Infectie urinara E-Coli - examen complet urina

05-03-2014
Criss33
Nu este medic/terapeut
Criss33
Buna seara,

In urma cu 2 luni mi-am facut niste analize uzuale, printre care si sumarul+urocultura. Mi-a iesit E-Coli, apoi am urmat un tratament cu Augmentin, timp de 10 zile. Am repetat sumarul si urocultura dupa aproximativ 1 luna si iata ce a iesit (o sa va scriu doar valorile anormale):

BIOCHIMIE
Leucocit esteraza - 250 WBCs/uL (interval de referinta - Absenta, 25 WBCs/uL)
Hemoglobina - 25/uL (interval de referinta - Normala, 10/uL)
Claritate - Tulbure (interval de referinta - Clar)
Celule epiteliale plate - Relativ frecvente /HPF (interval de referinta - Foarte rare, Rare)
Leucocite - Frecvente /HPF (interval de referinta - Foarte rare, Rare)
Eritrocite - Rare /HPF (interval de referinta - Absente, Foarte rare)
Flora bacteriana - Abundenta /HPF (Interval de referinta - Absenta, Foarte rara, Rara)

UROCULTURA
Escherichia coli, peste 100.000 UFC/ml urina

Nu am simptome specifice de infectie urinara, doar uneori usoare dureri in zona rinichilor.
Totusi imi este clara infectia, dar vreau sa stiu daca acesta este singurul factor de influenta asupra celorlalte valori sau poate fi si altceva? Am citit undeva ca valoarea foarte mare a leucocit esterazei poate fi determinata si de sarcina.
Mentionez ca nu am fost in preajma ciclului menstrual in momentul recoltarii probei.

Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Reglementările care restricționează consumul de antibiotice în creșterea animalelor, asociate cu o reducere a infecției cu E. Coli la oameni
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •