Infectie urinara sau altceva? | Forumul Medical ROmedic

Infectie urinara sau altceva?

22-12-2008
carina_263
Nu este medic/terapeut
carina_263
Buna ziua,
Am si eu cateva probleme destul de suparatoare. Prima din ele ar fi ca simt nevoia sa urinez foarte des. Este suficient sa beau un pahar de apa si dupa circa 10 minute simt nevoia sa ma duc la toaleta. Nu am usturimi la urinat sau dureri, iar cantitatea eliminata este mare nu doar cateva picaturi. Ma streseaza foarte mult aceasta chestie, pentru ca uneori ma trezesc si in timpul noptii cu bazinul plin si nevoie de a urina. In timpul zilei la fel.Simt nevoia sa urinez chiar si imediat dupa ce am fost la toaleta. Uneori am si dureri de spate si mai jos spre ovare. Nu stiu daca are legatura dar am probleme si cu constipatia. Cu problemele astea doua ma chinui cam de ceva vreme (2 luni). Mai recent, in urma unui contact sexual cu prietenul meu am ramas cu o senzatie de mancarime jos, in interior, pe labii. Nu este foarte accentuata mancarimea, dar suficeinta cat sa imi creeze o stare de discomfort. Prietenul meu se plange de aceeasi problema. Penisul este putin iritat (rosu) si acuza o usoara senzatie de mancarime. Nu continua. De asemenea spune ca la urinat il ustura putin.Nu stiu ce se intampla. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc mult
3 comentarii
0
22-12-2008, ora 20:35
carina_263
Nu este medic/terapeut
carina_263
Nu ma poate sfatui nimeni aici?
0
23-12-2008, ora 08:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Prietenul tau are o infectie genitala care trebuie tratata.Dupa sarbatori sa mearga la dermatolog pentru consult si terapie.Tu cumpara-ti ovule de Tricomicon si pliculete de Femigin B, fa spalaturi jos si apoi pune cat mai profund cate un ovul seara si stai culcata minim 30 de minute.Nu te speli pana a doua zi dupa pranz.Pana merge el la dermatolog si cat timp faci tu tratament faceti sex numai cu prezervativ.In legatura cu urina, poate ca bei si tu multe lichide.Analize ai facut?Glicemia cat este?Trebuie sa mergi si tu sa-ti faci analizele daca nu le-ai facut.Cu ele te vei intoarce la medicul de familie care-ti va da trimitere, dupa cum va considera, in functie de acele analize, la urologie sau la endocrinologie.Sarbatori fericite!
0
23-12-2008, ora 09:58
carina_263
Nu este medic/terapeut
carina_263
multumesc mult casa drhouse.Sarbatori fericite si tie!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •