infectii ale amigdalelor insotite de dureri de oase

27-08-2010
leonora
Nu este medic/terapeut
leonora
am 31 de ani, inaltime1.58, greutate 49 kg si ma confrunt cu o problema de aprox. 6 ani. Totul a inceput dupa o nastere prin cezariana si o sarcina foarte grea( 5 luni la pat), apoi am inceput sa am probleme cu amigdalele care se inflamau foarte des, drept pentru care am urmat diverse tratamente cu antibiotice. Au inceput sa apara dureri ale oaselor in episoadele de amigdalita. Deoarece nu imi amintesc toate detaliile va spun ca in ultimii 3 ani am facut moldamin timp de 2 ani Aslo fiind de 270 iar dupa moldamin 75. Ultimul tratament a fost cu polidin. Dar aceste lucruri vi le-am scris chiar daca sunt din sfera ORL pentru ca aceste dureri groznice de oase incepand de la degete si pana in zona oaselor capului ( cu precadere la degete, genunchi, coate dar si de-a lungul oaselor) le am atunci cand intervine aceasta infectie in gat. Mentionez ca desi nu sunt medic, dar suferin atatia ani de aceasta boala si observand mereu simptomele eu cred ca in acest moment infectiile din gat sunt produse de candida. Mentionez ca am dorit sa ma operez de amigdalite dar medicul m-a sfatuit sa nu o fac pentru ca am probleme cu timpul de coagulare al sangelui si infectiile sunt foarte dese. Va multumesc!
9 comentarii
0
27-08-2010, ora 20:24
leonora
Nu este medic/terapeut
leonora
daca sunteti amabil as mai adauga cateva lucruri pe care as dori sa le comentati:
- in timpul tratamentului cu moldamin infectiile au aparut lunar avand aceleasi simptome amigdalite acoperite de o pojghita albicioasa, dureri ale oaselor, febra
- mentionez ca au fost perioade dupa intreruperea moldaminului in care au aparut infectiile si nu le-am tratat decat cu antiinflamatoare fara niciun antibiotic
- mentionez ca aceasta amigdalita imi trece mult mai repede atunci cand nu iau antibiotice 3-4 zile, dar dureaza mai mult cand iau antibiotice
- dupa ce dispare acea pojghita albicioasa raman cu o usturime groaznica si cu gatul rosu cateva zile
- acum am amidadele inflamate dupa un tratament de 8 zile cu ceroxim 500 g dat de un ginecolog
Va multumesc
0
27-08-2010, ora 22:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o micoza.. deasemenea are aspect albicios...
este posibil sa aveti o mare problema gastrica si de imunitate.. care duce la aceste manifastari...
si nicidecum nu este o infectie locala
de unde sunteti??
0
27-08-2010, ora 23:01
leonora
Nu este medic/terapeut
leonora
sunt din Filiasi-Dolj langa Craiova. Imi puteti da cateva sfaturi pentru ca starea mea este foarte proasta din cauza durerilor de oase care apar in timpul infectiilor. De doua zile am aceasta pojghita alba si am luat numai paracetamol pentru ca am o febra usoara 37-38 de grade si tantum verde. tinctura de propolis si miere. In general dupa ma astept cade maine sa inceapa sa dispara albeata si de poimaine sa ma usture rau gatul. In general asa se intampla. Va multumesc
0
27-08-2010, ora 23:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scrie.mi pe mail
varsta, inaltime, kg.
toate problemele de sanatate avute pana acum.
0
27-08-2010, ora 23:15
leonora
Nu este medic/terapeut
leonora
Va rog daca puteti sa-mi recomandati niste analize mai amanuntite ( exodatul faringian a fost negativ chiar daca aveam gatul inflamat)si nu urmam niciun tratament. VSH 20 respectiv 50, iar dupa moldamin in 01.04.2010 Aslo a fost 75 la clinica recomandata de medicul ORL si 400 la spitalin18.02.2010. Am limba incarcata, senzatia de flegma in gat.
0
29-08-2010, ora 19:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
investigatiile trebuie facute generale.. NU locale.
un consult la gastriologie si Ecografie abdominala.. ar ajuta mult in depistarea cauzaei amigdalitelor frecvente !!
0
20-11-2011, ora 23:11
jenoset
Nu este medic/terapeut
jenoset
pt leonora.eu m-am operat acum 6 zile insa durerile de articulatii nu au trecut.eu aveam puroi la amigdale.nu stiu ce sa te sfatuiesc probabil sa incerci la un medic homeopat(e un tratament de regenerare a organismului) sa zic asa.daca poti sa i-mi spui si mie daca ti-au trecut durerile de articulatii in urma tratamentului cu moldamin si polifin.ms mult.
0
21-11-2011, ora 17:53
leonora
Nu este medic/terapeut
leonora
nu mi-au trecut durerile, dar amigdalele se inflameaza mai rar si dureri am numai cand am gatul inflamat si foarte incarcat, nu am mai luat niciun antibiotic, in schimb am tinut regim, am baut multa lamaie cu miere, am evitat dulciurile, sucurile acidulate, am incercat sa beau mai multe lichide intr-o zi pentru ca aici am fost foarte deficitara mereu am luat o perioada si spirulina si catina
nu stiu daca o sa scap definitiv, dar incerc
0
21-11-2011, ora 19:18
jenoset
Nu este medic/terapeut
jenoset
pt leonora.deci dureri de articulatii ai doar cand te doare gatul si amigdalele.in rest durerile de articulatii trec cand nu te mai doare gatul.?pe mine m-a sfatuit medicul sa scot amigdalele(operez) ca ami va trece durerea de articulatii, mai ami spunea ca din cauza ca microbii din amigdale au trecut in sange si s-au localizat la articulatii de aia ma dor.m-am operat apoi am facut cefort 3 injectii dar articulatile ma mai dor.as vrea sa incerc cu moldamin, daca pe mine m-ar lasa durerea de articulatii amigdale inflamate nu am de unde sa fac.inainte sa ma operez amigdalele nu ma dureau sa vedeau putin rosi, dar cand mi l-ea scos si l-eam vazut erau cu puroi.ce te sfatuiesc e sa faci niste analize pt streptococ betahemolitic din gat si din sange, asta mi-a zis doctorul ca cauzeaza durerile de articulatii.multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îndepărtarea amigdalelor și a polipilor nazali crește riscul de infecții ulterioare
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •