infectie urinara asociat cu candidoza vaginala | Forumul Medical ROmedic

infectie urinara asociat cu candidoza vaginala

02-04-2007
monique
Nu este medic/terapeut
monique
Am diagnostic de infectie urinara si candidoza vaginala.Am urmat tratament cu Nizoral (7zile) si unguent Gynofort iar sotul meu a luat si el Nizoral si unguent Clotrimazol.Nu am scapat de senzatia de usturime la urinat si disconfort in regiunea vulvara.Am luat iar tratamet cu Cifra(7zile) si ovule Lomexin600 dar nu am scapat de infectia urinara si nici de candida.Nu pot lua antibiotice tari din cauza gastritei.Urocultura a iesit negativ.Am consultat deja 2 medici.Ce pot sa mai fac??Sunt disperata.Va rog mult sa-mi dati un sfat bun.Monique
25 comentarii
0
03-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poti urma un tratament cu ZANOCIN OD 1 cp pe zi 7 zile.
0
26-08-2007, ora 00:00
tedyy
Nu este medic/terapeut
tedyy
si eu am candida de mai mult de 3 ani. am incercat tot felul de tratament, sunt disperata, are cineva vreun sfat? imi puteti recomanda un medic bun din bucuresti? sunt din bucuresti
0
07-04-2009, ora 19:18
oany
Nu este medic/terapeut
oany
Buna ziua Am si eu o nelamurire.Astazi am fost la ginecolog si ma diagnosticat cu candida.Mi-a dat tratament cu flucovim, clotrimazol ovule si culminol capsule.L-am intrebat daca trebuie sa urmeze tratament si sotul si mi-a spus ca nu este nevoie ca la barbati dispare singura.Va rog spuneti-mi trebuie sa urmeze si el tratamentul?Va multumesc mult.Astept raspuns
0
14-04-2009, ora 21:37
anamaria_boca2007
Nu este medic/terapeut
anamaria_boca2007
cel mai bine ar fi sa urmeze si el tratamentul odata cu tine, apoi pentru o igiena mai stricta trebuie sa folosesti septovag plicuri pentru bai de sezut, ceai de codita soricelului, galbenele, tataneasa bai de sezut cat de des poti, apoi foloseste ovule pe baza de ulei de catina, galbenele si propolis cat mai des pentru ca sunt naturiste si nu provoaca reactii adverse, multa sanatate!
0
19-04-2009, ora 18:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru oany:
Tratamentul ginecologului este incorect, deoarece a recomandat un antibiotic (cuminol) care agraveaza candidoza!!
Recomandarile aneimaria_boca2007 sunt fanteziste !!! Ea habar nu are despre ce vorbeste !
Septovagul agraveaza candidozele!!!!
Tratamentele "naturiste" pot provoca rectii adverse foarte grave !!!!!
0
17-06-2009, ora 23:30
michidutica
Nu este medic/terapeut
michidutica
Am si eu infectie urinara. Am 23 de ani si am cam de la 19 ani. nu am avut incontinuu, dar am avut perioade in care nu mi-a disparut complet pentru mai multe luni(mai ales iarna). In timpul iernii daca ma asez pe ceva rece simt imediat cum ma ia raceala si apoi incep sa am usturimi, care imi trec doar daca stau intr-un lighean cu ceai fierbinte. am cumparat un ceai de la farmacie special pt afectiuni ginecologice, e un amestec de vreo 12 plante. am si candidoza. speram daca mi-ati putea spune la ce doctor sa ma duc, la urolog sau la ginecolog???? Am facut foarte multe tratamente cu antibiotice. Prin decembrie am facut 30 de fiole de Ceftriaxon in vena, dar nu m-au ajutat foarte mult. dupa ce am facut injectiile mi-a reaparut infectia. vara am mai rar, in special dupa contact sexual. candida imi dispare, daca se poate spune asa, atunci cand nu am infectie urinara. stiu ca ar trebui intai sa scap de infectie urinara si abia apoi sa ma apuc de tratamentul impotriva candidei. am facut multe tratamente atat pt infectia urinara cat si pt candida, dar nimic.reapar...daca ati putea avea vreo informatie care m-ar putea ajuta v-as fi recunoscatoare. multumesc
0
22-06-2009, ora 13:44
MIHAELA8
Nu este medic/terapeut
MIHAELA8
Buna ziua,

In urma unui consult ginecologic, mi s-a dat ca tratament gynofort - crema vaginala, doza unica, macmiror - crema vaginala (impreuna cu sotul) si cervugig - ovule timp de 12 zile. Le-am urmat conform sfaturilor medicului, dar vreau sa stiu dupa cat timp de la acest tratament imi pot relua viata sexuala?
astept cu mare interes un raspuns de la dvs. va multumesc anticipat
0
22-06-2009, ora 13:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru michidutica: aveti nevoie de ajutorul unui urolog.
0
22-06-2009, ora 13:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru MIHAELA8:
Dupa ce terminati tratamentul.
0
22-06-2009, ora 14:07
MIHAELA8
Nu este medic/terapeut
MIHAELA8
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.daca nu indraznesc prea mult, tratamentul pe care l-am luat (terminat sambata seara), este pentru ceva grav? Medicul ginecolog doar mi-a dat acest tratament fara a-mi explica daca am probleme in zonele genitale. Ma confrunt de cativa ani buni cu infectie urinara care apare/dispare, si cu o scurgere vaginala galbuie ca un precipitat. Nu stiu care sunt cauzele, cert este ca nu cred ca sunt chiar normale aceste scurgeri. Ca am fost la consult, am facut mi s-au recolat si probe, dar inca nu am resuit sa merg la medic cu rezultatul. Din multele specificatii de pe rezultat, pot specifica faptul ca scrie frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitale. E de bine, e de rau??? Daca din aceste detalii imi puteti da un raspuns, m-ati linisti destul de mult.va multumesc frumos
0
22-06-2009, ora 14:17
MIHAELA8
Nu este medic/terapeut
MIHAELA8
mai pot specifica faptul ca pe analiza imi apare exsudat inflamator cu frecvente granulocide neutrofile, coloratia gram evidentiaza o microbiota vaginala reprezentata de bacili grampozitivi, bacili si cocobacili gramnegativi.citesc aproape zilnic aceste date, cat de rau este???? poate reusiti sa-mi raspundeti.va multumesc anticipat
0
24-06-2009, ora 17:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este o vaginita cronica adica o infectie la nivelul vaginului care dureaza de mai mult timp. Ar fi bine sa mergeti cu rezultatul la ginecolog pentru a va prescrie un tratament.
0
24-06-2009, ora 21:05
anamaria_boca2007
Nu este medic/terapeut
anamaria_boca2007
domnul doctor va rog am o intrebare...am o problema si eu candidoza vaginala o vaginita si o mica leziune pe col doamna doctor mi a dat flucovim si mie si sotului cate una la 7 zile ovule pe baza de vitamina e si a flamexin plicuri vreau sa specific ca sotul meu are o prostatita cronica si se chinue de vreo 8 luni a mers la mai multi doctori urologi si ultima data a avut recomandare de la cluj sa mearga sa faca tumt dar nu vrea sa mearga pentru ca acest procedeu nu are garantie decat 80 vindecare si a auzit ca mai mult de 2 ani nu este garantat ne dorim foarte mult un copil nu avem nici unul si nu stim ce sansa avem sa facem...va rog sa ne spune ti daca avem sanse sa ne vindecam eu am facut polidin cure repetate la fel si el amandoi am luat foarte mult antibiotic pe parcurs si din aceasta cauza am facut candidoza sotul nu mai stie nici el ce sa faca a incercat tot ce a fost posibil de la toata gama de antibiotice cu recomandare medicala pana la toate plantele medicinale utile in acest caz insa probleme nu au disparut...daca este posibil va rugam sa ne dati un raspuns...multumim anticipat
0
24-06-2009, ora 21:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din pacate eu nu sunt ginecolog si nu va pot da un sfat competent
0
25-06-2009, ora 15:25
elena cerban
Nu este medic/terapeut
elena cerban
Buna ziua Am si eu o nedumerire. Am facut testul papanicolau si examen la secretie dar nu prea am inteles rezultatul ma poate ajuta cineva Papanicolau Sistem bethesda 2001 actualizat 2004 frotiu conventional: Satisfacator pentru evaluare X celule endocervicale - prezente X I. Negativ pentru o leziune intraepilateliala sau maligna X Organisme: Tricomonas vaginalis _ Candida_ Cocobacili X Gardnerella_ Actinomicete_ Virus herpes simples_ Altele. Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia X DIU _ Iradiere / Chimioterapie_ Celule glandulare post histerectomie _ Atrofie _ Vaginoza _ Secretie Epittelii rare_ relativ frecvente_ frecvente X foarte frecvente_ Leucocite rare_ relativ frecvente_ frecvente_ foarte frecvente_ Hematii rare_ relativ frecvente_ frecvente_ foarte frecvente_ Bacili gram pozitiv_ gram negativ _ Cocobacili gram pozitiv_ gram negativ X frecventi Coci gram pozitiv_ gram negativ _ Gardnerella prezent _ Trichomonas prezent _ Candida prezent _ Alte observatii Frecvente celule superficiale etalate rare polimer fo. ceva degradate. Cam asta scrie pe rezultat. va rog cine se pricepe sa-mi spuna ce si cum. Multumesc
0
26-11-2009, ora 22:34
anutzaanamarya86
Nu este medic/terapeut
anutzaanamarya86
salutare tuturor.am si eu un sfat pt monique.si eu am avut o candidoza rebela care recidiva fff des.cu ajutorul unei doctorite destepte am scapat de ea si am facut f multe tratamente cu antibiotice diverse pt infectia urinara
si nu a mai recidivat.am luat 7 zile tratament cu fluconazol 50mg/1cps/zi 7 zile, ovule de ginozol 1/seara 7 zile, unguent cu pimafucin extern si un antialergic, flonidan 1/zi 20 zile.si la fiecare tratament cu antibiotic iau antialergic.neaparat treb si partenerul sa urmeze tratament ;diflucan 150mg o capsula e de ajuns.sper sa ti fie de folos sfatul.
0
10-03-2010, ora 22:17
Adin@
Nu este medic/terapeut
Adin@
Mi-am inceput viata sexuala de curand...am folosit prezervativ, de cateva zile (mai precis 2 ) am niste usturimi in zona genitala si ma ustura extraordinar de tare in timpul penetrarii...
Am luat mult timp un antibiotic puternic si am inteles ca acesta sporeste aparitia candidozei, tratamentul prescris mai sus? ce riscuri poate avea? vreau sa-l urmez dar vreau sa ma asigur mai intai ! Nu pot sa ma duc la doctor momentan...
0
11-03-2010, ora 21:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Asteptati pana puteti merge la medic! Nu incepeti un tratement fara sa stiti exact despre ce este vorba!
0
11-03-2010, ora 22:47
Adin@
Nu este medic/terapeut
Adin@
Mi-au trecut...am inteles ca se mai intampla astfel de iritatii dupa ruperea himenului...
Multumesc oricum, ptr sfat !
0
12-03-2010, ora 21:44
gynutza_p_87@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gynutza_p_87@yahoo.com
Buna seara. As dori sa stiu si eu care este diferenta dintre FLUCONAZOL si FLUCOVIM, PIMAFUCIN si PIMAFUCORT, deoarece la farmacie eu am cerut Fluconazol, mi-a dat Flucovim si Pimafucin si mi-a dat Pimafucort.Multumesc.
0
16-03-2010, ora 15:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Flucovimul este Fluconazol produs in Romania, la Tg. Mures.
Este ieftin si prost!
Pimafucortul este Pimafucin+cortizon.
0
17-03-2010, ora 17:21
gynutza_p_87@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gynutza_p_87@yahoo.com
Va multumesc frumos pentru informatii.
0
30-04-2012, ora 06:30
corinacrina
Nu este medic/terapeut
corinacrina
cred ca am infectie urinara.., am senzatia de usturime si disconfort. ce antibiotic sa iau ???
0
30-04-2012, ora 15:57
andreeabuzu
Nu este medic/terapeut
andreeabuzu
Buna ziua,

Am o intrebare: calea de imbolnavire cu trichomonas vaginalis este cea pe cale sexuala? Numai si numai pe cale sexuala sau mai exista si alte posibilitati de contaminare? Internare si daca se face clisma???Vreau sa-mi spuneti toate caile de contactare a acestei boli.

Multumesc
0
01-05-2012, ora 10:45
ciac
Nu este medic/terapeut
ciac
nu mai luati antibiotic pentru infectiile vaginale. mai mult rau va fac.

Antibioticele distrug toate bacteriile, bune si rele si daca distruge bacteriile bune nu va ramane nimic care sa controleze bacteriile rele, bacteriile care cauzeaza Vaginita Bacteriana, daca una dintre bacterii supravietuieste sau va fi reintrodusa in mediu!

ATENTIE - Medicamentele Impotriva Vaginitei Nu Functioneaza Pe Termen Lung Si Pot Avea Efecte Secundare Grave.

Am avut probleme mari in legatura cu asa ceva si doamne-multam am scapat. Pacat ca nu pot sa va zic tratamentul. Dar imi puteti scrie un sms pe profil si va voi ajuta cu mare drag.

O zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.