inferior turbinate reconstruction and antrostomy closure

28-03-2018
feliade
Nu este medic/terapeut
feliade
Stimate d-le Dr.Flueraru m-ar interesa un raspuns sincer in legatura cu situatia mea prezenta. In 2014 am facut o operatie ptr.extragerea un chist maxilar mucos (partea dreapta).Operatia a fost efectuata la Cluj prin metoda Caldwell-Luc. Mentionez ca nu am avut niciodata probleme sinuzale;sinuzite, polipi, infectii nazale etc. Dupa operatia de chist maxilar am ramas cu un "post nazal drip" masiv. Locuind in Canada m-am prezentat la consult la unul din cei mai renumiti ORL chirurgi de-aici care m-a diagnosticat ca avind o gaura foarte mare in sinusul maxilar drept.(inferior turbinate hole), Am efectuat prima operatie in Iulie 2017 (endoscopic).Totul a decurs bine cu exceptia faptului ca nu puteam respira. Ptr. a correcta situatia chirurgul a efectuat a doua operatie in Dec.2017(endoscopic) incercind sa reconstruiasca turbinatorul inferior si in acelasi timp sa inchida acea gaura. Nu stiu exact ce tip de placi au fost introduse in sinusul maxilar drept, dar dupa a doua operatie am dezoltat multe probleme:candida guillirmondi, fungus din clasa penicilinei si stafilococus aureus. Mi s-a recomandat clavulin si spalaturi cu nailmed si pulmicort nebules (solutie steroidala) iar ptr.fungus (spalaturi cu betadina).Nasul a ramas foarte uscat iar acum am o scurgere persistenta si consistenta incolora si in cantitati foarte mare. Care ar fi sfatul d-voastra ca tratament avind in vedere situatia curenta? Va multumesc anticipat pentru sfat. Cu respect Feliade
9 comentarii
0
28-03-2018, ora 10:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
varsta, inaltime KG ?
probleme digestive?
radiogarfia SAF sau CT ce arata acum in sinusuri?
0
28-03-2018, ora 18:26
feliade
Nu este medic/terapeut
feliade
Stimate Domnule Doctor,
Sex;Feminin, virsta 57 ani, 65kg inaltime 1, 71m
Nu stiu ce este SAF dar rezultatul ultimului CT scan preszinta urmatoarele:(CT scan cu contrast March 2, 2018)

Se observa noi schimbari legate the inferior turbinate in partea dreapta, cu o aditionala rezectie chirurgicala a partii mijlocii a turbinatorului.De asemenea se evidentiaza ceva material/debris care este dispus pe suprafata sinusului maxilar drept.
Nu se evidentiaza o importanta obstructive a meatusului inferior si celelalte meatusuri sunt libere.Nu exista polipi nazali sau mase.
Se evidentiaza de asemenea o minora ingrosare a mucoasei in amindoua sinusurile maxilare.Complexul ostomeatal este liber in amindoua partile. Nu se observa nici o alta boala a sinusurilor. No focal intracranial abnormality.

La cultura din data de Feb8, 2018 au rezultat:
Scant Growth of Candida Guillirmondi
Fungus din clasa penicilinei
Cultura din Martie 9, 2018 a scos la iveala Streptococus aureus

Digestive-CT scan ( cu contrast);
Minimal diverticular disease.Also diverticula at the cecum.No signs of diverticulitis.Normal caliber of colon and small intestine.
Am facut de asemenea testele de singe ptr.IgG, IgA, IgM si subclasele IgG (1, 2, 3, 4) care au iesit in limite normale.
Multumesc anticipat pentru raspunsul d-voastra. Cu respect F
0
28-03-2018, ora 18:57
feliade
Nu este medic/terapeut
feliade
Am uitat sa adaug ca am un regim alimentar foarte echilibrat bazat pe vegetale, fructe proteine.Nu maninc lactate cu exceptia Kefirului. Laptele l-am inlocuit cu varianta vegetariana ( almond, coconat) iar brinza extrem de rar. Dulciuri aproape de loc.
Vreau sa mentionez de asemenea ca niciodata nu am fost atit de bolnava cum ma simt acum.
Va multumesc.Cu respect F
0
28-03-2018, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aveti 2 posibilitati de a imbunatati situatia
1 este intradevar o alimentatie echilibrata, hidratare corecta + tratament naturist pentru digestie si imunitate
sper ca exista si acolo plafar sau ceva de genul
2 tratamentul Local ORL>.se face doar cu un aparat de aerosoli ( cumparati unul cu compresor, e mai usor de folosit)
in aparatul de aerosoli se pun diferite medicamente care ajung direct in nas si sinusuri..si este foarte eficient)
0
28-03-2018, ora 21:44
feliade
Nu este medic/terapeut
feliade
Stimate Domnule Doctor,
Multumesc in primul rind pentru raspunsul d-voastra atit de prompt.Din pacate aici nu se vind aparate pentru aerosoli si nici nu prea se recomanda. Nu am o explicatie a acestui fapt! Chirurgul cu greu a acceptat sa procedeze la un tratament local la un interval de 2 saptamini diferenta...Tratamentele locale pe care le-am avut pina acum (4) au constat in chiuretarea materialului "leyered" pe sinusul maxilar, aspirarea infectiei si aplicarea medicamentatiei considerate de dinsul necesara. In Martie 22 a extras "2 plates" care nu stiu ce sunt de fapt si de ce au fost plasate? Ati avea d-voastra vreo idee ce reprezinta aceste "plates"-nu stiu cum sa traduc in Romaneste. Am vazut ca ele arata ca un fir de ata mai gros or cel putin aceasta a fost impresia mea vazindu-le. Bazat pe ceea ce spune dinsul aceste "plates" ( nu stiu cite la numar) au fost pozitionate in sinusul maxillar ptr. a inchide acel orificiu.( hole in the turbinate)
De cind aceste plates au fost inserate in sinusul maxilar simt presiune si durere la nivelul ultimului molar foarte aproape de ureche.Urechea (trompa lui Eustachio) nu cred ca mai functioneaza normal ptr. ca simt un zgomot continuu ( nu e tinnitus) parca ceva ar fierbe in interior. In git se aduna aceste secretii si cind incerc sa expectorez observ si mici bucati de puroi.
Ati avea o alta idee care ar putea inlocui aparatul de aerosoli? Eu am sinupret din Romania si alte citeva medicamente: Tantum Verde spray ptr.git, Sinupret.Daca considerati ca si altceva ar fi util sunt gata sa incerc, iar familia mea din Romania imi va procura si trimite. Mii de multumiri stimate domnule doctor. F
0
28-03-2018, ora 22:00
feliade
Nu este medic/terapeut
feliade
Am CT scanul in forma de CD. Nu-mi dau seama daca incercind sa vi-l trimit veti putea citi imaginile. Va rog sa-mi raspundeti daca imi permiteti sa incerc sa va trimit imaginile inregistrate pe CD.
Cu respect F
0
29-03-2018, ora 10:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu se interpreteaza nici o imagine CT sau analize laborator fara contextul clinic, fara pacient !!!
nu au valoare asa.. rupte din context.. fara sa vad nasul !
din romania se poate lua Septilin, sino-sun, Echinaceea, gemoderivat de muguri de nuc, Biomicin sau biosept picaturi
0
29-03-2018, ora 18:21
feliade
Nu este medic/terapeut
feliade
Da, aveti dreptate. Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si mai ales pentru promptitudinea cu care a-ti raspuns.Voi procura medicamentele sugerate de d-voastra care sunt convinsa ca vor avea un rol pozitiv asupra situatiei mele medicale curente.
Mii de multumiri inca o data pentru sugestiile d-voastra.
Cu respect, F
0
29-03-2018, ora 19:17
feliade
Nu este medic/terapeut
feliade
In caz ca totusi as reusi sa procur un aparat de aerosoli ati putea sa-mi spuneti ce solutie ar trebui folosita, ce doza si care ar fi durata tratamentului ? Am gasit o oferta de aparat de aerosoli cu compressor (Philips) in UK si incerc sa o import in Canada.

Va multumesc. Cu respect F
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul