Infectie transmisibila sexual

22-09-2012
ElenaLena
Nu este medic/terapeut
ElenaLena
Buna ziua! Ma adresez dv cu o problema delicata, infectie genitala transmisibil sexual. Acum un an am avut un partener, care dupa ce m-a asigurat ca "nu a avut niciodata nimic" am renuntat la folosirea prezervativului. Dupa 3 saptamani, am inceput sa am simptome ca: mancarimi in zona genitala, vulva inflamata si rosie, miros urat persistent in timpul actului sexual. Am fost la ginecolog si am facut urmatoarele analize care mi-au iesit toate NEGATIVE:
Tricomonas vaginalis
Gardnerella vaginalis
Chlamydia
Mycoplasma hominis
Ureaplasma urealiticum
Streptococco beta emol. gr. B
Candida
Neisseria gonorrhoeae
Enterococchi
Sifilis
Hiv
Hepatite

In analize mai e scris: numeroase celule epiteliale, leucocite rare, flora bacteriana bogata: bacilli doderlein.
In consecinta, doctorita mi-a spus ca inventez, ca nu am nimic, si m-a trimis acasa fara sa-mi prescrie absolut nimic.

Cu toate acestea, la un an de la contact, eu inca mai am probleme: mancarimi aproape permanente in zona genitala, mai exact, langa vagin, pe partea stanga, dar nu localizat, ci in interior, deci nu e nici o bubita care sa ma manance, e ceva intens, care ma streseaza, daca incerc sa ma scarpin, incercand diferite puncte, gasesc un punct, mult in interior (dar nu prin introducerea in vagin, ci prin apasarea zonei de langa vagin, labia stanga).
Am folosit pana acum ovule, o data clorexidrina si alta data niste ovule pe baza de plante, simptomele s-au ameliorat pe moment, iar dupa iar incep mancarimile si mirosul neplacut.
Va rog sa-mi dati un sfat, ce ar putea fi? pentru ca sigur exista o bacterie, microb cu care m-am infectat. Momentan nu sint in tara si nu pot sa ajing la alt medic ginecolog pentru analize. Ce credeti ca ar putea fi? Sa fac aici o analiza mai concreta? Astept un raspuns, am nevoie. Multumesc.
7 comentarii
0
22-09-2012, ora 20:13
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Toate analizele amintite le-ai facut din secretie, la ginecolog sau si din sange? In Romania le-ai facut, nu?
0
22-09-2012, ora 20:55
ElenaLena
Nu este medic/terapeut
ElenaLena
Analizele le-am facut din secretie (din sange fiind doar cele pentru hiv, hepatite si sifilis), restul din secretie, la ginecolog, nu in tara, in Italia.
Chiar nu stiu ce poate fi...dv ce analize imi recomandati sa mai fac?
0
22-09-2012, ora 21:09
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Tot la ginecolog trebuie un consult, poate ai vreo afectiune a glandelor Bartholin care sunt situate langa vagin. Daca folosesti prezervativ, poate ai alergie la latex. Nu folosi decat lenjerie din bumbac, cele care contin poliester, chiar si numai in procent mic, pot da senzatiile descrise.
Trimite si partenerul la analize.
Sa nu te mai bazezi pe afirmatii de genul "nu am nimic transmisibil". Chiar daca e de buna credinta un partener/partenera, exista boli care nu au simptome vizibile, dar sunt transmisibile!

Ia crema de galbenele si poate te mai calmeaza local. Dar mergi la alt ginecolog cu ce investigatii ai si mai cere un sfat, de la distanta totul e subiectiv.

Sanatate!
0
22-09-2012, ora 21:27
ElenaLena
Nu este medic/terapeut
ElenaLena
Multumesc.
Problema este urmatoarea, nu mai sunt impreuna cu acel baiat, si nu mai am contact sexual de mult timp (deci nu poate fi alergie la prezervativ), iar mancarimea persista aproape tot timpul, mai intens sau mai putin intens.
Am problema cu bartholinita mai demult, dar pe partea dreapta, dar care se manifesta ca o umflatura, dupa contact, in urma lubrifierii (aceasta problema sper sa o rezolv in curand).
Ceea ce ma deranjeaza pe mine de fapt, este aceasta mancarime, nelocalizata, deci nu pot sa aplic nici o crema, pentru ca nu stiu unde. E undeva, in interior, dar nu pe peretele vaginului, nu stiu cum sa va explic :(
Ma gandeam poate exista si alte analize de facut in afara de cele facute de mine si imi recomandati concret, pe care sa le mai fac, pentru aceste simptome (sunt sute de bacterii probabil...)
La ginecolog ajung peste o luna cred, cand ma intorc in tara, dar daca nu m-au ajutat nici ovulele, cred ca trebuie rezolvat pe cale orala.
0
22-09-2012, ora 22:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Eventual poti face si analize de urina si coprocultura, poate asa sa apara niste indicii. Dar un ginecolog in urma consultatiei poate stii cel mai bine.
Poti incerca spalaturi cu tantum rosa pliculete sau bicarbonat, o lingurita rasa la un litru, poate iti calmeaza senzatia.
0
24-09-2012, ora 17:36
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
sugeram sa repeti controlul cand ajungi in tara (secretie vaginala). diagnosticul este ok, bacilii doderline indica o stare a vaginului normala din pct de vedere bacteriologic. incearca sa mentii o igiena corecta intima si cand ajungi la medic repeta secretia vaginala plus eventualele analize pentru BTS / bolile cu transmitere sexuala- medicul iti va indica pachetul.
0
24-09-2012, ora 22:12
ElenaLena
Nu este medic/terapeut
ElenaLena
Multumesc. O sa incerc sa repet analizele cat mai curand. Sper sa gasim despre ce microb este vorba..si sa tratam.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vulvovaginita și microbiomul: o revizuire a studiilor concentrate asupra tratamentului infecțiilor acute și recurente
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •