infectie urinara cu stafilococ | Forumul Medical ROmedic

infectie urinara cu stafilococ

26-03-2010
carmella
Nu este medic/terapeut
carmella
Buna, ma gandeam sa cer si eu sfatul vostru, am facut anul acesta o multitudine de infectii, la inceputul anului am avut o anexita, mi-a trecut si am facut o infectie urinara cu e colo, acum am terminat tratamentul si la urocultura de dupa mi-a iesit infectie urinara cu stafilococ, nu mai stiu ce sa fac, o tin asa una dupa alta, m-am saturatd e atatea tratamnete si simt ca nu ii dau de capat, la aceasta infectie am primit sa iau biseptol, credeti ca in 7 zile trece?tare as vrea sa fie asa, poate cineva sa imi spuna daca aceasta infectie este contagioasa?va multumesc pt rabdare, o zi buna.
2 comentarii
0
26-03-2010, ora 17:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu prea cred ca-ti va trece doar cu biseptol... nu intotdeauna cocii grampozitivi sunt sensibili la biseptol.ai facut o urocultuta antibiograma sau doar urocultura simpla fara a fi testata sensibilitatea stafilococului la antibiotice ? Nu e contagioasa.daca nu ai inceput tratamentul si daca nu ai antibiograma eu te sfatuiesc sa repeti analiza si sa o faci cum trebuie, completa, pentru a face tratament corect, caci altfel tot asa te chinui si te trezesti intr-o zi ca ai probleme renale. terapia in infectiile repetate urinare se face 10-14 zile.
0
26-03-2010, ora 17:37
carmella
Nu este medic/terapeut
carmella
Va multumesc pentru raspuns, am facut doar urocultura, si medicul meu ginecolog mi-a spus sa iau biseptol 7 zile apoi sa refac urocultura.antibiograma nu cred sa mi-o fi facut dar asta doar ea stie...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.