Infectie si antibiotice

21-10-2007
crimus
Nu este medic/terapeut
crimus
Am la o masea infectie. Am luat antibiotice : amoxicilina 500 mg 5 zile - dar am luat complet aiurea, fara sa respect cele 6 ore. Am facut pauza 4 zile, dupa care am luat 3 zile cum trebuie, tot amoxicilina.
Din a patra zi am luat augmentin d 1 g la 12 ore, 7 zile. A cedat - dupa parerea mea, cel putin a disparut acea pustula - sau cum se numeste corect - de pe gingie. Acum iar a aparut, mai micuta.
Ce ma sfatuiti? Sa fac rezectie apicala? - numai cuvantul asta imi da fiori - sau sa incerc un alt antibiotic?Nu as vrea rezectie sub nici o forma.
5 comentarii
0
21-10-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
DINTELE RESPECTIV ARE OBTURATIE E CANAL????? reZECTIA APICALA SE FACE DOAR CAND INFECTIA ESTE DE O NUAMITA NATURA...PANA ACOLO TREBUIE INCERCAT TRAMN MEDICAM PE CALE GENERALA SI LOCAL SI BUNA OBTURATIE DE CANALE. NU CRED CA ESTE CAZUL DE REZECTIE.DAR O RADIOGRAFIE AR FI FFF BINE DE VAZUT
0
21-10-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
(SCUZE, DAR AM SCRIS IN GRABA, ASA CA UNELE CUV LE-AM CAM POCIT)...TRAMN= TRATAMENT NUAMITA=ANUMITA)
0
21-10-2007, ora 00:00
crimus
Nu este medic/terapeut
crimus
Deocamdata, nu am obturatie, ca sa dreneze puroiul. Folosesc, la sfatul stomatologului, o bucata de vata cand mananc.
In urma radiografiei, stomatologul nu mi-a recomandat rezectie, ci tratament. Problema cu rezectia a aparut cand nu mi-a cedat la tratamentul initial cu amoxicilina si nici la cel cu augmentin - desi s-a ameliorat, am inteles.
Stomatologul meu - din Iasi sunt- lipseste acum. De asta ma interesa daca ar fi bine sa incerc si un alt antibiotic - pentru un alt spectru- sau nu.
Despre ce medicament local vorbiti? M-ar interesa si pe mine. Am tot intrebat daca nu se poate aplica si ceva local...
0
21-10-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Tratamentul local vi-l va face medicul respectiv.Orice cabinet are asa ceva.nu se cumpara de catre pacient din farmacie...se pune de catre medic pe canalele respective.Din cate ati scris...medicul respectiv stie ce are de facut
0
09-11-2015, ora 15:17
Danna21
Nu este medic/terapeut
Danna21
Buna ziua mi.am scos o masea! A doua zi mi.sa unflat obrazul! A treia zi am facut infectie! Am inceput sa iau antibiotic. Il iau de 3 zile dar nu vad nimic schumbat, si ma si doare in zona unde a fost extrasa maseaua! E normal? Multumes astept un rasp
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: