infectie ureche?

04-01-2011
videom
Nu este medic/terapeut
videom
Buna Ziua.

Ma numesc D.Mihai am 33 de ani Ct.
Pe scurt. In luna septembrie am plecat in concediu inainte sa ajung in Tg.Mures am contactat o, otita m am prezentat la urgente orl. tg. mures acolo medicul de garda a efectuat un consult si un pansament local.Arecomandat un tratament cu antibiotice si higiena locala cu alcool mentolat.. am ajuns acasa dupa 1 saptamana iar eu nu auzeam cu urechea de aproximativ 8 zile.In Ct am mers la un cabinet orl si SURPRIZA. acum aveam si o ciuperca am urmat tratament antibiotice + higiena locala cu alcool mentolat la 12 zile am inceput sa aud din nou cu urechea dar local am scurgeri f.f. rare mancarimi dese si la un interval de aprox 1 luna la o igiena totala iese la iveala ceva de genul.(ceara neagra cu aspect- poros). nu are miros este doar...foarte urat.. ar trebui sa ma ingrijorez.?
.VA MULTUMESC
3 comentarii
0
04-01-2011, ora 12:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este vorba de aceasi micoza.
1 NU trebuie sa mai curati urechea cu betisoare
2 nu trebuie sa speli niciodata urechea cu apa sau ceaiuri
3 urechea are proprietatea de autocuratare. pielea in conductcreste de la timpan spre afara asa ca e suficient sa pui in ureche alcool boricat sau Biter suedez.. de fiecare data cand ai mancarime in ureche..( solutia sa fie calda)
4.dupa 10 minute se scurge tot din ureche si se sufla aer cald cu uscatorul de par 2-3 minute.. ca sa se usuce interiorul urechii
in medicul uscat..micoza nu se dezvolta
0
09-01-2011, ora 01:57
nastasemadalin
Nu este medic/terapeut
nastasemadalin
Buna seara Domnule Doctor.Ma numesc Nastase Madalin din Pitesti, am 19 ani si am o problema de ceva timp..practic fotbal si acum aproximativ o luna de cand am fost la antrenament fiind racit, am jucat in frig, si a doua zi a inceput sa ma doara urechea sa ma intepe tare rau.am luat pastile si in urmatoarea zi mi-a trecut dar mi-a ramas infundata.am stat vreo 4 zile asa aproape ca nu mai auzeam cu urechea stanga.am fost la spital, doctorita respectiva s-a uitat in ureche, mi-a dat cu un aspirator nu a scos absolut nimic nici dop nici nimic.apoi mi-a bagat un cleste in nas si mi-a spus ca am deviatie de sept.mi-a mai spus ca am otita sa fac injectabil..m-am dus, mi-a pus branula la mana si am facut axentin 6 zile..in fine ma mai lasa-se..si acum vreo 4 zile din nou mi s-a infundat de abia mai aud si tiuie intr-una dar nu ma doare absolut nimic..iau si acum tot felul de pastile, la antrenamente nu ma mai duc, stau cu vata in ureche dar degeaba..dimineata cand ma trezesc parca e un lichid putin in ea dar nu curge mult sau mai stiu eu..nu stiu ce sa mai fac va rog sa ma ajutati e o senzatie foarte urata, ma aud pe mine si restul foarte putin..va multumesc frumos si va multumesc din suflet ca faceti lucrurile astea pentru noi.
0
09-01-2011, ora 19:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie neaparat sa mergi la ORL
sa vada urechea.. sa faci O audiograma si O timpanogra, a
numai atunci o sa stii unde e problema.. la urechea medie.. sau este afectat si nervul auditiv
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: