presiune pe obraz.nu m-a durut, nu, nimic. Cand m-am dat jos de pe scaun, dupa 1 minut max cand sa ma sterg pe fata.obrazul meu era umflat cat casa.Urechea infundata, o durere pe obraz ca si cum as fi muscat din el. hei...ce s-a intamplat...zic.A venit si d-na doctor, s-a uitat, mi-a zis sa stau linistit sa-mi pun compresa cu gheata cand ajung acasa si...o reteta cu Augmentin 1 la 12 h si nurofen pastile.dar de ce.Dna Doctor mi-a spus ca am un abces(o punga parodomtala cu puroi) si ca m-am iritat si din cauza asta m-am umflat.Mai precizez ca palpandu-ma pe obraz simteam ca niste bule de aer..foarte ciudata senzatie.ok am juns acasa, gheta, pastile, ok, a doua zi dimineatasimt nodulii(galcile sau cum s-or numi popular)durerosi sub barbie, gatul incepand de la ureche dureros, pometele stanga sub extremitatea interna a ochiului(aceeasi parte) si urechea partial infundata.Am la activ 2 pastile augmentin..mare schimbare...asa si asa.Nurofenul isi face treaba il iau cam la 6-7 ore.


Ce s-a intamplat de fapt...fac bine ce fac...sau ma mai duc la un doctor, rapid cat mai sunt viu(Doamne fereste!)
1 comentarii
0
11-02-2014, ora 18:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de un consult la Maxilo-facial
o radiografie la radacina acelui dinte de sus.. daca are infectie la radacina dintelui.. este mare riscul unei sinuzite odontogene
numia medicii de la maxilo-facial trateaza complex aceste probleme..NU stomatologii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.