Infectie unghie de la piciorul stang

29-02-2012
nicoleta.ploiesti
Nu este medic/terapeut
nicoleta.ploiesti
De cativa ani buni ma chinui cu o infectie la unghia mare de la piciorul stang, am facut tratamente cu toate cremele, solutile si antibioticele posibile, ciuperca nu ar fi ca am facut de 2 ori analize si nu a iesit nimic niciodata. ce as vrea sa aflu e daca e posibil sa fie un microb in sange si doar un homeopat poate depista asta, am citit nu mai stiu unde asta si la cate am incercat mi-as dori sa gasesc o rezolvare. in timp a fost afectata si unghia de la piciorul drept dar niciodata la nivelul celeilalte.mentionez ca locuiesc in italia si deja am fost la 4 dermatolgi si inclusiv la clinica dermatologica din zona mea.
12 comentarii
0
01-03-2012, ora 13:36
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Nu cred ca este vorba de un microb in sange.
Modificari ale unghiei si ale zonei periunghiale apar daca este vorba de o bacterie sau despre o ciuperca.
Nu stiu daca este puroi la nivelul zonei periunghiale sau doar este modificat aspectul unghiei. Astept lamuriri,
Cu stima,
0
01-03-2012, ora 14:49
nicoleta.ploiesti
Nu este medic/terapeut
nicoleta.ploiesti
totul a inceput cand cineva m-a calcat pe degetul mare de la picior, in timp unghia s-a inegrit si a picat. ulterior am incercat sa o tratez si am facut un tratament cu o crema, imi cer scuze ca am uitat cum se numeste, a dat semne de revigorare dar dupa un anumit interval de timp a recidivat, am fost la medic dermatolog si mi-s prescris antibiotic pe cale orala si o crema tot antibiotic pt aplicare pe unghie, in timp a inceput sa fie afectata si unghia de la celalalt picior dar niciodata la nivelul primei, iarasi unghia a dat semne de revenire dar cand ajuge cam pe la jumatate crescuta curata si la grosimea corespunzatoare ceva se intampla si se ingereste incet incet. dupa ce a esuat si tratamentul acesta am fost la clinica dermatologica de la florenta si mi-au facut facut analiza pt depistarea eventualelor bacterii sau ciuperci, analiza a aratat ca nu exista nici una. mi s-a prescris o oja EPTADERM pe care sa o folosesc 8 luni. aceeasi situatie, unghia a inceput sa isi revina si cand mai erau 5 mm ca unghia sa devina curata si de grosime mormala a inceput iar sa se inegreasca de la jumatate in jos spre radacina, din cand in cand mi se imflameaza degetul si simt ca si cum as avea o aschie in el. am foat din nou la dermatolog si mi-a prescris un unguent si o crema antibiotic o sa revin ulterior cu numele lor daca e e necesar. ideea e ca nici de data aceasta nu a dat rezultat si dupa ani de zile si 4 dermatologi sunt in aceeasi situatie ca la inceput, igiena in toti acesti ani a fost foarte stricta si am tinut mereu cont la incaltamintea pe care o cumpar, eu am tot cautat solutii si am citit undeva tot pe un forum, mai demult un comentariu in care respectivul zicea ca a avut o afectiune similara si ca doar un doctor hematolog a reusit sa ii dea un tratament adecvat, era ceva cu arsenium si inca ceva. scuze inca o data ca nu am retinut tot, va multumesc frumos pentru raspunsul dumneavostra mi-as permite sa va cer o sugestie, credeti ca un control in Romania ar putea veni cu ceva in plus?
0
01-03-2012, ora 15:35
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Aspectul negricios al unghiei poate fi dat de unele mucegaiuri. Nu stiu daca medicii de acolo au facut si culturi din ce vi s-a recoltat (ar fi fost util). Consider ca antimicoticele gen Itraconazol sau Terbinafina v-ar fi putut ajuta.
Poate ca daca ajungeti in tara o sa puteti face din nou din unghie examen micologic si cultura.
Numai bine,
0
13-03-2012, ora 10:18
nicoleta.ploiesti
Nu este medic/terapeut
nicoleta.ploiesti
buna ziua, am gasit hartia cu analiz facuta. este vorba de examen micologic si rezultatul a fost negativ. examenul de cultura se face separat de cel micologic? o sa ajung in tara in urmatoarele 2 luni, imi puteti recomanda un cabinet in ploiesti ?
0
13-03-2012, ora 16:23
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Cultura e separata de ex micologic. Din nefericire nu va pot indruma spre un laborator din Ploiesti.
Cu stima,
0
31-03-2012, ora 13:54
simona8004
Nu este medic/terapeut
simona8004
Buna ziua,

Am si eu o intrebare pentru D-na Dr. Adelina Batog.
Sunt din Suceava si am o fetita de 4 ani care a facut infectie la unghia de la degetul aratator mina dreapta. am tratat cu alcool iodat si nidoflor, toate astea dupa de am spalat f bine degetelul si am cautat sa "trag" putin de pielea din jur ca sa intre bine alcoolul iodat si nidoflorul. sunt semne de imbunatatie, adica nu mai vad infectie pe linga unghie. Intrebarea mea e urmatoarea, o sa ii cada unghia? si daca da ii va creste alta?? si in tot acest timp daca nu o sa mai aiba unghie, e bine sa ii pansez cu leocoplast sau cumva? credeti ca ar trebui sa fac si altceva? mentionez ca e posibil sa fi taiat unghia prea adinc si astfel sa fi facut infectia, dar nu e sigur.
multumesc mult anticipat pentru raspuns.
0
02-04-2012, ora 08:02
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Leziunile periunghiale pot fi de natura bacteriana, micotica sau alergica. Nu imi pot da seama cum arata leziunile copilutului. Daca prezinta niste "besicute" cu lichid clar care sunt pruriginoase atunci probabil este vorba de o manifestare alergica iar Nidoflorul o poate ajuta (evident ca trebuie gasita si cauza alergiei- contactul cu anumite sapunuri sau detergenti, infectii in gat, nas sau paraziti intestinali). Daca in jurul unghiei sunt leziuni cu puroi atunci poate fi vorba de un perionixis bacterian (de obicei stafilococic) iar tratamentul consta in antiseptic si antibiotic local. Daca pielea din jurul unghiei e inflamata discret iar la apasare curge ocazional o picatura de puroi probabil e vorba de o infectie candidozica si local trebuie sa utilizati un antiseptic si un antimicotic.
Puteti recolta la un laborator din secretia periunghiala (daca exista) pentru cultura si antibiograma. Acest lucru va va lamuri (sper) asupra naturii infectiei.
Cu stima,
0
02-04-2012, ora 19:34
simona8004
Nu este medic/terapeut
simona8004
Buna Ziua,
Va multumesc tare mult de raspuns.
HAideti sa va spun putin din ce se intimpla cu noi, acum ca am citi ceea ce a-ti scris incep sa se lege mai multe evenimente.
ce ati descris mai sus, mai precis la prima parte cred ca se potriveste cel mai bine cu ceea ce se intimpla. daca saptamina trecut ma ingrijora faptul ca arata asa ciudat degetul ei si nu stiam ce ar trebui sa fac, asocierea dumneavoastra cu paraziti intestinali este foarte potrivita. pentru ca dupa ce i-am tratat degetul cu vreo 3-4 zile cu nidoflor si alcool iodat, a inceput sa dea rezultate si sa arate mult mai bine. Ceea ce a urmat zilelor urmatoare acestui tratament a dovedit faptul ca are oxiuri. Joia si vinerea trecuta a avut dureri de burtica, dar nu mi-am dat seama ca ar putea fi chiar asa de "grav". SImbata si duminica se trezea plingind noapte intre orele 1 si 3 si se scarpina la fundulet si in fata si plingea, asa ca am dat sa o spal, dar am fost scirbita sa vad ca acesti oxiuri deja ieseau pe la fundulet si astia nu ii dadeau pace. asa ca suntem pe znetel si spalat foarte bine lenjeria intima, am inteles ca trebuie si calcata, si lenjerie de pat schimbata si spalata. de-acum ma simt parca mai bine.stiu care imi este directia, si e si mult mai bine si cu mincarea.
Va multumesc pentru ajutor. Chiar am intels mai multe.
Cu respect, Simona
0
27-05-2012, ora 14:39
nicoleta.ploiesti
Nu este medic/terapeut
nicoleta.ploiesti
buna ziua.am reusit sa ajung acum o saptamana in Romania si am mers si la un dermatolog in Ploiesti, in legatura cu problema mea de ani de zile la unghia mare de la piciorul drept.d-l dr mi-a dat un tratament pentru trei luni si daca merge bine sa-l continui pe alte trei luni.mi-a dat VIADERM COMPLETE(pentru o luna), KITONAIL lac de unghii(o data pe zi, dimineata, pentru trei luni)si TRIDERM crema(o data pe zi, seara, pentru trei luni).ce vreau eu sa va intreb pe dumneavoastra...in prospectul cremei TRIDERM am vazut ca gentamicina utilizata prelungit poate conduce la infectarea cu fungi sau bacterii rezistente.credeti ca daca eu voi folosi crema penru 3-6 luni voi avea probleme?si altceva, eu crema o dau seara pe unghiile afectate, dimineata trebui sa spal unghiile pentru a aplica lacul KITONAIL?examen nu a fost timp sa-mi faca pentru ca ma intorceam in Italia.astept cu nerabdare raspuns din partea dumneavoastra.
0
28-05-2012, ora 08:41
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Daca trebuie sa utilizati crema Triderm pe unghii nu va faceti griji ca se va crea rezistenta la bacterii pentru ca nu se absoarbe prea bine in unghie crema.
In mod obisnuit unghiile trebuiesc spalate inainte de kitonail.
Numai bine,
0
14-06-2012, ora 10:43
marianamihai
Nu este medic/terapeut
marianamihai
Buna ziua,
Fiul meu in varsta de 20 ani se confrunta cu o problema la degetele de la maini.Se exfoliaza pielea la baza unghiei si portiunea de la baza unghiei pare umflata si mai albicioasa(nu unghia ci degatul).Parca degetele s-au deformat.Mentionez ca i-am facut radiografie pulmonara, ecografie la inima si sunt in regula.De asemenea mentionez ca a facut tratament cu cortizon 1 an si 4 luni pentru glomerulonefrita.Va rog sa-mi spuneti ce poate fi, ce trebuie sa fac.Multumesc
0
14-08-2012, ora 20:26
Carmen Timisoara
Nu este medic/terapeut
Carmen Timisoara
buna ziua, astazi m-am lovit la unghia de la piciorul stang, degetul mare, extrem de tare si avand gel pe unghie, mi s-a dezlipit unghia aprope pana la radacina.Am mers la farmacie si mi s-a dat rivanol si pansament cu rivanol.Am pus rivanol acolo si am pus si pansamentul, iar apoi dupa cum am fost sfatuita de farmacista, am pansat putin mai strans unghia.Ma doare destul de rau.Mentionez ca daca s-ar putea, medical as vrea sa fac tot ceea ce este posibil sa nu imi pice unghia.Mi-e frica si de doctori pt ca ma gandesc ca primul lucru pe care vor vrea sa il faca va fi sa mi-o smulga :(
Care ar fi urmatorul lucru pe care ma sfatuiti sa il fac in aceste conditii?Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să evitați infecțiile micotice ale unghiilor
  • Îți cad unghiile? Ce poate însemna asta
  • Ciupercă unghie picior - tratamente și sfaturi
  • Remedii eficiente pentru ciuperca unghiei
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •