Infectie urinara recidivata cu Klebsiella - tratament homeopat? | Forumul Medical ROmedic

Infectie urinara recidivata cu Klebsiella - tratament homeopat?

23-09-2014
mejolie666
Nu este medic/terapeut
mejolie666
Buna ziua,

In ultimele 3 luni ma tot lupt cu o infectie urinara care initial a fost E coli pe care am tratat-o cu Nolicin 10 zile. A recidivat in E Coli rezistenta la nolicin si am tratat-o cu Augmentin inca 10 zile. Mentionez ca tratamentele au fost conforme cu antibiograma. A recidivat a 3-a oara in Klebsiella Pulmonae rezistenta la o gramada de antibiotice, iar cele sensibile se gasesc doar in spital. Am discutat cu un medic nefrolog care mi-a recomandat Eficef, insa nu este testat in antibiograma. M-am interesat la unul din laboratoarele la care am efectuat uroculturi si nu au posibilitatea sa testeze substanta activa pt ca nu face parte din kitul lor de test.
De asemenea, as vrea sa evit tratamentul cu antibiotic inca odata.
1. Ce imi recomandati?
2. Am auzit ca la Institutul Cantacuzino pot crea o schema de tratament personalizata si un vaccin care sa previna aceste infectii, stiti ceva despre asta?
3. Exista vreo alternativa de tratament hoemopat la aceasta infectie?
Multumesc.
3 comentarii
0
24-09-2014, ora 14:25
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Infectiile urinare repetate sant adesea semne ale altor afectiuni care le genereaza(daca tratezi febra, nu inseamna ca ai tratat si cauza care a generat-o)asa incat limitarea la tratamentul strict al infectiei, nu este suficient.Trebuie inspectat intreg aparatul reno-urinar.Vaccin impotriva infectiilor urinare nu exista.Tratamentul homeopat s-ar putea sa va creeze situatii foarte neplacute, daca nu este auxiliar.
0
16-01-2015, ora 15:56
adinuta2005r
Nu este medic/terapeut
adinuta2005r
Buna ziua...am un copil de 2 ani si 4 luni care imi face puroi in gat..foarte des..chiar si de 2 ori pe luna..in urma unui exudat faringian(sper ca am zis bine)a iesit ca are rare colonii klepsiella.acuma suntem cu tratamnet, antibiotic stodal.este ok?oare se poat scapa de acest microb?
0
22-04-2017, ora 13:26
tupicu24
Nu este medic/terapeut
tupicu24
Draga Mejolie, Am aceeasi problema cu tine. Cum ai rezolvat pana la urma?
Ai avut si dureri de vezica utinara? Raspunsul tau m-ar ajuta mult.
merci
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: