infectie virala sau bacteriana?

25-01-2012
adi11cj
Nu este medic/terapeut
adi11cj
buna ziua,

Va solicit ajutorul intr-o problema bizara dar totusi normala intr-o tara ca Romania.
Datorita unei dureri de gat cu stare generala proasta, dureri musculare si articulare plus febra (38 C) m-am prezentat la camera de garda a spitalului de boli infectioase.Mentionez ca ianinte am fost si pe la medicul de familie care m-a trimis acolo.Medicul de familie dupa ce m-a consultat a spus ca pare a fi o pneumonie.Am ajuns la camera de garda(abia am ajuns caci nici nu ma puteam tine de picioare), acolo am fost consultat de o rezidenta caci medicul primar statea si se uita de la vreo 7-8 metri care a spus ca nu pare sa fie nimik pulmonar, gatul fiind intradevar inflamat si rosu.Ei bine m-au tot intrebat una alta si nu mi-au facut analize pentru ca imi trebuia adeverinta de la locul de munca(in urgenta), si mi-au spus ca imi dau Klacid(antibiotic) si ca si daca cumva este o pneumonie( ceea ce nu s-a putut determina din cauza lipsei adeverintei) va trece si ca orice ar fi daca nu trece in 4 5 zile sau ma simt mai rau pe parcurs sa revin sa ma interneze.
Dar eu, asa 'praf' cum eram m-am dus la un laborator privat si pt linistea mea am facut niste analize si anume:HEMOLEUCOGRAMA, VSH, PROTEINA C REACTIVA.
Acuma am primit rezultatele si ele sunt asa(vi le spun doar pe cele care au iesit prost) :
PROTEINA C REACTIVA: 1, 311 val de ref lab pana in 0, 5
LEUCOCITE: 15, 6 mii/nL valori de referinta 4-10
NEUTROFILE: 90, 2% val de ref 45-80%
LIMFOCITE :5, 3% val de ref 20-55%
EOZINOFILE: 0 val de ref 0.05-0.7

Intrebarea mea este aceste valori se incadreaza in limitele unei inf bacteriene sau virale?
Mai fac un Rx toracic sau iau trat antibiotic si vad ce se intampla?
In principiu daca ar fi doar o inf virala nu as lua neaparat antibiotic dar starea mea este destul de proasta(ma doare tot corpul) si nu-mi gasesc nicicum starea(e o stare de iritabilitate a organismului) plus febra care ramane 38- 38 cu 3.

Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
25-01-2012, ora 17:52
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
Infectiile virale decurg cu linfocitoza [numarul crescut al linfocitelor] iar infectiile bacteriene decurg cu leucocitoza [marirea numarului de leucocite].
In cazul dumneavaoastra, este evident ca infectia este de natura bacteriana [ este posibil ca inainte de infectia bacteriana sa fi fost o infectie virala care s-a complicat cu infectia bacteriana ].
Avind in vedere ca nu se cunoaste agentul patologic [bacteria] iar tabloul clinic nu este foarte evident cu exceptia semnelor nespecifice [sindrom de intoxicatie] ar fi util investigarea functiei hepatice [ficatul se ocupa cu depurarea toxinelor di corp, deci ar fi posibil a starea de rau sa nu fi determinata de infectie ci de incapacitatea functionala a ficatului ] si intre timp efectuarea unui tratament antiinflamator.
0
25-01-2012, ora 18:14
adi11cj
Nu este medic/terapeut
adi11cj
da e adevarat ca cu 10 zile inainte m-a apucat o raceala banala fara stare generala proasta.S-ar putea sa aveti dreptate.Dar atunci care ar fi diagnosticul, ca am si secreti nazale galbene, si durere de gat si aceea proteina c care ar indica o pneumonie.Deci practic tot tractul respirator e afectat.Deci nu poti pune un dg exact.Si un tratament antiinflamator ar fi cu ibuprofen spre ex?
Oricum am si o gastrita si i-am spus si doctoritei si atunci ea a zis ca nu-mi mai da antiiinflamator(initial voia sa-mi dea).Oricum inseamna ca e ok claritromicina pt ca are un spectru larg.Puteam face un frotiu din gura sa vad ce flora bact e prezenta.De tusit nu tusesc oricum.Si probabil ca si un rx toracic ar fi indicat nu?
0
25-01-2012, ora 21:51
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Precizare.
Din punctul meu de vedere, problema principala este incapacitatea organismului de "a se curata" spontan deci ar trebui investigata functia de detoxifiere a ficatului si functia de excretie a rinichiului, mai ales daca simptomele sindromului de intoxicatie sint insotite de oligurie [micsorarea cantitatii de urina ]
Cu cuvinte simple "raul" nu este situat la nivelul gitului [tratamentul antibiotic fara un beneficiu pentru organism avind in vedere ca antibioticele trec prin ficat pentru a fi transformate deci supraincarca munca ficatului].
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Infectiile virale la om