infectie urinara klebsiella - bebe 3 luni | Forumul Medical ROmedic

infectie urinara klebsiella - bebe 3 luni

18-11-2012
georgiana pavel
Nu este medic/terapeut
georgiana pavel
fetita mea de 3 luni a fost diagnosticata cu infectie urinara cu klebsiella. e primul rezultat. maine o sa-i iau alta proba sa o repetam. nedumerirea mea este urmatoarea: pe la 3 saptamani i-am facut o urocultura si a iesit infectie urinara cu klebsiella. am fost internate la Grigore Alexandrescu unde i s-au facut analize complete, iar urocultura de doua ori. analizele au iesit normal iar uroculturile sterile. i s-a facut si o ecografie. astfel, a fost eliminata suspiciunea de malformatie la rinichi. dna dr ne-a spus ca acest microb nu putea sa dispara asa pur si simplu.
am facut aceasta urocultura din nou pentru ca fetita nu prea manca si era sub greutate (ii lipseau vreo 250-300 g).
e posibil sa fie din nou o greseala sau fetita sa fi avut de atunci infectia si sa nu fi iesit la spital? dati-mi va rog un raspuns. din cate am citi e cam rezistent acest microb.
ps. fetita nu a facut febra nici atunci si nici acum. la analizele care au iesit cu infectia am recoltat probele acasa. are vreo importanta?
va rog ajutati-ma. nu as vrea sa-i dau antibiotic degeaba.
multumesc
1 comentarii
0
07-12-2012, ora 18:38
Dr Chirila Alina
Identitate neconfirmată
Dr Chirila Alina
Buna Georgiana, intradevar are foarte mare importanta cum recoltezi urina pentru ca de foarte multe ori se contamineaza urina cu germeni din zona genitala.Cea mai fidela este urocultura din urina recoltata pe sonda urinara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un posibil tratament cu anticorpi pentru infecÈ›iile cu K. pneumoniae multirezistentă
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •