infectii ?

13-11-2008
irina_fane
Nu este medic/terapeut
irina_fane
buna ziua, am si eu o antrebare pt sora mea, de foarte mult timp cred ca de 2 ani are sub sani si rareori an zona genitala niste pete cu mancarimi apoi se fac vizibile ca o spuzeala sau cosuri, a ancercat creme si pastile si metronidazol, advantan, neopreol, baneocin si altele care au avut efect o perioada mica, dermatologu a zis ca e cv infectios care se ia de la toaleta, alta explicatie nu a primit si a crezut ca va trece cu ce a luat pana acum dar au trecut 2 ani si e mai grav din zi an zi se face carne vie uneori ca se scarpina atat, copii ei nu au luat folosesc aceeasi baie si nu au nimic, lipsa banilor o tine an loc si nu poate sa mearga la alti doctori pt analize, macar aici daca poate sa o ajute cnv as fi multumita, astept un raspuns sau un sfat.sanatate la toata lumea
9 comentarii
0
13-11-2008, ora 14:24
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
in zona genitala unde?e important pentru a exclude o reactie alergica la materialul din care e facuta lenjeria intima, mai ales ca s-au abordat tratamente fara rezultat.Datorita plicii(unghiului)ce se formeaza sub san sau zona genitala si contactului strans cu materialul alergenic pot cauza asemenea efecte.pentru a exclude aceasta orientare trebuie observata similitudinea cu un anume tip de lenjerie.
0
15-11-2008, ora 09:26
irina_fane
Nu este medic/terapeut
irina_fane
ami pare rau dar nu e de la lenjerie a facut mereu comparatia, acum ami spune la tel ca nu e langa mine, ca i sa spus cv de micoza nu stie cum, sincer as vrea sa o ajute cnv ca e greu pt ea si sant constienta ca e mai greu asa prin internet dar sper sa stie cnv un diagnostic si tratament.multumesc
0
15-11-2008, ora 10:04
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Spune-i surorii sa incerce Travocort crema, in 2 aplicatii zilnice, dimineata si seara, in strat subtire si masand sa intre in piele, timp de 30 de zile. La san, pe perioada tratamentului, sa aplice o compresa sterila in pliul format de san si pielea de pe torace, dupa ce a aplicat travocortul.
0
15-11-2008, ora 12:51
georgi26
Nu este medic/terapeut
georgi26
Buna ziua!Am si eu o problema:am nascut pe 2 septembrie natural, acum o saptamana mi-am facut urmatoarele analize:ex bactreiologic secretie vaginala si papanicolau.La secretia vaginala urmatorul rezultat culura in conditii aerobe:prezent E coli(pe perioada sarcinii am facut 2 uroculturi-negative si secretia vaginala pe 22 iulie si nu erau E-coli), acum am facut din nou urocultura si e tot negativa.E posibil ca aceasta infectie sa se fi declansat in timpul nasterii de la "scremut"(din cate am mai citit), deoarece constipata nu am fost nici macar dupa nastere?antibiograma:sensibil:ampicilina, augumentin, ceftriaxon, cefuroxin, ciprofloxacin, doxiciclina,
gentamicin, rezizistent:cotrimoxazol.Alaptez si nu as vrea sa-i dau lapte praf, am incercat si vomita.Ce as putea sa iau?Am auzit de medicamentul Bacteriofag (Institutul Cantacuzino), care ar fi mai bun decat orice antibiotic, e adevarat?Se administreaza si in timpul alaptarii?
Rezultatul la testul papanicolau:frotiu de tip inflamator, descriere
citologica:MODERAT, fond inflamatoriu acut, alterari celulare de natura inflamatorie si flora microbiana saprofita.E grav?Ce clasa e?
Va multumusc mult mult de tot, sper sa-mi raspundeti.
0
27-06-2010, ora 13:23
bixy
Nu este medic/terapeut
bixy
Buna ziua ! Am si eu o problema acum cateva zile mi-a aparut niste pete rosii pe preput si o usoara inflamare a pielii cu o substanta alba ce acopera uretra si tesutul de sub piele cand trag in jos pielea, ati putea sa imi spuneti un diagnostik sau care este cauza acestei inflamatii si a acestor pete rosii ca niste bubite mici?multumesc anticipat
0
27-06-2010, ora 13:43
Sumy
Nu este medic/terapeut
Sumy
Buna ma numesc Dana si as avea si eu o intrebare. Prietenul meu a fost depistat cu Boala Hodgkin gr.4B. A Fost la Spitalul Fundeni si face 12 cure cu citostatice.Care sunt sansele lui ??? Va rog sa'mi raspundeti. Multumesc
0
06-07-2010, ora 21:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru georgi27:
Poate va da raspuns un ginecolog!
0
06-07-2010, ora 21:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru bixy:
Pe acest forum s-a discutat si rasdiscutat despre bubuitele rosii de pe preput si gland.
Intrati pe topicele respective si cititi ce s-a spus !
0
06-07-2010, ora 21:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Sumy:
Cred ca doar un oncolog v-ar putea raspunde la intrebare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •