Infectie urinara in prima luna de sarcina

08-03-2016
Lala_0
Nu este medic/terapeut
Lala_0
Bună ziua. De o săptămână am o infecţie urinara cu Klebsiella, sensibila la Cefuroxim - Zinat, conform urocultura.
Astazi a ieşit pozitiv testul de sarcina, conform analize HCG. Sunt 10 zile de la ovulaţie (am făcut eco şi ştiu exact ziua ovulatiei) şi 29 zile de la data ultimei menstruaţii.
1. Exista risc pt sarcina dacă fac 10 zile tratament cu Zinat pentru infecţia urinara (conform indicaţii medic nefrolog)? Am citit ca în primul trimestru de sarcina nu se recomanda deloc medicamentele. Antibioticele se pot administra abia incepand cu saptamana 13.
2. Sa aştept sa tratez infecţia în trimestrul 2 de sarcina?
3. Care riscuri sunt mai mari? Dacă administrez antibiotic acum sau dacă las infecţia netratata pana în trimestrul 2? Precizez ca nu sunt efecte foarte suparatoare (usoare usturimi dupa urinare, care se reduc cu cat beau mai multe lichide).
4. In a cata săptămâna de sarcina sunt acum? În prima pt ca sunt 10 zile de la ovulaţie sau în săptămâna 4 pt ca sunt 29 zile de la ultima menstruatie?
5. Am inceput sa iau Urinal Mami si sa beau Suc de Merisoare? Ar putea fi suficient ana in saptamana 13?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul