Infectie zona mediana unghiala - police

19-09-2016
Ani.g
Nu este medic/terapeut
Ani.g
Bun gasit
Sper sa ma puteti ajuta. Problema dureaza de 2 ani !
Mentionez inca de la inceput ca unghia mea cand era sanatoasa crestea cu un firicel (nu stiu cum sa il numesc, nici dermatologul la care am fost nu a stiut) vizibil in zona libera a unghiei exact cum am spus ca un fir si de grosimea unui fir de ață. In urma cu 2 ani am tinut apasat prea mult cu degetul mare pe ceva. Dupa catva timp au aparut dureri, varful degetului s-a inverzit si a inceput sa curga infectie. Dar acea infectie venea din mijlocul degetului pe traiectul acelui fir. A fost nevoie de un ac steril pt a drena infectia. Parea ca totul e ok si asa a fost timp de cateva luni cand dinnou am tinut presiune pe deget. S-a infectat dinnou de data aceasta cu onicoliza. Infectia venea tot din centru. Cumva dinnou s a vindecat, firul acela dinnou vizibil in zona libera, dar acum de cateva luni bune nu mai vrea. Onicoliza e profunda. Acel fir se usuca undeva la jumatea unghiei si nu se mai lipeste sa ii poata permite cresterea. Se infecteaza des
Reactioneaza f bine la antibiotic, de unde deduc ca e infectie bacteriana.Mi a fost recomandat solutie de clor cu apa in dilutie de 1/4 si ciplox
Trece dar reapare imediat. Lunula deformata de atatea luni cu infectie deasupra ei...
Ablatia unghiei nu imi "surade"
Nu ma doare pulpa degetului, doar cand se aduna mai multa infectie. Ce o provoaca e peste puterile mele si ale medicului de a intelege
Sper sa ma fi facut inteleasa
Las si un link cu o poza pt edificare

http://s11.postimg.org/ylsr211yr/20160902_095315.jpg


Va multumesc anticipat
1 comentarii
0
22-09-2016, ora 01:36
Ani.g
Nu este medic/terapeut
Ani.g
Nu mai raspunde niciun medic pe forum ? :(

Am cautat fff mult zilele acestea
In sfarsit am gasit ceva care arata ca ce am eu

http://s13.postimg.org/udsz24c6f/images.jpg

Inteleg ca se numeste onicopapiloma si sunt f putine cazuri documentate. Probabil la noi in tara deloc
Nu imi arog dreptul de a-mi pune singura un diagnostic, dar seamana 100% cu ce am eu si pt prima data am acea usurare de a fi gasit un posibil raspuns

Numai ca la mine in plus a aparut si complicatia cu infectia :(

As dori sa ma adresez unei clinici de specialitate pentru consult

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii eficiente pentru ciuperca unghiei
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •