Infectii urinare recurente | Forumul Medical ROmedic

Infectii urinare recurente

27-06-2016
Ruxandra
Nu este medic/terapeut
Ruxandra
Buna ziua.Am 22 si de ani si de 3 luni nu reusesc sa scap de o infectie urinara ( inf.urinara a fost diagnosticul pus de medicul urolog). Simptomsle sunt urmatoarele: usturime la urinare si dificultate la urinare..dar acele usturimi dispar apar pe tot parcursul zilei spontan, nefiind declansate de urinare..Am facut analizele ( sumar si urocultura) si nu a iesit e coli sau altceva.dar mi s-a dat cifran, urinal si uractiv..Mi-am revenit pt doua saptamani apoi din nou aceeasi problema..Mi s-a dat din nou antib Zanocin, uriclar si uricol..Apoi din nou mi-am facut anlizele si au iesit bine si am.primit tratament cu fluvomil pt 3 zile si urisan pentru 15 zile..am terminat si acest tratament si simptomele sunt din nou..iar acum simt o usturime in zona orificului uretrei si pleaca usturimea in jos printre labii..nu mai suport aceste simptome.pur si simplu nu stiu undr sa mai merg la ginecolog sau fon nou la urolog..Precizez ca nu am mancarimi sau scurgeri si am acelasi partener sexual de mult timp, iar igiena este corespunzatoare.As dorii un sfat! Multumesc anticipat !!!
6 comentarii
0
27-06-2016, ora 19:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Partenerul ce tratament a facut ?
Test secretie la ginecolog ai facut ?

Vedeti pe Youtube filmul Sexul in afara casatoriei are un pret, 500.000 vizualizari.
0
27-06-2016, ora 20:18
Ruxandra
Nu este medic/terapeut
Ruxandra
Nu inteleg ce legatura are filmul.cu problema mea..am.cerut un sfat la ce medic sa merg nu sa vad filme.
0
27-06-2016, ora 21:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Are. Anumite infectii se iau pe cale sexuala. Posibil daca partenerul are infectia si el nu se trateaza, dv da, dv sa luati din nou infectia. Iar el nici sa nu aiba simptome deloc.
Trebuie mers la Urolog si Ginecolog. Facute analize. Povestit cazul. Intrebat clar ambii medici daca prietenul trebuie sa faca tratament.
Nu intotdeauna la analizele de urina iese infectia. Faceti testul corect. Uneori rezultatele sunt fals negative dar pacientul mai are probleme.
Mergeti in jos pe sectiunea unde ati postat topicul. A mai postat o domnisoara care are infectie urinara recurenta de 2 ani. Scrieti-i pe privat. Luati legatura cu ea. Vedeti ce a facut. Uneori e nevoie de doua tratamente cu antibiotice.
0
27-06-2016, ora 22:01
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Aysa-luminita, o astfel de infectie recurenta poate avea ca si cauza infectia partenerului. Daca el nu s-a tratat va poate reinfecta de fiecare data cand faceti sex, iar o infectie urinara se poate lua si daca se utilizeaza prezervativ. Daca el a fost analizat si este in regula infectia urinara poate fi provocata de boli aflate mai sus pe traiectul urinar, ca de ex. suferinte ale rinichilor (pietre, nisip).

O alta perspectiva poate fi o alergie la ceva: prezervativ, detergentul pt lenjerie, la un anume tip de lenjerie (prea multe fibre sintetice), etc. O alergie de acest tip poate da usor simptome asemanatoare infectiilor.

Tratamentul cu prea multe antibiotice afecteaza flora naturala a zonei genitale si poate duce lucrurile intr-o alta directie, cauzand de exemplu o candida. A astfel de situatie poate da si ea simtpomele descrise.

Incercati sa extindeti putin abordarea situatiei, fara ingrijorare excesiva caci exista o cauza a situatiei. Totul este sa o identificati. Intr-o astfel de situatie insa este important sa implicati si partenerul caci el poate fi purtator fara sa aibe simptome.
0
27-06-2016, ora 22:06
Ruxandra
Nu este medic/terapeut
Ruxandra
Partenerul a facut si el urocultura si sumarul tot ca mine..si nu a iesit nimic..Iar alte analize nu mi-au fost recomandate..urologul mi-a zis ca nu e nimic ginecologic so nici nu mi-a recomandat o analiza la secretie, de aceea am zis si eu ca nu stiu la ce sa merg urolog din nou sau ginecolog..
0
27-06-2016, ora 22:09
Ruxandra
Nu este medic/terapeut
Ruxandra
Si nu folosesc nici prezervative, spermicide.. folosesv absorbante din bumbac.lenjerie lejera si din bumbac..am.facut tot ce m-a indrumat medicul.urlog si degeaba..astazi mi-a zis sa mai repert fluvomil cu urisan din nou...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul